Օսկանյանը ՀՀ նախագահին կոչ է արել խոսել ժողովրդի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ պատգամավոր, «Համախմբում» կուսակցության նախագահ Վարդան Օսկանյանը ՀՀ նախագահին, ԱԺ նախագահին եւ վարչապետին կոչ է արել խոսել ժողովրդի հետ:
«Արդեն երրորդ օրն է՝ մեր երկրում աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել։ Առկա է զինված առճակատում, կա արյունահեղության մեծ վտանգ, կա ողբերգական զարգացումների մեծ պոտենցիալ։
Փողոցներում եւ հրապարակներում մեր քաղաքացիներն իրենց մտահոգություններն ու անհանգստությունն են արտահայտում։ Իրավապահները հաճախ դիմում են անհիմն բռնաճնշումների, ինչն իր հերթին նպաստում է լարվածության մեծացմանը։ Մթնոլորտը երկրում ժամ առ ժամ շիկանում է։ Հայաստանը վատ իմաստով հայտնվել է միջազգային հանրության եւ միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Այս պայմաններում արդեն երրորդ օրն է՝ երկրի նախագահը, Ազգային ժողովի նախագահը եւ վարչապետը լռում են։ Աշխարհում չկա մի երկիր, մի նախադեպ, որ երկրի ղեկավարությունը ծայրահեղ լարվածության պահին օտարանա ժողովրդից եւ ասելիք չունենա։ Դժվար պահերին պետք է կարողանալ պատասխանատվություն վերցնել եւ հրապարակավ արտահայտվել։
Կոչ եմ անում, որ, որքան էլ դժվար լինի ձեւակերպել ասելիքը, երկրի ղեկավարությունը տեսակետ հայտնի։ Հանրապետության նախագա՛հ, ԱԺ նախագա՛հ, վարչապե՛տ, հանդես եկե՛ք ուղերձով, խոսե՛ք ժողովրդի հետ, ելքեր առաջարկե՛ք։ Հակառակ պարագայում ձեր լռությունը անհասկանալի է թե՛ երկրի ներսում, թե՛ երկրից դուրս», - ասված է Վարդան Օսկանյանի հայտարարության մեջ:

Осканян призвал президента Армении обратиться к народу - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Депутат парламента Армении, лидер партии «Единение» Вардан Осканян призвал президента, спикера и премьер-министра Армении обратиться к народу.
«Уже третий день в нашей стране продолжается беспрецедентная ситуация. Идет вооруженное противостояние, существует большая угроза кровопролития, есть большой потенциал трагических последствий.
Наши граждане на улицах и площадях выражают свое беспокойство и сомнения. Представители правоохранительных органов часто прибегают к немотивированному давлению, что, в свою очередь, способствует росту напряжения. Атмосфера в стране накаляется с каждой минутой. Армения в негативном смысле оказалась в центре внимания мирового сообщества и мировой прессы.
В этих условиях уже третий день президент страны, спикер Национального Собрания и премьер-министр хранят молчание. Нет в мире такой страны, такого случая, чтобы руководство страны в момент крайнего напряжения отстранялось от народа и не имело, что сказать. В трудные минуты нужно уметь брать на себя ответственность и делать публичные выступления.
Я призываю, чтобы, руководство страны выразило свое мнение, как бы ни было трудно сформулировать мысли. Президент, спикер, премьер-министр, выступите с обращением, поговорите с народом, предложите выход. В противном случае ваше молчание непонятно – как внутри страны, так и за ее пределами», - говорится в заявлении Вардана Осканяна.