Օսկանյանը ՀՀ նախագահին կոչ է արել խոսել ժողովրդի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ պատգամավոր, «Համախմբում» կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանը ՀՀ նախագահին, ԱԺ նախագահին եւ վարչապետին կոչ է արել խոսել ժողովրդի հետ:
«Արդեն երրորդ օրն է՝ մեր երկրում աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել։ Առկա է զինված առճակատում, կա արյունահեղության մեծ վտանգ, կա ողբերգական զարգացումների մեծ պոտենցիալ։
Փողոցներում եւ հրապարակներում մեր քաղաքացիներն իրենց մտահոգություններն ու անհանգստությունն են արտահայտում։ Իրավապահները հաճախ դիմում են անհիմն բռնաճնշումների, ինչն իր հերթին նպաստում է լարվածության մեծացմանը։ Մթնոլորտը երկրում ժամ առ ժամ շիկանում է։ Հայաստանը վատ իմաստով հայտնվել է միջազգային հանրության եւ միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Այս պայմաններում արդեն երրորդ օրն է՝ երկրի նախագահը, Ազգային ժողովի նախագահը եւ վարչապետը լռում են։ Աշխարհում չկա մի երկիր, մի նախադեպ, որ երկրի ղեկավարությունը ծայրահեղ լարվածության պահին օտարանա ժողովրդից եւ ասելիք չունենա։ Դժվար պահերին պետք է կարողանալ պատասխանատվություն վերցնել եւ հրապարակավ արտահայտվել։
Կոչ եմ անում, որ, որքան էլ դժվար լինի ձեւակերպել ասելիքը, երկրի ղեկավարությունը տեսակետ հայտնի։ Հանրապետության նախագա՛հ, ԱԺ նախագա՛հ, վարչապե՛տ, հանդես եկե՛ք ուղերձով, խոսե՛ք ժողովրդի հետ, ելքեր առաջարկե՛ք։ Հակառակ պարագայում ձեր լռությունը անհասկանալի է թե՛ երկրի ներսում, թե՛ երկրից դուրս», - ասված է Վարդան Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

Yerevan/Mediamax/. Former Armenian FM, MP and “Consolidation” Party Leader Vardan Oskanyan urged Armenian President, Parliament Speaker and Prime Minister to speak with the people.
“It’s the third day since our country has found itself in an unprecedented situation. There is an armed confrontation, great danger of bloodshed and great potential for tragic developments.
Our citizens are expressing their concern on streets and squares. Law enforcement officers often resort to undue pressures, which in its turn contributes to the tension. The atmosphere in the country is getting heated hour by hour. Armenia has the international media’s attention in a negative way.
Having said that, it’s the third day since Armenian President, Speaker and Prime Minister have been silent. There is no country in the world, the leadership of which gets estranged from the people at the moment of extreme tension and has nothing to say. It is essential to be able to take the responsibility and speak publicly during tense situations.
I urge the leadership to express their point of view, regardless of how hard it is to formulate thoughts. President, Speaker, Prime Minister, address a message, talk to the people and offer some ways out. Otherwise, your silence is inexplicable both inside and outside of the country”, Vardan Oskanyan’s statement reads.