«Прожито» նախագծի կայքում հրապարակում են հայտնի մարդկանց եւ «հասարակ մահկանացուների» օրագրերը։
Ուսումնասիրելով կինոռեժիսոր Անդրեյ Տարկովսկու օրագիրը՝ առանձնացրել ենք Հայաստանին ուղղակի կամ անուղղակի առնչվող մի քանի գրառումներ։
ԲԱԳՐԱՏԸ ԵՎ «ՀՆՁԱՆԸ»
Հայաստանի եւ Երեւանի մասին առաջին գրառումը արվել էր 1972 թվականի փետրվարի 21-ին։
Տարկովսկին գրում է.
«Ռոմանովը չի ընդունում ֆիլմը, չի ստորագրում ակտը, համարում է, որ ես ոչ մի փոփոխություն չեմ արել: Սիզովը սպասում է ինձ հինգշաբթի օրը եւ հավանաբար դրդելու է փոփոխություններ անելու: Ի՞նչ փոփոխություն։ Նորից սկսվում է «Ռուբլյովի» ոճով էպոպեան:
Երեկոյան Բագրատն էր զանգահարել Երեւանից: Ասում էր, որ կիրակնօրյա «L'Humanite»-ում ռեպորտաժ կա Լուի Արագոնի տարեդարձի կապակցությամբ նրան մեծարելու մասին եւ նա իբր ասել է, որ երկու սիրված ֆիլմ ունի։ Մեկը Գոդարի «Պյեռո-խենթն» է, մյուսը՝ «Ռուբլյովը»։ Պետք է գտնել այդ թերթը եւ կարդալ»:
1972 թվականին Ալեքսեյ Ռոմանովը ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդին կից կինեմատոգրաֆիայի կոմիտեի նախագահն էր (նույն թվականին նա նշանակվեց «Սովետսկայա կուլտուրա» թերթի գլխավոր խմբագիր)։ Ֆիլմը, որի մասին գրում է Տարկովսկին, «Սոլյարիսն» է։
Բագրատի մասին կարդում ենք Վիկտոր Ֆիլիմոնովի «Անդրեյ Տարկովսկի. երազներ եւ իրականություն տան մասին» գրքում.
«1972-ի գարնանը Տարկովսկին կնոջ հետ մեկնում է Երեւան։ Նա հայ սկսնակ ռեժիսոր Բագրատ Հովհաննիսյանի «Տտիպ խաղող» («Հնձան») ֆիլմի գեղարվեստական ղեկավարն է։
Բագրատ Հովհաննիսյանը (1929–1990) նրա պրակտիկանտն էր «Սոլյարիսում» եւ «Ռուբլյովում», նկարահանվել էր երկրորդական դերերում։ Սկսնակ գործընկերոջ աշխատանքը Տարկովսկուն անհաջող է թվում, թեեւ պատրաստի ֆիլմից (1974 թ.) պարզ երեւում է, թե ինչպես է դեբյուտանտը փորձում համապատասխանել վարպետի պահանջներին։
Առօրյա սեւ-սպիտակ թիկունքային կյանքի զուսպ վավերագրական ոճը, որը հանգուցալուծվում է փոքրիկ հերոսի երեւակայության ավարտական թռիչքով: Նրա երազանքներում գյուղի զոհված ու հաշմանդամ տղամարդիկ հրեշտակային սպիտակ վերնաշապիկներով հավաքվում են հնձանում՝ խաղողից գինի սարքելու։ Ինչպես Ռուբեն Հովսեփյանի սցենարում, այնպես էլ Բագրատ Հովհաննիսյանի ֆիլմում ակնհայտորեն երեւում է Տարկովսկին իր «Հայելի» ֆիլմով: Նա նաեւ հրավիրել էր իր մոնտաժոր Լյուդմիլա Ֆեյգինովային»։
«ԱՆՊԵՏՔ» ՀԱՅԵՐԸ ԵՎ «ՀԱՃԵԼԻ» ՍՈՍԸ
Տարկովսկու օրագրում հաջորդ «հայկական» գրառումը արվել է 1972 թվականի ապրիլի 2-ին։
«Զանգահարել է Թամարա Գեորգիեւնան։ Նա պնդում է, որ Սիզովը «Սոլյարիսին» ուղարկում է Կանն։ Հնարավոր է, որ այդպես էլ լինի։ Մենք պետք է շուտ սկսենք հաջորդ ֆիլմը։ Հետո պետք է գնամ Երեւան: Ամեն դեպքում, պետք է արագ նոր ֆիլմ սկսեմ, որպեսզի առանց եկամուտի չմնամ»։
1972 թվականի մայիսի 7-ին Տարկովսկին գրում է.
