Շարմազանով. Լռել ենք՝ բանակցությունները չխաթարելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, իշխող ՀՀԿ կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր հայտարարել է, որ այս պահին իշխանությունների թիվ մեկ նպատակը Երեւանի ՊՊԾ գնդում ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծումն է եւ նոր արյունահեղության կանխումը:
«Մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում ստանա: ՀՀԿ-ն խնդրի բացառապես խաղաղ, բանակցությունների միջոցով լուծման կողմնակից է: Այսօր թիվը մեկ խնդիրը խաղաղ լուծման հասնելն է»,- ՀՀԿ նիստի ավարտից հետո լրագրողներին ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչո՞ւ  էին իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներն այս օրերին լռություն պահպանում՝ նա ասել է.
«Մեր լռությունը նպատակ է ունեցել չխաթարել, չվնասել բանակցությունները: Շատ նյարդային պահ է, եւ այս պահին պահանջների մասին խոսելը տեղին չէ: Բանակցությունները ընթանում են, բոլոր մեխանիզմներն կօգտագործենք՝ կանխելու նոր արյունահեղությունը»:
ՀՀԿ խոսնակը չցանկացավ խոսել այն պատճառների մասին, որոնք հանգեցրել են ստեղծված վիճակին՝ հավելելով, որ պատճառահետեւանքային կապի մասին խոսելու ժամանակը չէ: Միաժամանակ, նա ասել է, որ «սխալներ գործում են բոլորը»:
Էդուարդ Շարմազանովը ձեռնպահ է մնացել որեւէ որակում տալ զինյալ խմբի գործողություններին՝ նշելով միայն, որ ժողովրդավարական երկրում զենքի ուժով խնդիր լուծելը արդարացված չէ:

Шармазанов: Мы молчали, чтобы не мешать переговорам - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вице-спикер Национального собрания Армении, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Эдуард Шармазанов заявил вечером 21 июля, что в данный момент главной задачей властей является мирное разрешение ситуации, сложившейся после захвата полка Патрульно-постовой службы (ППС) полиции, и предотвращение нового кровопролития.
«Мы сделаем все, чтобы добиться мирного исхода. РПА выступает исключительно за мирное решение проблемы путем переговоров. Сегодня задача номер один – достичь мирного разрешения», - сказал Эдуард Шармазанов после заседания руководства РПА.
Отвечая на вопрос, почему представители правящей партии хранили молчание в последние дни, он сказал:
«Целью нашего молчания было не помешать, не навредить переговорам. Ситуация очень напряженная, и говорить в этот момент о требованиях неуместно. Переговоры продолжаются, и мы используем все механизмы, чтобы предотвратить кровопролитие».
Спикер РПА не пожелал говорить о причинах, которые привели к создавшейся ситуации, добавив, что сейчас не время говорить о причинно-следственных связях. В то же время, он отметил, что «все совершают ошибки».
Эдуард Шармазанов воздержался от оценок действий вооруженной группы, отметив только, что в демократической стране решение проблем с помощью оружия не оправдано.