8 կետ կառավարության արտաքին քաղաքականության մասին - Mediamax.am
2019թ. փետրվարի 6-ին հրապարակվեց Ազգային Ժողով ներկայացված կառավարության ծրագիրը: Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող դրույթները:
1.    Ո՞րն է կառավարության դիրքորոշումը Արցախի հարցում:
Կառավարությունն աշխատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում ղարաբաղյան հիմնախնդրի՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, «ինչի հիմքում պետք է ընկած լինեն միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքը»։
«Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են», - ասված է փաստաթղթում:
Հաջորդ պարբերության մեջ ասված է.
«Բանակցությունների արդյունավետության համար էական նշանակություն ունի խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի առկայությունը՝ ներառյալ վստահության եւ անվտանգության միջոցների ամրապնդումը, հակամարտության սրման ռիսկերի նվազեցումը, ագրեսիվ հռետորաբանության բացառումը»։
Կառավարությունը վերահաստատել է, որ «Արցախը, որպես հակամարտության հիմնական կողմ, պետք է որոշիչ ձայն եւ ներգրավվածություն ունենա իրական եւ տեւական խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանգուցալուծման գործընթացում»:
2.    Ի՞նչ քաղաքականություն է վարվելու Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ:
Ծրագրում ասված է, որ կառավարությունն ապահովելու է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացի շարունակականությունը եւ շարունակելու է առաջամարտիկի դեր խաղալ ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
3.    Ի՞նչ է գրված ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի մասին:
Փաստաթղթում ասված է, որ կառավարությունն աշխատելու է Եվրասիական տնտեսական միությունում եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում «Հայաստանի ակտիվ եւ նախաձեռնողական մասնակցությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ նպաստելով նաեւ այդ կառույցների արդյունավետության առավել բարձրացմանը».
4.    Ինչպե՞ս են զարգանալու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
Հայաստանի կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը դիտարկում է իր «գլխավոր առաջնահերթությունների թվում»։
«Կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման համակարգի կարեւոր բաղկացուցիչ», - նշված է ծրագրում:
5.   Իսկ Ամերիկայի՞ հետ:
Կառավարությունը «հետեւողական զարգացնելու է բարեկամական գործընկերությունը» Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ։
«Կառավարությունը նպատակադրված է խորացնելու գործակցությունը ԱՄՆ հետ՝ Հայաստանի զարգացման ու բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու եւ տարածաշրջանային կայունությանը միտված երկխոսության ընդլայնման ուղղությամբ», - ասված է ծրագրում:
6.   Եվրամիության հետ երկխոսության մասին ի՞նչ է ասված:
«Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկումը դիտվում է որպես Հայաստանի զարգացմանն ուղղված կառավարության բարեփոխումների օրակարգին նպաստող նշանակալից գործոն։ Կառավարությունը շարունակելու է քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ-ի մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ապահովման ուղղությամբ», - նշված է ծրագրում:
7.    ՆԱՏՕ-ի մասին ինչ-որ բան ասվո՞ւմ է:
Շատ քիչ: Ընդամենն այն, որ ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսությունը պետք է շարունակվի, իսկ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը՝ «հետեւողական իրականացվի»:
8.    Հարեւանների հետ կապերի մասին ի՞նչ է գրված:
Կառավարությունը մտադիր է Իրանի եւ Վրաստանի հետ «առանձնահատուկ բարիդրացիական հարաբերություններ» զարգացնել, «որոնք հնարավորինս զերծ կլինեն այլ աշխարհաքաղաքական ազդեցություններից»:

8 foreign policy points from the new Armenian government program - Mediamax.am
On February 6, 2019 Armenian Government released the program it had submitted to the National Assembly. Mediamax has singled out for your consideration the foreign policy points of the program in the Key section.
1.    What is the government’s stance on Artsakh?
The government will work towards exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, “which should be based on the main principles of the international law, including the right of peoples to legal equality and self-determination”.
“The status and security of Artsakh are the absolute priorities for Armenia in the negotiation process,” the document says.
The next paragraph reads:
“The atmosphere of peace is vital for efficiency of the negotiations. It includes strengthening of the instruments of trust and security, reduction of escalation risks, and exclusion of aggressive rhetoric.”
The government reiterates that “as the main party to the conflict, Artsakh must have the decisive voice and involvement in the settlement aimed at establishment of real, long-lasting peace”.
2.    What is the government’s policy for recognition of the Armenian Genocide?
The program notes that the government will secure the continuity of the efforts aimed at international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and carry on the leading role in prevention of genocide and crimes against humanity.
3.    What does the program say about CSTO and EAEU?
The document indicates that the government will work on “securing Armenia’s active and enterprising involvement” in the Eurasian Economic Union and the Collective Security Treaty Organization and “enhancing the productivity” of the two institutions.
4.    How will relations with Russia develop?
Armenian government considers development of strategic and allied relations with Russia to be “one of its key priorities”.
“The government views strategic cooperation with the Russian Federation as an important element of Armenia’s security system,” the document reads.
5.    What about ties with the U.S.?
The government intends to “consistently develop the friendly partnership” with the United States of America.
“The government plans to deepen the Armenia-U.S. cooperation in terms of assistance to Armenia’s development and reforms agenda and expansion of the dialogue aimed at regional stability,” reads the program.
6.    What does the program say about the dialogue with the European Union?
“Implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) with the EU is a significant factor facilitating the government’s reforms agenda. The government will continue working towards visa liberalization for Armenian citizens,” the document reads.
7.    Does it contain anything about NATO?
Yes, but the program only mentions that the political dialogue with NATO should continue and the Individual Partnership Plan should be “implemented consistently”.
8.    What does the program say about relations with neighboring countries?
The government intends to develop “special good-neighborly relations” with Iran and Georgia, “which will be as independent from geopolitical influences as possible”.