«Լարիսայի հետ Երեւանում էինք։ Բագրատը ինչ-ոչ մութ գործեր է բռնել։ Չի հասցնում սկսել նկարահանումներ։ Ձանձրացել եմ հայերից, մի տեսակ անպետք են։ Սոսը շատ հաճելի է: 10-ին թռչում եմ Փարիզ։ 13-ին «Սոլյարիսի» պրեմիերան է Կաննում։ Այնքան էլ չեմ հավատում, որ ինչ-որ մրցանակ կլինի։
Սոս Սարգսյանը՝ Գիբարյանի դերում
Վոլոդյա Վիսոցկին առաջարկում է սեպտեմբերին գնալ Ֆրանսիա՝ Մարինայի մոտ։ Գուցե եւ իմաստ ունի»:
Ամենայն հավանականությամբ, հենց այս գրառման հիման վրա Վիկտոր Ֆիլիմոնովը Տարկովսկու կենսագրության մեջ գրում է.
«Վարպետը ձանձրանում է հայերից, իրեն ուրախացնում է միայն Սոս Սարգսյանը՝ Գիբարյանի դերակատարը «Սոլյարիսում»: Նա այստեղ (Բագրատ Հովհաննիսյանի ֆիլմում՝ Մեդիամաքս) խաղացել է փոքրիկ հերոսի հորեղբորը, որը ոտքերը կորցրել է պատերազմում»։
ՏՈՆԻՆՈ ԳՈՒԵՌԱՆ
Հաջորդ անգամ Տարկովսկին իր օրագրերում Հայաստանը հիշատակում է 1976 թվականին։
1976 թվականի սեպտեմբերի 7-ին նա գրում է.
«10-ից 15-ի արանքում ես եւ Լարիսան Մոսկվա կգնանք, պետք է տեսնենք ֆիլմի տնօրենին։ Հետո Երեւանից կգա Տոնինո Գուեռան եւ Անտոնիոնին, գուցե ինչ-որ բան որոշվի Իտալիա մեկնելու հետ կապված»:
Ֆիլիմոնովն այսպես է նկարագրում Գուեռայի եւ Տարկովսկու համագործակցությունը.
«Ստալկերից» հետո Տարկովսկին տարբեր պատրվակներով հրաժարվում է աշխատել «Մոսֆիլմում»: 1979 թվականի գարնանից, երբ Անդրեյը հայտնվում է Իտալիայում, նա եւ Տոնինո Գուեռան սկսում են աշխատել ապագա «Նոստալգիայի» սցենարի վրա: Հիմքում ռուս ճորտ կոմպոզիտոր Մաքսիմ Բերեզովսկու պատմությունն է։ Գուեռան առաջարկում է ֆիլմը նկարահանել Իտալիայում՝ վստահ լինելով, որ իտալական հեռուստատեսությունը (RAI) կկարողանա գումար հայթայթել։
1970-ականների կեսերին Գուեռան արդեն, ըստ էության, ոչ միայն իտալական, այլեւ համաշխարհային կինոյի դասական էր: Նա Միքելանջելո Անտոնիոնիի բազմաթիվ ֆիլմերի սցենարների հեղինակն էր եւ Ֆելինիի «Ամարկորդի» սցենարի համահեղինակը։
Տոնինո Գուեռան եւ Անդրեյ Տարկովսկին
Գուեռան տասներկու տարով մեծ էր Տարկովսկուց։ Ծագումով գյուղացի՝ նա վերապրել էր պատերազմն ու համակենտրոնացման ճամբարը։ Նրա եւ Անդրեյի ստեղծագործական խառնվածքները նույնպես տարբեր էին։ Եթե Տոնինոյին շատերը համարում էին Վերածննդի տիպի անձնավորություն, ապա Անդրեյն ավելի մոտ էր միջնադարյան արվեստագետի տեսակին։ Սակայն նրանց մարդկային ու ստեղծագործական նախասիրություններում նաեւ նմանություններ կային։ Օրինակ՝ խորը ձգտումը դեպի բնությունը, դեպի հողը»։
ԱՐԱՅԻԿԸ ԵՎ ԱՐԾԱԹԵ ԳՈՏԻՆԵՐԸ
Հաջորդ «հայկական» գրառումը Տարկովսկին անում է 4 տարի հետո:
1980 թվականի հունվարի 15-ին նա գրում է.
