8 կետ կառավարության արտաքին քաղաքականության մասին - Mediamax.am
2019թ. փետրվարի 6-ին հրապարակվեց Ազգային Ժողով ներկայացված կառավարության ծրագիրը: Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող դրույթները:
1.    Ո՞րն է կառավարության դիրքորոշումը Արցախի հարցում:
Կառավարությունն աշխատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում ղարաբաղյան հիմնախնդրի՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, «ինչի հիմքում պետք է ընկած լինեն միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, մասնավորապես, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքը»։
«Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են», - ասված է փաստաթղթում:
Հաջորդ պարբերության մեջ ասված է.
«Բանակցությունների արդյունավետության համար էական նշանակություն ունի խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի առկայությունը՝ ներառյալ վստահության եւ անվտանգության միջոցների ամրապնդումը, հակամարտության սրման ռիսկերի նվազեցումը, ագրեսիվ հռետորաբանության բացառումը»։
Կառավարությունը վերահաստատել է, որ «Արցախը, որպես հակամարտության հիմնական կողմ, պետք է որոշիչ ձայն եւ ներգրավվածություն ունենա իրական եւ տեւական խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանգուցալուծման գործընթացում»:
2.    Ի՞նչ քաղաքականություն է վարվելու Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ:
Ծրագրում ասված է, որ կառավարությունն ապահովելու է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործընթացի շարունակականությունը եւ շարունակելու է առաջամարտիկի դեր խաղալ ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ:
3.    Ի՞նչ է գրված ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի մասին:
Փաստաթղթում ասված է, որ կառավարությունն աշխատելու է Եվրասիական տնտեսական միությունում եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում «Հայաստանի ակտիվ եւ նախաձեռնողական մասնակցությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ նպաստելով նաեւ այդ կառույցների արդյունավետության առավել բարձրացմանը».
4.    Ինչպե՞ս են զարգանալու հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
Հայաստանի կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական-դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը դիտարկում է իր «գլխավոր առաջնահերթությունների թվում»։
«Կառավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման համակարգի կարեւոր բաղկացուցիչ», - նշված է ծրագրում:
5.   Իսկ Ամերիկայի՞ հետ:
Կառավարությունը «հետեւողական զարգացնելու է բարեկամական գործընկերությունը» Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ։
«Կառավարությունը նպատակադրված է խորացնելու գործակցությունը ԱՄՆ հետ՝ Հայաստանի զարգացման ու բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու եւ տարածաշրջանային կայունությանը միտված երկխոսության ընդլայնման ուղղությամբ», - ասված է ծրագրում:
6.   Եվրամիության հետ երկխոսության մասին ի՞նչ է ասված:
«Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկումը դիտվում է որպես Հայաստանի զարգացմանն ուղղված կառավարության բարեփոխումների օրակարգին նպաստող նշանակալից գործոն։ Կառավարությունը շարունակելու է քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ-ի մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ապահովման ուղղությամբ», - նշված է ծրագրում:
7.    ՆԱՏՕ-ի մասին ինչ-որ բան ասվո՞ւմ է:
Շատ քիչ: Ընդամենն այն, որ ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսությունը պետք է շարունակվի, իսկ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը՝ «հետեւողական իրականացվի»:
8.    Հարեւանների հետ կապերի մասին ի՞նչ է գրված:
Կառավարությունը մտադիր է Իրանի եւ Վրաստանի հետ «առանձնահատուկ բարիդրացիական հարաբերություններ» զարգացնել, «որոնք հնարավորինս զերծ կլինեն այլ աշխարհաքաղաքական ազդեցություններից»:

8 внешнеполитических пунктов программы правительства Армении - Mediamax.am
6 февраля 2019г. была опубликована программа правительства Армении, представленная в Национальное собрание. В рубрике «Объяснение» Медиамакс представляет внешнеполитические положения программы.
1.    Какова позиция правительства в вопросе Арцаха?
Правительство будет работать в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ для исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта, «в основе которого должны быть заложены основополагающие принципы международного права, в частности, право народов на равноправие и самоопределение».
«Статус и обеспечение безопасности Арцаха являются первоочередными приоритетами Армении в переговорном процессе»,- отмечается в документе.
В следующем абзаце говорится:
«Способствующая миру атмосфера имеет ключевое значение для эффективности переговоров – включая меры по укреплению доверия и безопасности, снижение рисков эскалации, исключение агрессивной риторики».
Правительство подтвердило, что «Арцах, как основная сторона конфликта, должен обладать решающим голосом и быть вовлеченным в процесс разрешения конфликта, направленного на установление реального и продолжительного мира».
2.    Какой будет политика по признанию Геноцида?
В программе отмечается, что правительство обеспечит преемственность в вопросе международного признания и осуждения Геноцида армян и продолжит играть ведущую роль в деле предотвращения геноцидов и преступлений против человечества.
3.    Что говорится об ОДКБ и ЕАЭС?
В документе говорится, что правительство будет работать для обеспечения активного и инициативного участия Армении в Евразийском экономическом союзе и Организации Договора о коллективной безопасности, «также способствуя максимальному повышению эффективности данных структур».
4.    Как будут развиваться отношения с Россией?
Правительство Армении рассматривает развитие стратегических-союзнических отношений с Россией в числе своих «главных приоритетов».
«Правительство рассматривает военное сотрудничество с Российской Федерацией как важный компонент системы обеспечения безопасности Армении»,- отмечается в программе.
5.    А с Америкой?
Правительство «будет последовательно развивать дружественное партнерство» с Соединенными Штатами.
«Правительство нацелено на углубление сотрудничества с США, направленного на развитие Армении и поддержку повестки реформ, а также расширения диалога, ориентированного на региональную стабильность»,- подчеркивается в программе.
6.    Что говорится о диалоге с Евросоюзом?
«Реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве рассматривается как значительный фактор, способствующий повестке реформ правительства, направленных на развитие Армении. Правительство продолжит предпринимать шаги, направленные на либерализацию визового режима с ЕС для граждан Армении»,- отмечается в программе.
7.    О НАТО в программе что-то говорится?
Очень мало. Только то, что политический диалог с НАТО должен продолжаться, а План действий индивидуального партнерства - «последовательно осуществляться».
8.    Что говорится о связях с соседями?
Правительство намерено развивать «особые добрососедские отношения» с Ираном и Грузией, «которые будут по возможности свободными от иных геополитических влияний».