Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ղեկավար Մայքլ Գեորգ Լինքը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին «հարգել Երեւանում խաղաղ բողոքի ցույցեր անցկացնող մարդկանց խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը»:
«Հայաստանը, ինչպես ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր պետությունները, պարտավորություն է ստանձնել պաշտպանել եւ ամրապնդել խաղաղ հավաքների անցկացման ազատությունը: Պետք է ամբողջությամբ հարգել Երեւանում ցույցի մասնակիցների այդ իրավունքը»,- ասել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ղեկավարը:
Նրա խոսքերով, իրավապահների գործողությունների, մասնավորապես ջրցան մեքենաների կիրառման եւ խաղաղ ցուցարարների բերման ենթարկելու մասին տեղեկությունները, լուրջ մտահոգություն են առաջացրել:
«Իրավապահ մարմինները պարտավոր են նպաստել խաղաղ հավաքներին, եւ ցանկացած քայլ ոստիկանության կողմից պետք է լինի օրինական, անհրաժեշտ եւ համաչափ: Անհամաչափ ուժի գործադրման եւ ձերբակալության վերաբերյալ մեղադրանքները պետք է օբյեկտիվորեն, համապարփակ եւ անհապաղ հետաքննության ենթարկվեն՝ մեղավորների պատասխանատվության կանչելու համար»,- նշել է Մայքլ Գեորգ Լինքը:

Yerevan/Mediamax/. Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Michael Georg Link called on the Armenian authorities to respect the right to freedom of peaceful assembly of those taking part in a peaceful protest in central Yerevan.
“Armenia, like all OSCE participating States, has committed itself to protect and promote the fundamental freedom of peaceful assembly, and must fully respect the rights of the protesters in Yerevan to exercise this freedom,” the ODIHR Director said.
“The reports of the actions of law enforcement agencies yesterday morning, including the use of water cannons against and the arrest of hundreds of peaceful protesters, raise serious concerns”, he noted.
“The law-enforcement authorities have the duty to facilitate peaceful assemblies, and any police measure has to be legitimate, necessary and proportionate,” Link said. “All allegations of the excessive use of force or unjustified or indiscriminate arrests should be impartially, thoroughly and promptly investigated to hold those responsible accountable.”