«Արայիկը Երեւանից բերել է չորս արծաթյա գոտի (գինը՝ 1950 ռուբլի)։
Շատ գեղեցիկ են․
վրացականը՝ 600
պարսկականը (դաղստանյանը)՝ 600
մեկ այլ դաղստանյանը՝ 500
հայկականը՝ 250»։
Այս գրառումից այնքան էլ պարզ չէ՝ ի՞նչ նպատակով են բերվել գոտիները եւ ով է դրանց համար վճարել։
Արայիկի մասին կարդում ենք Վիկտոր Ֆիլիմոնովի մոտ։ Նա գրում է, որ «Ստալկերի» նկարահանումների ժամանակ ֆիլմի նկարահանման հրապարակը դարձել էր ռեժիսորի կնոջ՝ Լարիսա Պավլովնայի «կալվածքը»։
Անդրեյ Տարկովսկին
««Հայֆիլմ» կինոստուդիայից որպես պրակտիկանտ եւ ստաժոր ուղարկել էին ոմն Արայիկ Ահարոնյանին, որն ավարտել էր ռեժիսորի օգնականների կուրսեր։ Նա վայելում էր Լարիսա Պավլովնայի առանձնահատուկ վստահությունը՝ հանդես գալով նրա «արքունիքի մատակարարի» դերում՝ անհստակ գործառույթներով։ Արդյունքում նա ստացավ երկրորդ ռեժիսորի պաշտոնը, սակայն մի քանի օր անց «գահընկեց» արվեց պրոֆեսիոնալ անպիտանության համար: Նրա տեղը զբաղեցրեց Լարիսան, իսկ Ահարոնյանը ֆիլմի տիտրերում հավերժացավ որպես ռեժիսոր-ստաժոր: Տարկովսկիների ընտանեկան շրջապատում Արայիկը 1980-ականներին հաստատուն տեղ ուներ»։
1980 թվականի հունվարի 26-ին Տարկովսկին գրում է, որ «1500 ռուբլի ստացա Երեւանից՝ Արայիկի եղբորից»։ Նույն գրառման մեջ նա նշում է, որ Արայիկին հատկացրել է 60 ռուբլի Կազան մեկնելու համար տոմսեր գնելու համար։
«ԱՆՏԱՂԱՆԴ» ԱՐԱՅԻԿԻ ԶՐՈՒՅՑԸ ԲՐԵԺՆԵՎԻ ԴՍՏԵՐ ՀԵՏ
1981 թվականի հունիսի 30-ին Անդրեյ Տարկովսկին գրում է.
«Զանգել էր խեղճ Արայիկը, Երեւանից։ Ամեն ինչ նկարահանել է։ Պատկերացնում եմ։ Նա ուզում է համառությամբ հաղթահարել անտաղանդությունը։ Միշտ խղճում եմ մարդկանց, ովքեր զբաղվում են ոչ իրենց գործով։ Նա պետք է ադմինիստրատոր լիներ»:
Իսկ 1981 թվականի հուլիսի 23-ի գրառման մեջ Տարկովսկին գրում է Արայիկ Ահարոնյանի եւ ԽՍՀՄ առաջնորդ Լեոնիդ Բրեժնեւի դստեր զրույցի մասին.
