Պարզաբանում. Սամվել Բաբայան - Mediamax.am
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը հաստատել է, որ վերադարձել է Հայաստան եւ առաջիկայում մեկնելու է Արցախ: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը պատմում է Սամվել Բաբայանի մասին:
1. Ո՞վ է Սամվել Բաբայանը:
Սամվել Բաբայանը ծնվել է Ստեփանակերտում 1965 թվականին: Լեռնային Ղարաբաղում ազգային-ազատագրման շարժման ակտիվ մասնակիցներից է: Նա ձերբակալվել էր 1991 թվականին եւ մոտ 6 ամիս անցկացրել Բաքվի բանտում:
1992-1993 թթ. նա Ղարաբաղի զինված ջոկատների ղեկավարներից մեկն էր: Մասնակցել է Շուշիի ազատագրման գործողության մշակմանը եւ իրագործմանը:
1993 թ. նոյեմբերից մինչեւ 1999 թ. դեկտեմբեր եղել է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի հրամանատար:
Սամվել Բաբայանի ստորագրությունն է դրված 1994 թ. Բիշկեկի արձանագրության ՝ ԼՂՀ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ կնքված հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագրի տակ:
2. Ի՞նչ եղավ 1999 թվականին:
Խոսակցություններն այն մասին, որ ԼՂՀ քաղաքական եւ ռազմական ղեկավարության հարաբերությունները լարված են, շրջանառվում էին եւ մինչեւ 1999 թվականը: Մասնավորապես, Ստեփանակերտում խոսում էին ԼՂՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանի «խուլ դիմադրության» մասին:
1999 թ. ամռանը Ստեփանակերտի քաղաքապետ, ՆԳՆ նախկին ղեկավար Կարեն Բաբայանը, ով Սամվել Բաբայանի հարազատ եղբայրն է, հայտարարեց, որ համաձայն չէ ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի որոշ քայլերի, մասնավորապես, Անուշավան Դանիելյանին վարչապետի պաշտոնին նշանակելու հետ:
Դրանից հետո ԼՂՀ նախագահը մի շարք հանդիպումներ ունեցավ ԼՂՀ ռազմական գործիչների հետ, որոնց արդյունքները կողմերը տարբեր կերպ էին մեկնաբանում:
1999 թ. դեկտեմբերին սկսեցին հնչել Սամվել Բաբայանի հրաժարականի մասին կոչերը, որոնց նա հետեւյալ կերպ էր արձագանքում.
«Իմ հրաժարականը փախուստին հավասար մի բան է լինելու եւ փոքրոգության տպավորություն կթողնի: Այժմ, երբ Վազգեն Սարգսյանն այլեւս չկա, ես գնալու բարոյական իրավունք չունեմ: Իմ հրաժարականը ձեռնտու է միայն մեր երկրի թշնամիներին»:
1999 թ. դեկտեմբերի 14-ին ԼՂՀ կառավարության շենքի դիմացի հրապարակում ԼՂՀ վարչապետ Անուշավան Դանիելյանի եւ Սամվել Բաբայանի միջեւ ընդհարում է տեղի ունենում: Մի քանի օր անց Սամվել Բաբայանը հրաժարական է տալիս:
3. Ի՞նչ եղավ դրանից հետո:
2000 թ. մարտի 22-ին Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահ դեմ մահափորձ իրականացվեց, որի հետեւանքով Արկադի Ղուկասյանի հրազենային վիրավորում ստացավ: Իրավապահ մարմինները հայտարարեցին, որ մահափորձի պատվիրատուն Սամվել Բաբայանն է:
2000 թ. սեպտեմբերի 18-ին Ստեփանակերտում մեկնարկեց ԼՂՀ նախագահի դեմ մահափորձի գործով դատական նիստը: Ընդհանուր առմամբ գործով անցնում էր 16 անձ:
2000 թ. դեկտեմբերի 28-ին դատական նիստում կայացավ Սամվել Բաբայանի երկրորդ հարցաքննությունը, որի ընթացքում նա հրաժարվեց ապրիլի 3-ին տված խոստովանական ցուցմունքներից: Այդ փաստը մեղադրյալը բացատրեց նրանով, որ ցուցմունք տալու պահին չէր գիտակցել, թե ինչ է ասել:
2001 թ. փետրվարի 26-ին Սամվել Բաբայանի գործով մեղադրական վճիռ կայացվեց, որը նախատեսում էր ունեցվածքի բռնագրավում եւ 14 տարի ազատազրկում: ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարարը զրկվեց «Արցախի հերոս» կոչումից եւ «Ոսկե արծիվ» շքանշանից:
