Բալասանյան. Սեֆիլյանը չի պահանջում նախագահի հրաժարականը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանն այսօր ասել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը չի պահանջում ՀՀ նախագահի հրաժարականը:
Այս մասին Վիտալի Բալասանյանն ասել է գրավված ՊՊԾ գնդի տարածքում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Քիչ առաջ եղել եմ Սեֆիլյանի մոտ, ներկա է եղել նաեւ նախագահականի ներկայացուցչը, ինչպես նաեւ Ալեք Ենիգոմշյանը, քննարկել ենք զենքը վայր դնելու հարցը: Սեֆիլյանը ոչ թե պահանջում է, այլ առաջարկում է՝ ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, փոխել իր կալանքի միջոցը, ազատ արձակել հուլիսի 17-ից ծավալվող դեպքերի հետ կապված բոլոր ձերբակալվածներին»,- ասել է Վիտալի Բալասանյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ ՀՀ նախագահը տվել է ուժ չկիրառելու մասին հանձնարարական:
«Մյուս կողմից, ես տղաներին էլ եմ ասել, որ նրանք, ովքեր կօգտագործեն զենք, տեղում կրելու են համապատասխան պատիժը»,- ասել է Վիտալի Բալասանյանը՝ ընդգծելով, որ ինքը դեմ է զինված պայքարի միջոցով քաղաքական հարցերի լուծումը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորը նշել է, որ այս ամենը երկար շարունակվել չի կարող, եւ զինված խմբի անդամներն այսօր կամ վաղը պետք է զենքերը վայր դնեն:
«Ակցիան արդեն կատարվել է: Բոլորը պահանջները հասկացել են: Հասկացել ենք, ինչ խնդիրներ ու բացեր ունենք: Իշխանությունները պետք է րոպե առաջ սթափվեն: Ինչ վերաբերում է զենքերը վայր դնելուց հետո իրադարձությունների զարգացմանը, ապա պարզ է, որ հարուցվելու է քրեական գործ, բոլորին ձերբակալելու են, մարդիկ զենք են կրել, ունեցել ենք զոհ: Պետք է պարզվի, թե ով է դա կատարել: Սակայն արվելու է ամեն ինչ, որ տույժերը լինեն հնարավորինս մինիմալ»,- ասել է Վիտալի Բալասանյանը:
Հիշեցնենք, որ ՊՊԾ գնդի տարածքում գտնվող պատանդներն այսօր ազատ են արձակվել Վիտալի Բալասանյանի միջնորդությամբ, որը կազմակերպել է «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների եւ ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի հանդիպումը, որի արդյունքում որոշում էր կայացվել ազատ արձակել պատանդներին` պայմանով, որ տարածքում ստեղծվելու է մամուլի կենտրոն:

Баласанян: Сефилян не требует отставки президента - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат Национального собрания НКР, герой Арцаха Виталий Баласанян сказал сегодня, что Жирайр Сефилян не требует отставки президента Армении.
Об этом Виталий Баласанян сказал на встрече с журналистами на территории захваченного полка ППС.
«Я только что был с Сефиляном, присутствовал и предстаитель президента, а также Алек Енигомшян. Мы обсуждали вопрос сложения оружия. Сефилян не требует, а предлагает освободить политзаключенных, заменить ему меру пресечения и выпустить всех задержанных в связи с событиями 17 июля»,- сказал Виталий Баласанян.
Он сообщил, что президент Армении отдал распоряжение о неприминении силы.
«С другой стороны я и парням сказал, что те, кто будет использовать оружие, на месте понесут наказание»,- сказал Виталий Баласанян, подчеркнув, что выступает  против решения политических вопросов с помощью оружия.
Депутат Национального собрания НКР отметил, что нынешняя ситуация не может длиться долго, и члены вооруженной группы сегодня или завтра должны будут сложить оружие.
«Акция уже совершилась. Все поняли требования. Мы поняли, какие проблемы и упущения у нас существуют. Власти должны опомниться как можно скорее. Что касается того, что будет после сложения оружия, то очевидно, что будет возбуждено уголовное дело, все будут арестованы: люди использовали оружие, у нас были жертвы. Нужно выяснить, кто это сделал. Однако будет сделано все, чтобы ущерб был как можно меньше»,- сказал Виталий Баласанян.
Напомним, что заложники, которых удерживали на территории полка ППС, сегодня были выпущены на свободу при посредничестве Виталия Баласаняна, который организовал встречу членов группы «Сасна црер» и директора СНБ Георгия Кутояна. В результате было принто решение освободить заложников при условии создания пресс-центра на месте.