«Արայիկը խոսել է Գալյա Բրեժնեւայի հետ: Նա արդեն ուզում էր հոր հետ խոսել Անդրյուշկայի մասին (ռեժիսորի որդու, որին նա ցանկանում էր իր հետ տանել Իտալիայի նկարահանումների՝ Մեդիամաքս), բայց պարզվեց, որ նա Մոսկվայում կլինի սեպտեմբերի կեսերին։ Կարծում եմ, որ պայմանագիրը ստորագրելուց հետո (Աստված տա՛) ամեն ինչ կփոխվի նաեւ Անդրյուշկայի հարցում»։
Չնայած նրան, որ Արայիկը ամենաբարձր մակարդակով բարեխոսում է Տարկովսկու համար, դա չի խանգարում ռեժիսորին շարունակել արհամարհանքով խոսել նրա ռեժիսորական կարողությունների մասին.
«Արայիկը գնացել է Երեւան շատ բան վերանկարահանելու հույսով։ Բայց ինձ համար պարզ է, որ դրանից բան դուրս չի գա։ Արայիկը բացարձակապես անընդունակ է որպես ռեժիսոր»:
Օգոստոսի 7-ին Արայիկը նորից կշտամբանք է ստանում Տարկովսկուց.
«Արայիկը Երեւանից Անդրյուշկայի համար ձմերուկ է բերել, որը այնքան էլ լավը չէր»։
Վիկտոր Ֆիլիմոնովը ռեժիսորի կենսագրությունում գրում է.
«Այս շրջանում Տարկովսկին քիչ էր ապրում իր ընտանիքով։ Ցանկալի համերաշխություն չկար՝ խորթ դստեր, ընտանիքում անորոշ կասկածներ առաջացնող Արայիկի տարօրինակ դերի պատճառով»:
«ԵՐԱԶ» ՖԻԼՄԸ
Արա Ահարոնյանի «Երազ» կարճամետրաժ ֆիլմը թողարկվել էր 1981 թվականին։ Այն կարող եք դիտել այստեղ.
2018 թվականի ապրիլին Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը կազմակերպել էր ֆիլմի ցուցադրությունը։ Միջոցառման ազդագրում ասվում էր, որ տիտրերում նշված սցենարիստ Աբգար Մնացականյանի անունը մտացածին է, սցենարի իրական հեղինակը Անդրեյ Տարկովսկին է։
Դժվար է հավատալ դրան՝ հաշվի առնելով ռեժիսորի թերահավատությունը Արայիկի նկատմամբ։ Մյուս կողմից, Երեւանից Տարկովսկու ստացած 1500 ռուբլին կարող է վկայել, որ նա իսկապես մասնակցել էր ֆիլմի ստեղծմանը։

Сос Саргсян в роли Гибаряна
На сайте проекта «Прожито» публикуются личные дневники известных и «обычных» людей. Изучив дневник кинорежиссера Андрея Тарковского, мы обнаружили в нем несколько записей, прямо или косвенно относящихся к Армении.
БАГРАТ И «ТЕРПКИЙ ВИНОГРАД»
Первая запись, в которой упоминается Армения и Ереван, сделана 21 февраля 1972 года.
Тарковский пишет:
«Романов не принимает картину, не подписывает акт, считает, что я не сделал никаких поправок. Сизов ждет меня к себе в четверг, будет, очевидно, подбивать меня на поправки. Какие? Снова начинается эпопея в духе «Рублева».
Вечером звонил из Еревана Баграт, сказал, что в воскресном «Юманите» был отчет о чествовании Луи Арагона в связи с его юбилеем и что он будто бы сказал, что у него есть два любимых фильма, которые он хочет, чтобы ему показали. Один из них Годара «Безумный Пьеро», а другой - «Рублев». Надо найти газету и прочесть».
В 1972 году Алексей Романов был председателем Комитета по кинематографии при Совете Министров СССР (в том же году его назначили главным редактором газеты «Советская культура»). Картина, о которой пишет Тарковский - «Солярис».