2004 թ. սեպտեմբերի 17-ին Արկադի Ղուկասյանը Սամվել Բաբայանին ներում շնորհելու մասին հրաման ստորագրեց:
4. Ի՞նչ էր անում Սամվել Բաբայանը ազատ արձակվելուց հետո:
2005 թ. հունիսին Սամվել Բաբայանը Երեւանում հայտարարեց, որ մտադիր է Հայաստանում ստեղծել «առողջ քաղաքական ուժ, որը ձգտելու է փոխել երկրում առկա հասարակարգը եւ ձեւավորել լիովին անկախ դատական համակարգ»:
Նույն տարվա նոյեմբերին Երեւանում տեղի ունեցավ Բաբայանի ստեղծած «Դաշինք» կուսակցության հիմնադիր համագումարը: Սակայն կուսակցությունը ՀՀ քաղաքական կյանքում որեւէ լուրջ դերակատարություն չունեցավ:
Ըստ հրապարակումների, վերջին տարիներին Սամվել Բաբայանը գտնվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում: Մամուլը գրում էր, որ նա ստիպված էր հեռանալ կուտակած պարտքերի պատճառով:
5. Ի՞նչ էր ասում Սամվել Բաբայանը ԼՂ կարգավորման մասին:
1997 թ. սեպտեմբերին Սամվել Բաբայանը «Московские Новости» թերթին տված հարցազրույցում ասել էր.
«Քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը լուծված չէ, տարածքների մասին խոսելն անիմաստ է: Դա թե՛ ժողովրդի, թե՛ ղեկավարության հստակ կարծիքն է: Այդ հարցի շուրջ բանակցություններ կարելի է վարել միայն այն դեպքում, եթե Բաքում մոռանա Լաչինի եւ Քելբաջարի մասին: Մենք պետք է վստահ լինենք, որ մեր եւ Հայաստանի մեջ սեպ չկա: Երբ Ադրբեջանը խոսում է այդ տարածքների մասին, ու մի բան էլ ավել, Շուշին է հիշատակում, ինձ համար պարզ է դառնում, որ իրականում նրանք կարգավորում չեն ցանկանում: Նույնիսկ եթե մենք այսօր առանձին պետության կարգավիճակ ստանանք, Քելբաջարի մասին խոսակցությունները իմաստ չունեն»:
2005 թ. նոյեմբերին Սամվել Բաբայանը հայտարարել էր, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն բոլոր կողմերի ժողովրդավարացման դեպքում: Նա նաեւ նշեր էր չորս սկզբունք, որոնց հիման վրա պետք է լուծվի ԼՂ հիմնախնդիրը.
1. Լեռնային Ղարաբաղի ժամանակավոր ինքնակառավարում՝ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության հովանու ներքո, 2. Փախստականների կամավոր վերաբնակեցում, 3. ԼՂՀ տնտեսական զարգացման համար պայմանների ստեղծում, 4. Նոր հանրաքվեի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշում:
2009 թ. հուլիսին Սամվել Բաբայանը ասել էր, որ «Ադրբեջանը մտադրված է առաջիկայում նոր ռազմական արշավ սկսել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»: Նա վստահություն էր հայտնել, որ Ադրբեջանը պարտվելու է նաեւ այդ պատերազմում: «Նոր պատերազմից հետո Ադրբեջանում ի հայտ կգան նոր 2-3 մլն փախստականներ՝ Քուռ գետի ավազանում բնակվող մարդիկ», - նշում էր Սամվել Բաբայանը:

Объяснение: Самвел Бабаян - Mediamax.am
Бывший министр обороны НКР Самвел Бабаян подтвердил, что вернулся в Армению и в ближайшие дни отправится в Арцах. Очередная публикация в рубрике «Объяснение» рассказывает о Самвеле Бабаяне.
1. Кто такой Самвел Бабаян?
Самвел Бабаян родился в Степанакерте в 1965 году. Был одним из активных участников национально-освободительного движения в Нагорном Карабахе, в 1991 году был арестован и провел около полугода в тюрьме в Баку.
В 1992-1993 гг. был одним из руководителей карабахских вооруженных отрядов, участвовал в планировании и реализации операции по освобождению Шуши.
С ноября 1993 года до декабря 1999 года был командующим Армией обороны НКР.
Подпись Самвела Бабаяна стоит под Бишкекским протоколом 1994 года - трехсторонним соглашения о прекращении огня между НКР, Азербайджаном и Арменией.
