Հայաստանը դատապարտում է ISIS-ի եւ «Ալ Նուսրայի» վայրագությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը դատապարտում է «Իսլամական պետության», «Ալ Նուսրայի», այլ ահաբեկչական խմբերի կողմից իրականացված վայրագությունները:
Նախագահն այդ մասին ասել է՝ հանդես գալով «Արարատի ստորոտում» միջազգային մեդիա-ֆորումի մասնակիցների առջեւ:
«Այսօր Սիրիայում եւ Իրաքում, այսպես կոչված, «Իսլամական պետությունը» իրական սպառնալիք է դարձել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ միջազգային անվտանգության համար: Հինավուրց քաղաքակրթությունների բնօրրան հանդիսացող Մերձավոր Արեւելքում վտանգված է այդ նույն քաղաքակրթությունների գոյությունը: Սիրիայում եւ Իրաքում հայ համայնքներն անմասն չեն այդ ամենից: Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայորդիները, որ ապաստան էին գտել Սիրիայում, Իրաքում, այժմ էլ բախվել են նշված մարտահրավերներին: Հայաստանն արդեն ընդունել է ավելի քան տասը հազար փախստական Սիրիայից:
Հայաստանը դատապարտում է «Իսլամական պետության», «Ալ Նուսրայի», այլ ահաբեկչական խմբերի կողմից իրականացված ոճրագործություններն ու վայրագությունները եւ կոչ է անում միջազգային հանրությանը վճռական քայլեր ձեռնարկել այս նոր արհավիրքի դեմ։ Այս համատեքստում Հայաստանը միանգամայն սատարում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերի լիակատար իրականացմանը», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that Armenia condemns the atrocities committed by the Islamic State (ISIS), the Al Nusra Front and by other terrorist groups.
The President stated it addressing “At the Foot of Mount Ararat” international media forum on March 18.
“Today, the so called Islamic State based in the territories of Syria and Iraq poses a real threat to both regional and international security. In the Middle East, the cradle of ancient civilizations, those very civilizations risk being destroyed. Armenian communities in Syria and Iraq are also affected by that situation. The Armenian Genocide survivors, who had found shelter in Syria and Iraq, now have to face the mentioned challenges. Armenia has already accepted more than ten thousand refugees from Syria.
Armenia condemns the crimes and atrocities committed by the Islamic State, the Al Nusra Front and by other terrorist groups, and calls on the international community to take decisive steps against this newly-emerged calamity. In this context, Armenia expresses its full support to the complete implementation of the relevant resolutions of the UN Security Council,” said the Armenian President.