1. Ի՞նչ է Մոնտրյոյի կոնվենցիան
Բոսֆորի եւ Դարդանելի կարգավիճակի մասին Մոնտրյոյի կոնվենցիան ապահովել է Թուրքիայի ինքնիշխանությունը նեղուցների նկատմամբ: Միեւնույն ժամանակ, չնայած նրան, որ Թուրքիան լիովին վերահսկում է երկու նեղուցները, նա չի կարող ազատորեն տնօրինել դրանք. նավարկությունն այնտեղ կարգավորվում է միջազգային իրավունքով:
2. Ինչպե՞ս է կոնվենցիան աշխատում խաղաղ ժամանակ
Թուրքական իշխանություններին նախապես ծանուցելու դեպքում սեւծովյան տերությունները խաղաղ ժամանակ կարող են նեղուցներով անցկացնել իրենց ցանկացած դասի ռազմանավերը։ Ոչ սեւծովյան երկրների ռազմանավերի համար սահմանված են դասի եւ տոննաժի զգալի սահմանափակումներ։
3. Ինչպե՞ս է կոնվենցիան աշխատում պատերազմական ժամանակ
Կախված նրանից, թե Թուրքիան հակամարտության կողմ է, թե ոչ, նա կարող է լրացուցիչ լիազորություններ կիրառել նեղուցներով անցումը կարգավորելու համար։
Որոշ հանգամանքներում Անկարան կարող է արգելել ցանկացած երկրի օգտագործել նեղուցները, եթե գտնի, որ դա կխախտի տարածաշրջանի անվտանգությունը կամ սպառնալիքներ կստեղծի իր համար։
Պատերազմի դեպքում, որում ներգրավված է Թուրքիան, նա կարող է փակել նեղուցները այն երկրի համար, որի հետ պատերազմում է, ինչպես նաեւ ցանկացած ռազմանավերի համար։ Սակայն այդ դեպքում նա պարտավոր է միջազգային հանրությանը հիմնավոր փաստարկներ ներկայացնել։
4. Ի՞նչ էր ասել Զելենսկին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փետրվարի 26-ին հայտարարել էր ռուսական ռազմանավերի մուտքը Սեւ ծով արգելելու կարեւորության մասին։
5. Ի՞նչ են ասել Էրդողանն ու Չավուշօղլուն
Փետրվարի 28-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան վերահսկելու է Մոնտրյոյի կոնվենցիայի դրույթների կատարումը՝ «սեւծովյան տարածաշրջանում ճգնաժամը կանխելու համար»։
Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան Ուկրաինայում տեղի ունեցողը համարում է պատերազմ, որի արդյունքում մտադիր է վերահսկել Մոնտրյոյի կոնվենցիայի դրույթների կատարումը։ Նա նշել էր, որ Թուրքիան կարող է փակել Բոսֆորի ու Դարդանելի նեղուցները ռազմանավերի անցման համար, սակայն նույնիսկ այս իրավիճակում Ռուսաստանը իրավունք կունենա օգտագործել դրանք՝ նավատորմը բազա վերադարձնելու համար։ Ավելին, Թուրքիայի կողմից նման որոշման կայացման դեպքում այն կվերաբերի նաեւ Ուկրաինային, նշել էր Չավուշօղլուն։

Война на Украине и Конвенция Монтрё: 5 вопросов и ответов
Конвенция Монтрё о статусе проливов Босфор и Дарданеллы закрепила суверенитет Турции над проливами. В то же время, несмотря на то, что Турция полностью контролирует оба пролива, свободно распоряжаться ими она не может: судоходство
в них регулируется международным законодательством.
2.    Как она работает в мирное время?
При условии предварительного уведомления властей Турции черноморские державы могут проводить через проливы в мирное время свои военные корабли любого класса. Для военных кораблей нечерноморских держав введены существенные ограничения по классу и тоннажу.
3.    Как она работает в военное время?
В зависимости от того, является ли Турция стороной конфликта, она может применить дополнительные полномочия для регулирования прохода через проливы. В некоторых обстоятельствах Анкара может запретить какой-либо стране пользоваться проливами, если посчитает, что это нарушит безопасность в регионе или создаст угрозы ей самой.
В случае войны, в которой участвует Турция, она может перекрывать проливы для страны, с которой она воюет, а также для любых военных кораблей. В этом случае она
должна будет привести международному сообществу веские аргументы.
4.    Что говорил Зеленский?
26 февраля президент Украины Владимир Зеленский заявил о важности запрета прохода российских военных кораблей в Черное море.
5.    Что говорили Эрдоган и Чавушоглу?
28 февраля президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция будет следить за выполнением положений Конвенции Монтрё, «чтобы предотвратить кризис в регионе Черного моря».
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара рассматривает происходящее на Украине как войну, вследствие чего намерена следить за выполнением положений Конвенции Монтрё. Он отметил, что Турция может закрыть Босфор и Дарданеллы для прохода военных кораблей, однако даже в этой ситуации у России будет право использовать их для возвращения флота на базу. Более того, в случае принятия данного решения со стороны Турции оно будет распространяться и на Украину, замечал Чавушоглу.