2. Что случилось в 1999 году?
Слухи о том, что отношения между политическим и военным руководством НКР напряжены, ходили и до 1999 года. В частности, в Степанакерте говорили о «глухом противостоянии» между президентом НКР Робертом Кочаряном и министром обороны Самвелом Бабаяном.
Летом 1999 года мэр Степанакерта и экс-глава МВД Карен Бабаян (родной брат Самвела Бабаяна) заявил, что не согласен с шагами президента НКР Аркадия Гукасяна, в частности, с назначением на пост премьер-министра Анушавана Даниеляна.
После этого президент НКР провел ряд встреч с военными деятелями НКР, итоги которых каждая из сторон комментировала по-своему.
В декабре 1999 года стали звучать призывы об отставке Самвела Бабаяна. Сам Бабаян реагировал на них так:
«Моя отставка будет равносильна побегу и будет выглядеть как малодушие. Теперь, когда нет Вазгена Саргсяна, я не имею морального права уходить. Моя отставка выгодна только врагам нашей страны».
14 декабря 1999 года на на площади перед Домом правительства НКР произошла потасовка между премьер-министром НКР Анушаваном Даниеляном и Самвелом Бабаяном.
Спустя несколько дней Самвел Бабаян подал в отставку.
3. Что случилось потом?
22 марта 2000 года в Степанакерте было совершено покушение на президента НКР Аркадия Гукасяна, заказчиком которого был назвал Самвел Бабаян.
18 сентября 2000 года в Степанакерте начался судебный процесс над обвиняемыми по делу о покушении на президента НКР. Всего по делу проходили 16 человек.
28 декабря 2000 года на судебном заседании был проведен повторный допрос Бабаяна, который отказался от своих признательных показаний от 3 апреля. Свой отказ подсудимый мотивировал тем, что в  момент дачи показаний он не отдавал себе отчета в том, что говорил и делал.
26 февраля 2001 года Самвелу Бабаяну был вынесен приговор, предусматривающий 14 лет лишения свободы с конфискацией имущества и направлением в колонию строгого режима, 5 из которых - с отбыванием в тюрьме.  Экс-министр обороны НКР был лишен звания «Герой Арцаха» и ордена «Золотой Орел».
17 сентября 2004 года Аркадий Гукасян подписал указ о помиловании Самвела Бабаяна.
4. Чем занимался Бабаян после помилования?
В июне 2005 года Самвел Бабаян заявил в Ереване, что намерен создать в Армении «здоровую политическую силу, стремящуюся изменить существующий в стране строй и сформировать полностью независимую судебную систему».
В ноябре того же года в Ереване прошел учредительный съезд партии «Дашинк», созданной Бабаяном. Партия, однако, не сыграла какой-либо значительной роли в политической жизни Армении.
По разным данным, последние несколько лет Самвел Бабаян находился на территории Российской Федерации. СМИ много писали о том, что он был вынужден уехать из-за больших коммерческих долгов.
5. Что говорил Самвел Бабаян о карабахском урегулировании?
В сентябре 1997 года Самвел Бабаян говорил в интервью газете «Московские Новости»:
«Бессмысленно вести речь о территориях до тех пор, пока не будет определен статус Нагорного Карабаха. Это твердое мнение и народа, и руководства. Переговоры на эту тему можно вести только в том случае, если Баку забудет о Лачине и Кельбаджаре. Мы должны быть уверены, что между нами и Арменией нет клина. Когда Азербайджан упоминает эти территории да еще замахивается и на Шушу, мне становится ясно, что он на самом деле не хочет урегулирования. Даже если сегодня мы получим статус отдельного государства, разговоры о Кельбаджаре бессмысленны».
В ноябре 2005 года Самвел Бабаян заявил, что урегулирование карабахской проблемы возможно лишь при условии демократизации всех сторон конфликта. Он также назвал четыре принципа, на которых должны быть основано урегулирование карабахской проблемы:
1. Временное самоуправление Нагорного Карабаха под патронажем авторитетной международной организации; 2. Добровольное расселение беженцев, 3. Создание условий для экономических развития НКР; 4. Определение статуса Нагорного Карабаха на новом референдуме.
В июле 2009 года Самвел Бабаян сказал, что «Азербайджан намерен в ближайшее время начать новую военную кампанию против Нагорного Карабаха».  При этом он выражал уверенность, что в итоге Азербайджан проиграет и эту войну. «С новой войной в Азербайджане появятся еще 2-3 млн. беженцев, проживающих в бассейне реки Кура», - говорил Самвел Бабаян.