Ռոբերտ Քոչարյան. “Չեմ բացառում, որ կվերադառնամ մեծ քաղաքականություն” - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մեդիամաքս-ին տված բացառիկ հարցազրույցում չի բացառել, որ կվերադառնա մեծ քաղաքականություն:
Ռոբերտ Քոչարյանն այդ մասին ասել է Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով այն փաստը, որ քաղաքականություն իր վերադառնալու հարցը դարձել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հիմնական թեմաներից մեկը, իսկ 2012 թվականին ՌԴ նախագահի պաշտոնում Վլադիմիր Պուտինի առաջադրվելու փաստը բուռն քննարկումներ եւ բանավեճերի առարկա դարձավ`Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացների ու երկրորդ նախագահի քաղաքական հեռանկարների վրա հնարավոր ազդեցության տեսանկյունից:
“Ինձ զարմացնում է իմ հնարավոր վերադարձի վերաբերյալ ծավալված քննարկումը` Ռուսաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացների հետ ուղիղ փոխկապակցմամբ: Եւ դա տեղի է ունենում Հայաստանի Անկախության քսանամյակի ճոխ տոնակատարություններից անմիջապես հետո՞: Վստահ եմ, որ քաղաքական գործընթացները պետք է հասունանան այստեղ, Հայաստանում, այլ ոչ թե նուն հարթության մեջ պրոյեկցվեն դրսից:
Ես չեմ բացառում, որ կվերադառնամ մեծ քաղաքականություն: Սակայն, այդ քայլին ինձ կարող են դրդել ոչ թե այն իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում Հայաստանին թեեւ շատ մոտ եւ Հայաստանի համար շատ կարեւոր, բայց, այնուամենայնիվ, ուրիշ երկրում, այլ հետեւյալ երեք գործոնները.
1. երկրի տնտեսական վիճակի եւ մարդկանց բարեկեցության զգալի եւ կայուն բարելավվման բացակայությունը, եւ, որպես հետեւանք` փակուղային
տրամադրությունների եւ արտագաղթի աճը;
2. հասարակության տարբեր շերտերի կողմից իմ` մեծ քաղաքականություն վերադարձի պահանջարկը;
3. իմ ներքին համոզվածությունն առ այն, որ ես կարող եմ արմատական ձեւով բարելավել իրավիճակը:
Այս երեք գործոնների առկայության պարագայում կարող են տարբեր ճանապարհներ լինել ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու համար: Մնացած բոլոր հանգամանքները որոշ նրբերանգներ են մտցնում, ավելացնում են քաղաքական ռեսուրսը, բայց հիմնարար գործոններ չեն հանդիսանում”, - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը Մեդիամաքս-ին տված բացառիկ հարցազրույցում:

Former Armenian President Robert Kocharyan
Yerevan/Mediamax/. Former Armenian President Robert Kocharyan said in the exclusive interview to Mediamax that he doesn’t rule out the possibility of his return to big politics.
Robert Kocharyan said this commenting by Mediamax’s request on the fact that the topic of his return to big politics became one of the main themes on the internal political agenda, and the fact that Vladimir Putin is going to run for the post of Russian President in 2012 aroused a stream of discussions about the impact of this step on political processes in Armenia and on political perspectives of the second President in particular.
“I am amazed that my possible return is linked to political processes in Russia. And this happens immediately after the celebration of the 21st anniversary of Armenia’s independence? I am sure political processes should ripen here in Armenia, and not be directly projected from outside.
I don’t rule out the possibility of my return to big politics. However, only three major factors may force me to return and not the events going on in other country which is very close and important for Armenia. These three factors are:
1. the absence of a tangible and stable improvement of the situation in country’s economy and people’s welfare, and consequently the growth of hopeless moods and migration;
2. the demand for my return to big politics by various layers of the society;
3. my inner belief that I can radically improve the situation.
The ways of return to active politics may vary given these three factors.
Other circumstances only add a political resource but are not fundamental,” Robert Kocharyan said in the exclusive interview to Mediamax.