Միջազգային իրավունքը չի կարող կամայականորեն մեկնաբանվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵԱՀԿ անդամ պետությունների դեսպաններին:
Աշխատանքային ճաշի ձեւաչափով կայացած հանդիպմանը նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ դերակատարությունը եւ ներուժը Եվրոպական անվտանգության պահպանման, ինչպես նաեւ հակամարտությունների կարգավորման գործում: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ակտիվ դերակատարության պահպանումը խիստ կարեւոր է ոչ միայն ԼՂ հակամարտության կողմերի եւ մեր անմիջական տարածաշրջանի, այլեւ ամբողջ Եվրոպայի անվտանգության համար:
ՀՀ նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումը, որի համաձայն՝ միջազգային իրավունքի եւ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի սկզբունքները չեն կարող կամայականորեն մեկնաբանվել, եւ դրանցից որեւէ մեկը չի կարող գերակայող լինել մյուսի նկատմամբ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է բանակցային գործընթացը, Հայաստանի մոտեցումները ստեղծված իրավիճակում առկա խնդիրների լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ:

Международное право не подлежит произвольной трактовке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял аккредитованных в Армении послов стран-членов ОБСЕ.
На встрече, прошедшей в формате рабочего обеда, президент высоко оценил роль и потенциал ОБСЕ в процессе поддержания мира в Европе, а также в вопросе урегулирования конфликтов. Он подчеркнул, что продолжение активной деятельности стран-сопредседателей ОБСЕ чрезвычайно важно в контексте безопасности не только сторон Карабахского конфликта и непосредственно самого региона, но и Европы в целом.
Президент подтвердил позицию Армении, согласно которой принципы международного права, а также Заключительного Хельсинкского акта не подлежат произвольной трактовке, и среди этих принципов ни один не может превалировать над другими.
Серж Саргсян представил переговорный процесс, а также позицию Армении относительно возможных путей решения существующих в создавшейся ситуации проблем.