А вот что читаем о Баграте в книге Виктора Филимонова «Андрей Тарковский: Сны и явь о доме»:
«Весной 1972 года Тарковский отправляется с женой в Ереван. Он художественный руководитель на фильме армянского режиссера-дебютанта Баграта Оганесяна «Терпкий виноград» («Давильня»).
Баграт Оганесян (1929–1990) практиковал у него на «Солярисе» и «Рублеве», снялся в эпизодических ролях. Работа начинающего коллеги кажется Тарковскому неудачной, хотя по уже готовому фильму (1974 год) видно, насколько старался дебютант быть в русле требований мастера.
Сдержанная документальная стилистика черно-белых тыловых будней, разрешающаяся финальным взлетом воображения маленького героя. В его мечтах погибшие и искалеченные мужчины села собираются в ангельски белых рубахах в давильне выжимать из винограда вино. И в сценарии Рубена Овсепяна, и в фильме Баграта Оганесяна заметно пробивается Тарковский с его «Зеркалом», пригласивший на картину и своего монтажера Людмилу Фейгинову».
«НИКЧЕМНЫЕ» АРМЯНЕ И «МИЛЫЙ» СОС
Следующая «армянская» запись в дневнике Тарковского сделана 2 апреля 1972 года:
«Звонила Тамара Георгиевна. Она утверждает, что Сизов посылает «Солярис» в Канн. Вполне может быть. Надо как можно скорее запускаться со следующим фильмом. Потом надо ехать в Ереван, в любом случае, надо скорее запускаться с новой картиной, чтобы не остаться без заработка».
7 мая 1972 года Тарковский пишет:
«Были с Ларисой в Ереване. У Баграта дела какие-то мутные. Не успевает начать съемки. Что-то скучно мне стало с армянами как-то. Они никчемные какие-то. Сос очень мил.
10-го лечу в Париж. В Канне 13-го премьера «Соляриса». Мне не очень-то верится, что будет какая-нибудь премия.
Сос Саргсян в роли Гибаряна Сос Саргсян в роли Гибаряна
Володя Высоцкий предлагает нам в сентябре ехать по приглашению во Францию к Марине. Может быть, в этом есть смысл».
Скорее всего, ссылаясь именно на эту запись в дневнике, Виктор Филимонов пишет в биографии Тарковского:
«Мастеру скучно с армянами. Радует только Сос Саркисян, Гибарян в «Солярисе», сыгравший здесь (в фильме Баграта Оганесяна-Медиамакс) обезноженного войной дядю маленького героя».
ТОНИНО ГУЭРРА
В следующий раз в своих дневниках Тарковский вспоминает об Армении в 1976 году.
7 сентября 1976 года он пишет:
«Видимо, между 10 и 15 мы с Ларисой поедем в Москву Надо увидеть директора картины. Потом приедет из Еревана Тонино Гуэрра и Антониони. Может быть, решится что-нибудь по поводу поездки в Италию».
Филимонов так описывает сотрудничество Тарковского с Гуэррой:
«После «Сталкера» Тарковский под разными предлогами отказывается от работы на «Мосфильме». И с весны 1979 года, когда Андрей оказывается в Италии, они с Тонино Гуэррой вплотную приступают к разработке сценарного замысла будущей «Ностальгии». В истоках - история русского крепостного композитора Максима Березовского. Гуэрра предложил снять фильм в Италии, уверенный, что итальянскому телевидению (RAI) удастся найти деньги.
Гуэрра к середине 1970-х уже, по сути, классик не только итальянского, но и мирового кино. Он автор сценариев многих картин Микенаджело Антониони, соавтор сценария «Амаркорда» Феллини.
Тонино Гуэра и Андрей Тарковский Тонино Гуэра и Андрей Тарковский
Гуэрра старше Тарковского на двенадцать лет. Крестьянин по происхождению, он пережил войну и концлагерь. Пожалуй, различны и их с Андреем художнические темпераменты. Если Тонино многие считали личностью возрожденческого склада, то Андрей был ближе все-таки к средневековому типу художника. Но было что-то, что и роднило их в человеческих и творческих пристрастиях. Например, подспудная тяга к природе, к земле».
