Հայաստանը հետաքրքրված է “Սմերչ” ռեակտիվ համակարգով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մինսկում կայացած Milex-2011 ցուցահանդեսին Հայաստանի ներկայացուցիչները հետարքրքություն են ցուցաբերել ռուսաստանյան "Սմերչ” համազարկի ռեակտիվ համակարգերի /ՀՌՀ/ հանդեպ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, “Ռազմաարդյունաբերական սուրհանդակ” ամսագրին այս մասին հայտնել է “Ռոսոբորոնէկսպորտ” ընկերության հատուկ հանձնարարությունների գծով տնօրեն Նիկոլայ Դիմիդյուկը: Նրա խոսքերով, “հետաքրքիր բանակցություններ են անցկացվել Հայաստանի եւ Ղազախստանի ներկայացուցիչների հետ, որոնք հետաքրքրված էին “Սմերչ”-ով եւ սպառազինության արդիականացմամբ”:
“Ռոսոբորոնէկսպորտ”-ի հատուկ հանձնարարությունների գծով տնօրեն հատուկ նշել նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կառույցների մասնակցությունը ցուցահանդեսին:
“Մենք երբեք այսքան սերտորեն չենք աշխատել ՀԱՊԿ հետ: Օրինակ, առկա է ՀԱՊԿ անդամ երկրներին ներքին գներով զենք մատակարարելու խնդիրը: Սակայն միշտ չէ, որ դա ձեռնտու է գործարանին: Այն ստիպված է վարկ վերցնել, եւ չկա երաշխիք, որ այս կամ այն երկիրը կգնի իր արտադրանքը: Առաջարկվել է ստեղծել այս հարցի վերաբերյալ առաջարկներ մշակող աշխատանքային խումբ”:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 1987 սպառազինության ընդունված “Սմերչ”-ը համարվում է աշխարհում ամենահզորը: «Սմերչ»-ը սպառազինության է դրված ՌԴ-ում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Պեռուում, Ալժիրում, Քուվեյթում, Միացյալ Արաբական Էմիրություններում, Հնդկաստանում:

Photo: http://img206.imageshack.us/
Nikolay Dimidyuk, Director for Special Commissions of Russia’s defense exports organization, “Rosoboronexport”, said this in the interview to “Military-industrial messenger” magazine, Mediamax reports.
According to him, “interesting negotiations were held with representatives of Armenia and Kazakhstan, who were interested in Russian “Smerch” MLRS and modernization of armament.”
He specially highlighted the participation of Collective Security Treaty Organization’s (CSTO) bodies in the exhibition.
“We have never cooperated so closely with CSTO. For example, there is a task to supply arms to CSTO states by internal prices. But it is not always profitable for the factory. The factory is forced to take a loan, and there is no guarantee that this or that country will buy its production. It was suggested to set up a task force to elaborate proposals on given issue.”
Mediamax reports that “Smerch” multiple launch rocket system, developed in 1987, is considered the most powerful one in the world. “Smerch” is used by Armed Forces of Russia, Ukraine, Belarus, Peru, Algeria, Kuwait, United Arab Emirates and India.