Վարդան Տողանյանը Ռուսաստանում ՀՀ նոր դեսպանն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Օլեգ Եսայանին Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից ազատելու մասին:
ՀՀ նախագահի մեկ այլ հրամանագրով այս պաշտոնում նշանակվել է Վարդան Տողանյանը:
Վարդան Տողանյանը 1984-1991 թթ. սովորել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում: 1996-1997 թթ. ԵՊՀ-ում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն:
1988-2001 թթ. Ռուսաստանի Դաշնության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի սոցիալ-քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտում ստացել է քաղաքական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1992-1994 թթ. եղել է Մոսկվայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության գլխավոր մասնագետ, 1994-1995 թթ.՝  Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության երկրորդ քարտուղար:
1996-1997 թթ. աշխատել է ՀՀ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների վարչությունում՝ որպես առաջին քարտուղար: 1997-1998 թթ. եղել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության առաջին քարտուղար, իսկ 1998-2000 թթ.՝ դեսպանության խորհրդական:
2001-ից «Եվրասիական մեդիա խումբ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է:
Վարդան Տողանյանը հեղինակել է «Հայաստանը լրագրողների աչքերով» եւ «Իշխանության օպտիմալ հոգեբանություն» գրքերը:

Вардан Тоганян – новый посол Армении в России
Ереван/Медиамакс/. Президент Серж Саргсян подписал сегодня указ об освобождении Олега Есаяна с должности посла Армении в России.
Другим указом президента Армении на этот пост назначен Вардан Тоганян.
Вардан Тоганян в 1984-1991 гг. учился в Ереванском государственном университете, на факультете истории. В 1996-1997 гг. защитил в ЕГУ кандидатскую диссертацию.
В 2001 гг. в Институте социально-политических исследований Национальной академии наук Армении получил степень доктора политических наук.
В 1992-1994 гг. был главным специалистом постоянного представительства Армении в Москве, в 1994-1995 гг. – вторым секретарем посольства Армении в Москве.
В 1996-1997 гг. работал в управлении по странам СНГ МИД Армении в качестве первого секретаря. В 1997-1998 году был первым секретарем посольства Армении в России, а в 1998-2000 гг. – советником посольства.
С 2001 года является председателем совета директоров ЗАО «Евразийская медиагруппа».
Вардан Тоганян является автором книг «Армения глазами журналистов» и «Оптимальная психология власти».