Հայաստանը հետաքրքրված է “Սմերչ” ռեակտիվ համակարգով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մինսկում կայացած Milex-2011 ցուցահանդեսին Հայաստանի ներկայացուցիչները հետարքրքություն են ցուցաբերել ռուսաստանյան "Սմերչ” համազարկի ռեակտիվ համակարգերի /ՀՌՀ/ հանդեպ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, “Ռազմաարդյունաբերական սուրհանդակ” ամսագրին այս մասին հայտնել է “Ռոսոբորոնէկսպորտ” ընկերության հատուկ հանձնարարությունների գծով տնօրեն Նիկոլայ Դիմիդյուկը: Նրա խոսքերով, “հետաքրքիր բանակցություններ են անցկացվել Հայաստանի եւ Ղազախստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնք հետաքրքրված էին “Սմերչ”-ով եւ սպառազինության արդիականացմամբ”:
“Ռոսոբորոնէկսպորտ”-ի հատուկ հանձնարարությունների գծով տնօրեն հատուկ նշել նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կառույցների մասնակցությունը ցուցահանդեսին:
“Մենք երբեք այսքան սերտորեն չենք աշխատել ՀԱՊԿ հետ: Օրինակ, առկա է ՀԱՊԿ անդամ երկրներին ներքին գներով զենք մատակարարելու խնդիրը: Սակայն միշտ չէ, որ դա ձեռնտու է գործարանին: Այն ստիպված է վարկ վերցնել, եւ չկա երաշխիք, որ այս կամ այն երկիրը կգնի իր արտադրանքը: Առաջարկվել է ստեղծել այս հարցի վերաբերյալ առաջարկներ մշակող աշխատանքային խումբ”:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 1987 սպառազինության ընդունված “Սմերչ”-ը համարվում է աշխարհում ամենահզորը: «Սմերչ»-ը սպառազինության է դրված ՌԴ-ում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Պեռուում, Ալժիրում, Քուվեյթում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Հնդկաստանում:

Армения интересуется реактивными системами «Смерч» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На прошедшей в Минске выставке Milex-2011 представители Армении интересовались российскими реактивными системами залпового огня (РСЗО) «Смерч».
Как сообщает Медиамакс, об этом журналу «Военно-промышленный курьер» сказал  директор по особым поручениям «Рособоронэкспорта» Николай Димидюк. По его словам, «интересные переговоры прошли с представителями Армении и Казахстана, которые интересовались российской РСЗО «Смерч», а также модернизацией вооружения».
Директор по особым поручениям «Рособоронэкспорта» особо отметил и участие в выставке структур Организации Договора о коллективной безопасности.
«Так плотно с ОДКБ мы никогда ранее не работали. К примеру, есть задача поставлять оружие странам ОДКБ по внутренним ценам. Но заводу не всегда это выгодно. Он вынужден брать кредит, а нет гарантии, что та или иная страна возьмет его продукцию. Было предложено создать рабочую группу по выработке предложений по данному вопросу».
Медиамакс отмечает, что реактивная система залпового огня (РСЗО) «Смерч», принятая на вооружение в 1987 году, оценивается как самая мощная в мире. «Смерч» состоит на вооружении армий России, Украины, Беларуси, Перу, Алжира, Кувейта, Объединенных Арабских Эмиратов, Индии.