Շարմազանով. Լռել ենք՝ բանակցությունները չխաթարելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, իշխող ՀՀԿ կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր հայտարարել է, որ այս պահին իշխանությունների թիվ մեկ նպատակը Երեւանի ՊՊԾ գնդում ստեղծված իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծումն է եւ նոր արյունահեղության կանխումը:
«Մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում ստանա: ՀՀԿ-ն խնդրի բացառապես խաղաղ, բանակցությունների միջոցով լուծման կողմնակից է: Այսօր թիվը մեկ խնդիրը խաղաղ լուծման հասնելն է»,- ՀՀԿ նիստի ավարտից հետո լրագրողներին ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչո՞ւ  էին իշխող կուսակցության ներկայացուցիչներն այս օրերին լռություն պահպանում՝ նա ասել է.
«Մեր լռությունը նպատակ է ունեցել չխաթարել, չվնասել բանակցությունները: Շատ նյարդային պահ է, եւ այս պահին պահանջների մասին խոսելը տեղին չէ: Բանակցությունները ընթանում են, բոլոր մեխանիզմներն կօգտագործենք՝ կանխելու նոր արյունահեղությունը»:
ՀՀԿ խոսնակը չցանկացավ խոսել այն պատճառների մասին, որոնք հանգեցրել են ստեղծված վիճակին՝ հավելելով, որ պատճառահետեւանքային կապի մասին խոսելու ժամանակը չէ: Միաժամանակ, նա ասել է, որ «սխալներ գործում են բոլորը»:
Էդուարդ Շարմազանովը ձեռնպահ է մնացել որեւէ որակում տալ զինյալ խմբի գործողություններին՝ նշելով միայն, որ ժողովրդավարական երկրում զենքի ուժով խնդիր լուծելը արդարացված չէ:

Sharmazanov: we were silent not to disrupt the negotiations
Yerevan /Mediamax/. Armenian Parliament Deputy Speaker, Spokesman of ruling Republican Party Eduard Sharmazanov said that currently the “number one goal” is the peaceful settlement of the situation and prevention of new bloodshed.
“We will do everything for peaceful solution of the issue. RPA is for solely peaceful solution through negotiation. Number one priority is reaching peaceful solution”, Eduard Sharmazanov told journalists after RPA session on July 21 evening.
When asked why the representatives of the ruling party kept silent these days, he said:
“Our silence was aimed at not disrupting and harming the negotiations. This is a very nervous moment and it’s not appropriate to speak about demands now. The negotiations are underway and we will use all mechanisms to prevent new bloodshed”.
RPA Spokesman refused to touch upon reasons that caused the situation, adding that it’s not the time to speak about cause and effect. At the same time, he said that “everyone makes mistakes”.
Eduard Sharmazanov refrained to give any qualification to armed group’s actions, noting only that using military force to solve problems in a democratic country is not justified.