Ջորջ Սորոսը նոր ինստիտուտ է ստեղծում. 4 հարց ու պատասխան - Mediamax.am
The Boston Globe թերթը հրապարակել է «Ջորջ Սորոսը եւ Չարլզ Կոխը միավորվում են, որպեսզի վերջ դնեն «հավերժ պատերազմի» ամերիկյան քաղաքականությանը» (In an astonishing turn, George Soros and Charles Koch team up to end US ‘forever war’ policy) հոդվածը, որը պատմում է «Պատասխանատու պետական կառավարման Քուինսի ինստիտուտի» ստեղծման մասին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հոդվածի առանցքային դրվագները:
Ի՞նչ են ստեղծում
Քաղաքական եւ գաղափարական տարբեր բեւեռներում գտնվող միլիարդատերեր Ջորջ Սորոսը եւ Չարլզ Կոխը միավորվել են, որպեսզի ստեղծեն «Պատասխանատու պետական կառավարման Քուինսի ինստիտուտ» (Quincy Institute for Responsible Statecraft) վերլուծական կենտրոնը:
ԱՄՆ-ի վեցերորդ նախագահի անունը պատահական չէ ընտրված՝ Ջոն Քուինսի Ադամսը 1821 թ. Անկախության օրվա առթիվ իր պատմական ելույթում հայտարարել էր.
«Միացյալ Նահանգները չեն մեկնելու արտասահման փնտրելու հրեշների, որոնց պետք է ոչնչացնել: ԱՄՆ-ը ողջունում են ազատությունը եւ անկախությունը բոլորի համար, նրանք պաշտպանում եւ առաջնորդում են միայն իրենք իրենց»:
Ո՞րն է նպատակը
Նոր վերլուծական կենտրոնն առաջ է մղելու այն աշխարհայացքը, որը հիմնված է դիվանագիտության եւ զսպվածության, այլ ոչ թե սպառնալիքների, պատժամիջոցների եւ ռմբակոծությունների վրա, գրում է The Boston Globe-ը:
«Վաշինգտոնում, որտեղ ցանկացած խոշոր վերլուծական կենտրոնն առաջ է մղում նեոկոնսերվատիզմի կամ լիբերալ ինտերվենցիոնիզմի տարբերակներից մեկը, նման տեսակետները ծայրահեղական են թվում: Սորոսն ու Կոխը միավորվում են, որպեսզի վերակենդանացնեն խաղաղ Միացյալ Նահանգների հանգչող հայեցակարգը»,- գրում է թերթը:
Ադրբեջանի թշնամի Ջորջ Սորոսը
«Մենք մտադիր ենք կասկածի տակ դնել ամերիկյան արտաքին քաղաքականության հիմքերը, ինչը չի արվեն առնվազն վերջին քառորդ դարի ընթացքում»,- ասել է նոր կենտրոնի համահիմնադիր, Իրանա-ամերիկյան ազգային խորհրդի նախկին նախագահ Տրիտա Պարսին (Trita Parsi) :
Որքա՞ն գումար է հատկացվում
Կենտրոնի հովանավորներն ու հիմնադիրները՝ Սորոսի «Բաց հասարակություն»  հիմնադրամը եւ Չարլզ Կոխի հիմնադրամը, նվիրաբերել են 500 000-ական դոլար: Մի քանի անկախ հովանավորներ ավելացրել են եւս 800 000 դոլար:
Ակնկալվում է, որ հաջորդ տարի ինստիտուտն իր տրամադրության տակ կունենա 3 500 000 դոլարի բյուջե:
Ինստիտուտը նախատեսում է սկսել աշխատանքը 2019թ. սեպտեմբերին:
Ինչպիսի՞ն են մոտեցումները
The Boston Globe-ը գրում է, որ Քուինսի ինստիտուտն, ամենայն հավանականությամբ, հանդես է գալու Աֆղանստանից եւ Սիրիայից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման, Իրանի հետ միջուկային գործարքին վերադառնալու, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հանդեպ պակաս ագրեսիվ մոտեցման, Վենեսուելայում եւ Կուբայում ռեժիմները փոխելու արշավները դադարեցնելու եւ պաշտպանության բյուջեի կտրուկ կրճատման օգտին:
Ինստիտուտը մինչեւ տարեվերջ մտադիր է 4 զեկույց հրապարակել. երկուսը նվիրված են լինելու Մերձավոր Արեւելքին եւ Արեւելյան Ասիային, երրորդն՝ «անվերջ պատերազմի» ավարտին, իսկ չորրորդն՝ «արտաքին քաղաքականության ժողովրդավարացմանը»:
Կազմակերպության սկզբունքների մասին հռչակագրում նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները «պետք է փոխգործակցեն աշխարհի հետ, իսկ փոխգործակցության   էությունը ազգերի միջեւ խաղաղ համագործակցության մեջ է»:

Джордж Сорос создает новый институт: 4 вопроса и ответа - Mediamax.am
Газета The Boston Globe опубликовала статью «Джордж Сорос и Чарльз Кох объединяются, чтобы покончить с американской политикой «вечной войны»» (In an astonishing turn, George Soros and Charles Koch team up to end US ‘forever war’ policy), в которой рассказывает о создании «Института ответственного государственного управления Куинси». Представляем вашему вниманию ключевые фрагменты статьи.
Что создают?
Миллиардеры Джордж Сорос и Чарльз Кох, придерживающиеся противоположных политических и идеологических взглядов, объединились для создания нового аналитического центра «Институт ответственного государственного управления Куинси» (Quincy Institute for Responsible Statecraft).
Имя шестого президента США выбрано не случайно. Джон Куинс Адамс в своей исторической речи в День независимости в 1821 году заявил:
«Соединенные Штаты не будут отправляться за границу в поисках чудовищ, которых нужно уничтожить. Они благоволят свободе и независимости для всех. Они защищают и направляют только самих себя».
Какова цель?
Новый аналитический центр будет продвигать мировоззрение, основанное на дипломатии и сдержанности, а не на угрозах, санкциях и бомбежках, пишет The Boston Globe.
Джордж Сорос, враг Азербайджана
«В Вашингтоне, где любой крупный аналитический центр продвигает один из вариантов неоконсерватизма или либерального интервенционизма, такие взгляды кажутся радикальными. Сорос и Кох объединяются, чтобы возродить угасающую концепцию мирных Соединенных Штатов», - пишет газета.
«Мы собираемся поставить под сомнение основы американской внешней политики, чего не случалось по крайней мере за последнюю четверть века», - сказал соучредитель нового центра, бывший президент Национального ирано-американского совета Трита Парси (Trita Parsi).
Сколько денег?
Его спонсоры и основатели - Фонд Сороса «Открытое общество» и Фонд Чарльза Коха - внесли по 500 000 долларов. Еще несколько независимых спонсоров добавили 800 000 долларов.
К следующему году институт надеется иметь в своем распоряжении бюджет в размере 3 500 000 долларов.
Институт планирует начать работу в сентябре 2019 года.
Каковы подходы?
The Boston Globe пишет, что Институт Куинси, скорее всего, будет выступать за вывод американских войск из Афганистана и Сирии, возврат к ядерной сделке с Ираном, менее агрессивный подход к России и Китаю, прекращение кампаний по смене режима в Венесуэле и на Кубе и резкое сокращение оборонного бюджета.
Институт намерен выпустить 4 доклада до конца 2019 года: два из них будут посвящены альтернативному подходу к Ближнему Востоку и Восточной Азии, третий - «прекращению бесконечной войны», а четвертый - «демократизации внешней политики».
В декларации о принципах организации говорится, что США «следует взаимодействовать с миром, а суть взаимодействия заключается в мирном сотрудничестве между народами».