АРАИК И СЕРЕБРЯНЫЕ ПОЯСА
Следущая «армянская» запись - через 4 года.
15 января 1980 года Андрей Тарковский пишет:
«Араик привез из Еревана четыре серебряных пояса (цена 1950 р).
Очень красивые:
грузинский - 600
персидский (дагестанский) - 600
еще дагестанский - 500
армянский – 250».
Из этой записи не очень понятно: с какой целью были привезены пояса и кто платил за них немалые по тем временами деньги.
Об Араике читаем у Виктора Филимонова. Он пишет, что на «Сталкере» съемочная площадка стала «вотчиной» Ларисы Павловны - супруги режиссера.
Андрей Тарковский Андрей Тарковский
«С киностудии «Арменфильм» был прислан в качестве практиканта и стажера некто Араик Агаронян, окончивший курсы ассистентов режиссера. Он пользовался особым доверием Ларисы Павловны, будучи при ней кем-то вроде «поставщика двора», и выполнял не очень понятные функции. В результате его возвысили до второго режиссера. Но через несколько дней он был изгнан за профнепригодность. После того как «Араик слетел», Лариса заняла его место. Агаронян же был увековечен в титрах картины как режиссер-стажер. А в семейном кругу Тарковских Араик в 1980-е годы осел весьма прочно».
26 января 1980 года Тарковский пишет, что «получил от брата Араика из Еревана 1500 рублей». В той же записи он отмечает, что выделил Араику 60 рублей на «билеты в Казань».
РАЗГОВОР «БЕЗДАРНОГО» АРАИКА С ДОЧЕРЬЮ БРЕЖНЕВА
30 июня 1981 года Андрей Тарковский пишет:
«Звонил Араик. Бедняжка, из Еревана. Все снял. Воображаю. Он хочет перехитрить или переупрямить собственную бездарность. У меня всегда вызывают жалостное чувство люди, которые занимаются не своим делом. Ему надо быть администратором».
А в записи от 23 июля 1981 года Тарковский упоминает о разговоре Араика Агароняна с дочерью руководителя СССР Леонида Брежнева:
«Араик разговаривал с Галей Брежневой, и она хотела уже говорить с отцом насчет Андрюшки (сын режиссера, которого он хотел взять с собой на съемки в Италию-Медиамакс), но оказалось, что он будет в Москве в середине сентября. Я думаю, после заключения контракта (дай-то Бог!) все изменится и с Андрюшкой».
Несмотря на то, что Араик хлопочет за Тарковского на высшем уровне, это не мешает режиссеру продолжать презрительно отзываться о его режиссерских способностях:
«Араик уехал в Ереван в надежде многое переснять. Но мне ясно, что ничего из этой затеи не вышло. Араик совершенно неспособен к режиссуре».
7 августа Араику снова достается от Тарковского:
«Араик привез для Андрюшки из Еревана арбуз, который оказался не очень хорошим».
Виктор Филимонов пишет в биографии режиссера:
«В этот период Тарковскому не так часто приходится жить домом, семьей. К тому же там нет желанного согласия - из-за падчерицы, из-за странной роли в семье Араика, провоцирующей неясные подозрения. Новый, 1980 год сделал актуальными заботы, связанные с отъездом за границу для работы над фильмом («Ностальгия»- Медиамакс)».
ФИЛЬМ «СОН»
Короткометражный фильм Ара Агароняна «Сон» вышел в 1981 году. Его можно посмотреть здесь:
В апреле 2018 года Союз кинематографистов Армении организовал показ фильма. В анонсе мероприятия говорилось, что указанное в титрах имя автора сценария – Абгар Мнацаканян, является вымышленным, а настоящим автором сценария выступил Андрей Тарковский. В это сложно поверить с учетом описанного выше скептического отношения режиссера к Араику. С другой стороны, 1 500 рублей, полученные Тарковским из Еревана, могут свидетельствовать о том, что он действительно принимал участие в создании фильма.