Վարչապետն էներգիայի թանկացմանն այլընտրանք չի տեսնում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ասել է, որ որեւէ կառավարություն, այդ թվում՝ Հայաստանի կառավարությունը, չի ցանկանում որեւէ սակագնի բարձրացում:
Այս մասին վարչապետն ասել է կառավարության նիստի սկզբում:
«Հասարակությունում տարածված է այն մտայնությունը, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը պայմանավորված է բաշխիչ ցանցերում առկա չարաշահումներով, ժողովրդական լեզվով ասած` թալանով: Չեմ բացառում, որ չարաշահումներ եղել են: Բայց ուզում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարել, որ անկախ նրանից, թե ինչպիսի եւ ինչ չափերի չարաշահումներ կարող էին լինել ընկերությունում, դրանցից ոչ մի լումա չի հաշվարկվել սակագնի մեջ»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ում արձանագրված չարաշահումների եւ ճոխության դիմաց սպառողը չի վճարելու, եւ սակագնի հաշվարկի ժամանակ հանձնաժողովը մշտապես կրճատել է բոլոր նման ծախսերը:
Վարչապետն առանձնացրել է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման երեք հիմնական պատճառ:
Առաջինը, ըստ նրա, վերջին տարիների սակավաջրությունն է, երկրորդը՝ ատոմակայանի տուրբինի չպլանավորված կանգառը 2013թ. դեկտեմբերին, երրորդը՝ վերջին երեք տարում ազգային արժույթի շուրջ 20 տոկոսով արժեզրկումը:
Հովիկ Աբրահամյանն ասել է, որ սոցիալապես անապահով խավի համար սակագնի բարձրացման հետեւանքները մեղմելու նպատակով կառավարությունը տարեկան կհատկացնի ավելի քան 2.5 մլրդ դրամ:
Նա հանձնարարել է նաեւ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին ուշադրության կենտրոնում պահել սակագնի բարձրացման պատրվակով սպառողական ապրանքների գների անհիմն բարձրացման փորձերը:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ սակագնի չբարձրացման դեպքում «անցյալում թվացող հովհարային անջատումները շատ արագ կդառնան առօրյա»:

Премьер-министр не видит альтернативы росту тарифов
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Овик Абрамян сказал сегодня, что ни одно правительство, в том числе и армянское, не желает повышения каких-либо тарифов.
Об этом премьер-министр сказал на заседании правительства.
«В обществе распространено мнение, что повышение тарифа на электроэнергию обусловлено злоупотреблениями в распределительных сетях, говоря народным языком, грабежом. Я не исключаю, что злоупотребления имели место, но хочу со всей ответственностью заявить, что ни одно из злоупотреблений не вошло в расчет тарифа», - сказал Овик Абрамян.
По его словам, потребители не будут платить за злоупотребления и роскошь в «Электросетях Армении», и комиссия всегда сокращала подобные расходы при расчете тарифа.
Премьер-министр выделил три основные причины повышения тарифов.
Во-первых, по его словам, это маловодие, наблюдающееся в последние годы. Во-вторых, незапланированная остановка атомной станции в декабре 2013 года, в-третьих, девальвация национальной валюты.
Овик Абрамян сказал, что для смягчения последствий повышения тарифов для необеспеченных слоев населения государство ежегодно будет выделять 2,5 млрд драмов.
Он поручил Комиссии по защите экономической конкуренции внимательно отслеживать  попытки необоснованного повышения потребительских цен под предлогом подорожания электроэнергии.
Премьер-министр Армении подчеркнул, что в случае неповышения тарифа «веерные отключения, казавшиеся уже пройденным этапом, могут очень быстро стать реальностью».