Տեր-Պետրոսյանը քննադատել է Համահայկական հռչակագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հանդես է եկել Համահայկական հռչակագրի քննադատությամբ:
Այսօր «Չորրորդ իշխանություն» թերթում հրապարակվել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի «Խոհեր «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» հրապարակման առթիվ» հոդվածը:
ՀԱԿ առաջնորդը նախ նշել է, որ 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող հանձնաժողովը, որքան էլ այն ներկայացուցչական լինի, չի կարող արտահայտել հայ ժողովրդի միասնական կամքը: «Դժբախտաբար, թե բարեբախտաբար, որեւէ մարմին կամ կառույց համայն հայության անունից չի կարող խոսել», - գրում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Նա նկատում է, որ հայության միասնական կարծիքը կարող է արտահայտել միայն համահայկական հանրաքվեն, «որի կազմակերպումը, հասկանալի պատճառներով, անհնար է»:
Առաջին նախագահն ասել է, որ հռչակագիրը շատ ավելի ծանրակշիռ նշանակություն ձեռք կբերեր եւ լրջագույն իրավական-քաղաքական փաստաթղթի արժեք կունենար, եթե հրապարակվեր ՀՀ եւ ԼՂՀ նախագահների, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսի, ինչպես նաեւ՝ Հայ Կաթողիկե եւ Հայ Ավետարանական եկեղեցիների առաջնորդների ստորագրությամբ:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը քննադատել է հռչակագրի 3-րդ կետը, որտեղ հանձնաժողովը շնորհակալություն է հայտնում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետություններին եւ կազմակերպություններին:
«Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայ ժողովրդին նվաստացուցիչ վիճակի մեջ դնող գավառամտության արտահայտություն», - գրում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Ցեղասպանության ճանաչումը եւ դատապարտումը որեւէ պետությունից եւ միջազգային կազմակերպությունից խիզախություն չի պահանջում, քանի որ միջազգային կոնվենցիաներով ամրագրված նրանց պարտավորությունն է, որի կատարման համար շնորհակալության արժանանալը նույնիսկ վիրավորական պետք է լինի նրանց համար», - գրում է ՀԱԿ ղեկավարը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նշում է, որ հռչակագրում ընդգրկված է «Հայ Դատի ներկայիս հասկացողության ողջ ռեպերտուարը՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում եւ դատապարտում, Արեւմտյան Հայաստանում եւ Օսմանյան կայսրության մնացյալ վայրերում 1915 թվականին բանկված հայերի հետնորդներին հասանելի նյութական ու բարոյական վնասների հատուցում, անհատական եւ համայնքային սեփականությունների վերականգնում, հայերի զանգվածային վերաբնակեցում իրենց նախնիների հայրենի օջախներում եւ վերջապես՝ Հայաստանի տարածքի ընդարձակում Սեւրի դաշնագրի ու ԱՄՆ նախագահ Վիլսոնի գծած սահմաններով»:
«Եթե 1998 թվականից ի վեր Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմքում դրված էր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը, որի դիմաց մեր երկիրը ստացավ հայ եւ թուրք պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու պարտադրանքը, ապա «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի» ուժով Հայաստանի քաղաքականության հիմքում արդեն դրվում է պահանջատիրության հարցը: Թե ինչպիսի հետեւանքների կարող է հանգեցնել այս կտրուկ շրջադարձը, միայն Աստված գիտե, իսկ ներկա պահին ընդամենն ակնհայտ է, որ դա չափազանց կբարդացնի ու երկար ժամանակով կսառեցնի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման՝ Հայաստանի ապագայի համար խիստ անհրաժեշտ գործընթացը», - գրում է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:

Левон Тер-Петросян выступил с критикой Всеармянской декларации - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый президент Армении, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян выступил с критикой Всеармянской декларации.
Сегодня газета «Чоррорд ишханутюн» опубликовала статью Левона Тер-Петросяна «Размышления по поводу публикации «Всеармянской декларации к столетию Геноцида армян».
Лидер АНК отметил, что комиссия, координирующая мероприятия в рамках 100-летия Геноцида, какой бы представительной она ни была, не может отражать мнение всего армянского народа. «К сожалению, или к счастью, ни одна структура не может говорить от лица всего армянства», - пишет Левон Тер-Петросян. Он отмечает, что единое мнение армянства мог бы представить только всеармянский референдум, «организовать который, по понятным причинам, невозможно».
Первый президент сказал, что декларация имела бы более весомое значение, приобрела бы большую ценность как политико-правовой документ, если бы под ней стояли подписи президентов Армении и НКР, Католикоса Всех Армян, Католикоса Великого Дома Киликийского, а также лидеров Армянской Католической и Евангелистской церквей.
Левон Тер-Петросян подверг критике третий пункт декларации, в которой комиссия выражает благодарность странам и организациям, признавшим Геноцид армян.
«Это ни что иное, как проявление провинциальности, ставящей армянский народ в унизительное положение», - пишет Левон Тер-Петросян.
«Признание и осуждение Геноцида не требует от какого-либо государства или международной организации храбрости, так как это является обязательством, закрепленным международными конвенцияями, и благодарность за его исполнение должна быть оскорбительной для них», - пишет лидер АНК.
Левон Тер-Петросян отмечает, что в Декларацию включен весь спектр «нынешних представлений об Армянском Вопросе: признание и осуждение Геноцида армян со стороны Турции, возмещение имущественного и морального ущерба всем армянам, жившим в 1915 году в Западной Армении и в остальных частях Османской Турции, восстановление права на частное и общинное имущество армян, массовая репатриация армян на земли их предков, а также расширение территории Армении в соответствии с Севрским соглашением и установленными президентом США Вильсоном границами».
«Если с 1998 года в основе внешней политики Армении лежал вопрос международного признания Геноцида армян, в ответ на которую наша страна получила требование создать комиссию армянских и турецких историков, то по Декларации к 100-летию Геноцида в основу политики ляжет вопрос требования возмещения. К каким последствиям может привести эта резкая перемена, только Богу известно, а в данный момент очевидно только, что это чрезвычайно осложнит и надолго заморозит процесс урегулирования армяно-турецких отношений, столь необходимый для будущего Армении», - пишет Левон Тер-Петросян.