Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 1999թ. հոկտեմբերի 30-ին
2018 թվականի մարտի 18-ին Վլադիմիր Պուտինը չորրորդ անգամ ընտրվեց Ռուսաստանի նախագահ: Այս առիթով որոշեցինք վերհիշել Հայաստանի հետ կապված Պուտինի գործունեության մի քանի դրվագներ:
1.    Ե՞րբ Պուտինն առաջին անգամ այցելեց Հայաստան:
Այցը տեղի ունեցավ Հայաստանի Ազգային Ժողովում 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո:
1999 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում հարգանքի տուրք մատուցեց ահաբեկչության զոհերի հիշատակին:
Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 1999թ. հոկտեմբերի 30-ին Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 1999թ. հոկտեմբերի 30-ին
«Հոկտեմբերի 8-ին պատիվ եմ ունեցել Մոսկվայում հանդիպել Վազգեն Սարգսյանին, նրա հետ զրուցել ենք այնպիսի բաների շուրջ, որոնք կարող են հասարակ եւ տրիվիալ թվալ՝ այն մասին, ինչպես մերձեցնել մեր հարաբերությունները, ինչպես չկորցնել այն, ինչ դարերով միավորել է Հայաստանն ու Ռուսաստանը: Ես գիտեմ, որ Հայաստանում շատ են Ռուսաստանի բարեկամները, սակայն այս կորուստը մեզ համար անդառնալի է»,- ասել էր ՌԴ կառավարության ղեկավարը:
2.    Ի՞նչ էր ասում Պուտինը ԼՂ կարգավորման մասին:
2000 թվականի սեպտեմբերի 26-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպումից հետո ասել էր.
«Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը առանձնահատուկ իրավունքներ ունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Մենք հստակ տեսնում ենք այն սահմանները, որոնք չպետք է անցնի Ռուսաստանը ցանկացած, այդ թվում՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում: Ես շատ հաճախ լսում եմ, որ ցանկության դեպքում Ռուսաստանը անհապաղ կկարգավորի ղարաբաղյան հակամարտությունը: Համաձայն չեմ նման պնդումների հետ եւ դրանք համարում եմ կայսերապաշտ մտածելակերպի մնացուկ»:
Հատկանշական է, որ 2000 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Reuters-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «հայ հասարակությունը առանձնապես ոգեշնչված չէ այն հանգամանքից, որ Ռուսաստանի նախագահը նախ կայցելի Բաքու, իսկ հետո՝ Երեւան»: ՀՀ նախագանը նշում էր, որ Պուտինին հրավիրել էր 2001 թվականին այցելել Հայաստան եւ ստացել էր վերջինիս համաձայնությունը: «Պետք է Ռուսաստանի նախագահին հարցնել,թե ինչու է նա ընտրել այցերի նման հերթականությունը»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանն ու Վլադիմիր Պուտինը 2000 թվականին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Վլադիմիր Պուտինը 2000 թվականին
2001 թվականի մայիսին Վլադիմիր Պուտինը նկատել էր, որ եթե չլինեին տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը ուղղված  Ռուսաստանի հետեւողական ջանքերը, դժվար թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահները հնարավորություն ունենային լավատեսական հայտարարություններ անել խնդրի շուտափույթ կարգավորման վերաբերյալ:
2004 թվականի փետրվարին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ բանակցություններից հետո Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ «Ռուսաստանը պատրաստ է որոնել հակամարտության կարգավորումը, սակայն ոչինչ չի պարտադրելու ոչ Ադրբեջանի, ոչ էլ Հայաստանի ժողովրդին»:
Իլհամ Ալիեւը ու Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիեւը ու Վլադիմիր Պուտինը
Այս դիրքորոշումը նա գրեթե բառացի կրկնեց 2016 թվականի օգոստոսին, Բաքու կատարած այցի նախօրեին:
«Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ մենք մտադիր չենք Ադրբեջանին ու Հայաստանին պարտադրել ուրեւէ պատրաստի լուծում: Կողմերը պետք է իրենք համաձայնության գան ու փոխընդունելի լուծումներ գտնեն առանց արտաքին ճնշումների: Դա մեր հստակ դիրքորոշումն է»,- ասել էր Պուտինը:
