Վարդան Տողանյանը Ռուսաստանում ՀՀ նոր դեսպանն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Օլեգ Եսայանին Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից ազատելու մասին:
ՀՀ նախագահի մեկ այլ հրամանագրով այս պաշտոնում նշանակվել է Վարդան Տողանյանը:
Վարդան Տողանյանը 1984-1991 թթ. սովորել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետում: 1996-1997 թթ. ԵՊՀ-ում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն:
1988-2001 թթ. Ռուսաստանի Դաշնության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի սոցիալ-քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտում ստացել է քաղաքական գիտությունների դոկտորի աստիճան:
1992-1994 թթ. եղել է Մոսկվայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության գլխավոր մասնագետ, 1994-1995 թթ.՝  Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության երկրորդ քարտուղար:
1996-1997 թթ. աշխատել է ՀՀ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների վարչությունում՝ որպես առաջին քարտուղար: 1997-1998 թթ. եղել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության առաջին քարտուղար, իսկ 1998-2000 թթ.՝ դեսպանության խորհրդական:
2001-ից «Եվրասիական մեդիա խումբ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահն է:
Վարդան Տողանյանը հեղինակել է «Հայաստանը լրագրողների աչքերով» եւ «Իշխանության օպտիմալ հոգեբանություն» գրքերը:

Vardan Toghanyan is new Armenian Ambassador to Russia
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan signed a decree today, relieving Oleg Yesayan from his duties as Armenian Ambassador to Russia.
Armenian President signed another decree, appointing Vardan Toghanyan on that position.
Vardan Toghanyan was a student at Faculty of History of Yerevan State University in 1984-1991. In 1996-1997, he defended his master’s thesis at YSU.
In 1988-2001, he received Ph.D. in Political Science in the Institute of Socio-Political Research with Russian Academy of Sciences.
In1992-1994, he was chief expert in the Permanent Mission of Armenia to Russia. In 1994-1995, he served as assistant secretary at Armenian Embassy in Russia.
In1996-1997, he worked as first secretary in the CIS Department of Armenian MFA.
In 1997-1998, Vardan Toghanyan was first secretary at Armenian Embassy in Russia, and 1998-2000 he worked there as advisor.
Since 2001, he is Chairman of the Board of Directiors at Eurasian Media Group.
Vardan Toghanyan is the author of “Armenia through eyes of journalists” and “Optimal psychology of authority” books.