3.    Ինչպե՞ս էին Պուտինն ու Բուշը փորձում ցանկությունները որպես իրականություն ներկայացնել:
2002 թվականի մայիսի 24-ին Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը Մոսկվայում ստորագրեցին Համատեղ հռչակագիր, որում, մասնավորապես, ասված էր, որ նրանք «ժխտում են «հզոր տերությունների» մրցակցության մոդելը, որը կարող է միայն ուժեղացնել Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջաններում հակամարտային պոտենցիալը»:
«Մենք ընդունում ենք մեր ընդհանուր շահագրգռվածությունը Կենտրոնական Ասիայի եւ Հարավային Կովկասի բոլոր պետությունների ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ կայունությանը աջակցելու վերաբերյալ»,- ասված էր Հռչակագրում:
4.    Ի՞նչ էր ասում Սահակաշվիլին Հայաստանի հանդեպ Պուտինի վերաբերմունքի մասին:
2013 թվականի սեպտեմբերին, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում, Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ասել էր, որ «Հայաստանին անելանելի վիճակի մեջ են դրել եւ պարտադրել անդամակցել Մաքսային միությանը»:
« Մեր հարեւան երկրները գտնվում են մշտական խժդժությունների մեջ: Եվ սա այն է, ինչին փորձում է հասնել Կրեմլը: Այն հերքում է այս երկրների ուժեղ պետականության գաղափարը: Դուք կարծո՞ւմ եք, թե Պուտինը ցանկանում է, որպեսզի Հայաստանը հաղթանակ տանի Ադրբեջանի նկատմամբ: Ո՛չ: Դա Հայաստանը շատ ուժեղ և, հետևաբար, շատ անկախ կդարձներ: Թե՞ կարծում եք, որ Մոսկվան ցանկանում է, որ հակառակը՝ Բաքուն հաղթի Երեւանին: Ոչ, ՌԴ-ն չի ցանկանում, որպեսզի որեւէ մեկն ընդհանրապես հաղթի այս հակամարտությունում: Հենց հակամարտությունն է Մոսկվայի նպատակը, քանի որ այն խանգարում է ազգերին դառնալ անկախ եւ արգելափակում է այդ երկրների ինտեգրումը Եվրոպական Միությանը»,- ասում էր Միխայիլ Սահակաշվիլին:
Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում 2013 թվականին Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում 2013 թվականին
2013 թվականի դեկտեմբերին, ելույթ ունենալով Գյումրիում հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովին,Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր.
«Դա (ՄՄ մտնելու մտադրությունը – Մեդիամաքս.) հայ ժողովրդի եւ հայաստանյան ղեկավարության ինքնիշխան ընտրությունն է: Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի Հայաստանի հետ համագործակցության այդ ուղղությունը»:
5.    Ի՞նչ էր ասում Պուտինը Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
2015 թվականի ապրիլի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում հայտարարել էր, որ «1915 թվականի իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը, իսկ Ռուսաստանում ընկալվեցին որպես անձնական ողբերգություն»:
«Մենք մեր զորակցությունն ենք հայտնում մարդկության պատմության մեջ տեղի ունեցած ամենածանր ողբերգություններից մեկը վերապրած հայ ժողովրդին: Մեկուկես միլիոն խաղաղ մարդիկ սպանվել էին, խոշտանգվել, իսկ վեց հարյուր հազարից ավելի մարդ՝ վտարվել սեփական տներից եւ ենթարկվել զանգվածային բռնաճնշումների»,- ասել էր ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 2015թ. ապրիլի 24-ին Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 2015թ. ապրիլի 24-ին
Շատերը ուշադրություն էին դարձրել այն հանգամանքին, որ իր ելույթում Վլադիմիր Պուտինը 1915 թվականի դեպքերը «ցեղասպանություն» չէր որակել: Կարծիք կար, որ այդպիսով ռուսական կողմը ցանկանում էր մեղմացնել Թուրքիայի արձագանքը՝ կապված Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյակին Պուտինի մասնակցության հետ:
6.    Ինչպե՞ս Պուտինը օգնություն ցուցաբերեց հայ վետերանին:
2012 թվականի հունվարի 27-ին ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինն առաջին օգնություն էր ցուցաբերել Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերան, 88-ամյա Զաքար Խաչատրյանին:
Վլադիմիր Պուտինը Սանկտ-Պետերբուրգում հանդիպել էր վետերաններին եւ հանդիպմանը տարեց մասնակիցը իրեն վատ է զգացել:
«Երկու ժամ տեւած զրույցից հետո Ռուսաստանի վաստակավոր նկարիչ, 88-ամյա Զաքար Խաչատրյանը գրեթե ուշագնաց եղավ: Պուտինն առաջինը շտապեց օգնել նրան: Վարչապետը հրահանգեց բժիշկ կանչել, բացել պատուհանները եւ ջուր բերել: Վարչապետի անձնական բժիշկը օգնություն ցուցաբերեց վետերանին, եւ հարկավոր չեղավ նրան տեղափոխել հիվանդանոց: Վետերանը ցանկացավ շարունակել զրույցը վարչապետի հետ», - հաղորդում էր ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

Владимир Путин в Ереване 30 октября 1999 года
18 марта 2018 года Владимир Путин в четвертый раз был избран президентом России. В этой связи мы решили вспомнить несколько фрагментов деятельности Путина, связанных с Арменией.
1.    Когда Путин впервые посетил Армению?
Это произошло после теракта в парламенте Армении, совершенного 27 октября 1999 года.
30 октября 1999 года в Ереване премьер-министр Российской Федерации Владимир Путин отдал дань памяти жертвам теракта.
Владимир Путин в Ереване 30 октября 1999 года Владимир Путин в Ереване 30 октября 1999 года
«8 октября я имел честь встречаться в Москве с Вазгеном Саргсяном, с ним мы говорили о вещах, которые могут показаться простыми и тривиальными - о том, как продолжать сближать наши отношения, как не утратить то, что веками сплачивало Армению и Россию.
Я знаю, что в Армении много друзей России, но эта утрата для нас будет невосполнимой. Я надеюсь, что соратники погибших поднимут упавшее знамя», - заявил глава российского правительства.
2.    Что говорил Путин об урегулировании карабахского конфликта?
26 сентября 2000 года президент РФ Владимир Путин заявил после встречи с президентом Армении Робертом Кочаряном:
«Я не считаю, что Россия обладает какими-то особыми правами в процессе карабахского урегулирования. У нас есть ясное видение тех границ и пределов, которые Россия не должна переходить при урегулировании любых конфликтов, в том числе и карабахского. Я очень часто слышу, что если Россия действительно захочет, то она немедленно урегулирует карабахский конфликт. Я с подобными выражениями не согласен и считаю их рудиментом имперского мышления».
Роберт Кочарян и Владимир Путин в 2000 году Роберт Кочарян и Владимир Путин в 2000 году
Интересно, что в декабре 2000 года президент Армении Роберт Кочарян говорил в интервью Reuters, что «армянское общество не испытывает особого вдохновения от того, что президент России решил сначала посетить Баку, а потом – Ереван». Президент Армении отмечал, что он пригласил Путина посетить Армению в 2001 году, и приглашение было принято. «Почему избрана именно такая очередность визитов - спросите у президента России», - говорил Роберт Кочарян.
В мае 2001 года, Владимир Путин заметил, что если бы не последовательные усилия России, вряд ли два других сопредседателя Минской группы ОБСЕ имели бы возможность делать оптимистические заявления о скорейшем урегулировании карабахской проблемы.
В то же время, уточнил он, Россия не намерена использовать «свои особые отношения» с Азербайджаном и Арменией для оказания какого-либо давления на обе договаривающиеся стороны.
В феврале 2004 года, по итогам переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Владимир Путин сказал, что «Россия готова искать решение конфликта, но не будет ничего навязывать ни народу Азербайджана, ни народу Армении».
Владимир Путин и Ильхам Алиев Владимир Путин и Ильхам Алиев
Эту позицию он практически дословно повторил в августе 2016 года, накануне своего визита в Баку.
«Хочу особо подчеркнуть, что мы отнюдь не пытаемся навязать Азербайджану и Армении какие-то готовые рецепты. Стороны должны договориться сами, без давления извне, найти взаимоприемлемые решения. Это наша твёрдая позиция», -  говорил Путин.
3.    Как Путин и Буш выдавали желаемое за действительное?
24 мая 2002 года президенты России и США Владимир Путин и Джордж Буш подписали в Москве Совместную декларацию, в которой, в частности, говорилось, что они «отвергают показавшую свою несостоятельность модель соперничества «великих держав», которое может только усилить конфликтный потенциал в регионах Центральной Азии и Южного Кавказа».
«В Центральной Азии и на Южном Кавказе мы признаем наш общий интерес в содействии стабильности, суверенитету и территориальной целостности всех государств этого региона», - говорилось в Деклрации.
4.    Что говорил Саакашвили об отношении Путина к Армении?
Выступая в сентябре 2013 года на заседании Генеральной Ассамблее ООН, президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что «Армению загнали в угол и принудили вступить в Таможенный союз».
«Наши соседи находятся в постоянном хаосе. И это то, к чему стремится Кремль. Он отрицает идею сильной государственности этих стран. Вы считаете, что Путин желает, чтобы Армения одержала победу над Азербайджаном? Нет. Это сделает Армению сильной и потенциально независимой. Или вы считаете, что Москва желает обратного - победы Баку над Ереваном? Нет, Россия не желает вовсе, чтобы одна из сторон победила. Именно конфликт и есть цель Москвы, поскольку он мешает этим нациям стать независимыми и блокирует их интеграцию с Европейским Союзом»,- говорил Михаил Саакашвили.
Серж Саргсян и Владимир Путин в Гюмри в 2013 году Серж Саргсян и Владимир Путин в Гюмри в 2013 году
В декабре 2013 года, выступая в Гюмри на армяно-российском межрегиональном форуме, Владимир Путин заявил:
«Это (намерение вступить в ТС – Медиамакс) - суверенный выбор армянского народа и армянского руководства. Россия сделает все, чтобы поддержать это направление сотрудничества с Арменией».
5.    Что говорил Путин на столетии Геноцида армян?
24 апреля 2015 президент России Владимир Путин заявил в Ереване, что «события 1915 года потрясли весь мир, а в России были восприняты как собственное горе».
«Мы искренне сопереживаем армянскому народу, испытавшему одну из самых страшных трагедий в истории человечества. Более полутора миллионов мирных людей были убиты, искалечены, а свыше шестисот тысяч – изгнаны из родных домов, подверглись массовым репрессиям. Были разрушены многие бесценные памятники архитектуры и духовные святыни, сожжены древние книги и бесценные рукописи», - заявил президент России.
Владимир Путин в Ереване 24 апреля 2015 года Владимир Путин в Ереване 24 апреля 2015 года
Многие обратили внимание на то обстоятельство, что в своем выступлении Владимир Путин не назвал события 1915 года «геноцидом». Бытовало мнение, что таким образом российская сторона хотела смягчить реакцию Турции на участие Путина в мероприятиях столетия Геноцида армян.
6.    Как Путин оказал помощь армянскому ветерану?
27 января 2012 года премьер-министр России Владимир Путин оказал первую помощь ветерану Великой Отечественной войны, 88-летнему Захару Хачатряну.
Путин встречался с ветеранами в Санкт-Петербурге и пожилому участнику встречи стало плохо.
«После двух часов беседы в помещении стало душно, и 88-летний Захар Хачатрян, заслуженный художник России, едва не потерял сознание. Путин первый бросился на помощь. Премьер распорядился вызвать врача, открыть окна и принести воды, при этом он словами подбадривал пенсионера. Личный врач премьер-министра оказал помощь ветерану, и госпитализация не понадобилась. Ветеран захотел продолжить беседу с премьером», - сообщало агентство ИТАР-ТАСС.