Տոնինո Գուերա՝ Հայաստանի պատմության թանգարանը ինձ փոշի դարձրեց
Ձեզ ենք ներկայացնում մի հատված թատերագիր, պոետ եւ արձակագիր Տոնինո Գուերային նվիրված ֆլիմից, որի ռեժիսորներներն են Ռուբեն եւ Վահե Գեւորգյանցները։
Հայաստանը միակ վայրն է, որն ինձ վերափոխել է։ Ես կասեի, ամբողջությամբ։ Իհարկե, ես աշխարի տարբեր անկյուններում շատ հրաշքներ եմ տեսել, շատ արվեստի գործեր, եւ այդ ամենը ինձ հիացմունքով էր լցնում, բայց հենց Հայաստանն է, որի ինձ վերափոխել է։
Ինչը ինձ հատկապե՞ս հիացրեց։ Ինձ հիացրեց թուլության ուժը։ Այդ վանքերը, որ կառուցվել են վանականների ձեռքերով. նրանք կարողանում էին հալեցնել ժայռերը իրենց աղոթքներով, փափկացնել դրանք։
Հայաստանի Պատմության թանգարանը ինձ ժամանակով լցրեց, ինձ փոշու վերածեց։ Ես կանգնեցի մեծ ակերով փայտե մի կառքի դիմաց։ Թանգարանի տնօրենն ինձ ասաց, որ դա սգո կառք է, որը 2 հազար տարեկան է։ Իմ տեսած ամեն իր 2 հազար տարեկան էր եւ ավելին, Քրիստոսից առնվազն 1000 տարի առաջ ստեղծված։
Հետո, երբ ճանապարհորդում էի Հայաստանով, այդ հազարամյակները իմ ուսերի ետեւում էին։ Այն դեռ ինձ հետ է՝ այդ ժամանակը, որը ես զգացի Հայաստանում։
Ես վերադարձել եմ այնտեղից 2-3 ամիս առաջ, սակայն մինչ այժմ զգում եմ Հայաստանում ապրած այդ օրերի ազդեցությունը։ Ժամանակ առ ժամանակ ընկղմվում եմ այդ տաճարների լռության, գաղտնի խոսակցության մեջ։ Այդ վանականները, ովքեր հրաշքներ էին գործում իրենց աղոթքներով, այնքան խոնարհ էին, որ յուրաքանչյուր եկեղեցի ես մտնում էի նրանց գերեզմանների վրայով, որովհետեւ նրանք թաղվել էին հենց ներս մտնողների ոտքերի տակ։
Ես, իհարկե, երբեք չեմ մոռանա այդ սպիտակ քողը՝ Արարատը, որը մշտապես հայերի աչքերի առջեւ է։
Յուրաքանչյուր եվրոպացի, յուրաքանչյուր մարդ պետք է գեթ մեկ օր լինի Հայաստանում, որպեսզի մաքրվի այդ երկրի հոգեւորության ամպերի տակ։ Հայաստանում ժամանակն է ստեղծում տարածությունը, եւ նա, ով այցելում է Հայաստան, թեկուզ մի փոքր, բայց անպայման հայ է դառնում։

Тонино Гуэрра: Музей истории Армении превратил меня в пыль
Предлагаем вашеу вниманию отрывок из фильма «Осень волшебника» режиссеров Рубена и Ваге Геворкянцев, посвященный итальянскому драматургу, поэту и писателю Тонино Гуэрре.
Армения – единственное место, которое меня изменило. Я бы сказал, полностью. Я, конечно, видел и чудеса мира и произведения искусства в разных концах света и все это наполняло меня восхищением, но изменила меня именно Армения.
Что меня восхитило особенно? Меня восхитила сила слабости. Эти монастыри, построенные руками монахов, которым удавалось своими молитвами растворить скалы и делать их мягкими.
Исторический музей в Ереване наполнил меня временем и сделал из меня пыль. Я остановился рядом с деревянной телегой с большими колесами. Директор музея мне сказала, что это траурная повозка, и ей 2 тыячи лет. Всему, что я видел, было 2 тысячи лет и больше, минимум 1000 лет до Христа.
И потом, когда я путешествовал по Армении, за моими плечами были эти тысячелетия. Оно со мной, это время, которое я ощутил в Армении. Я возвратился оттуда 2-3 месяца назад и до их пор чувствую влияние этих дней, прожитых в Армении. И время от времени погружаюсь в тишину этих храмов в их секретный разговор. И эти монахи, которые сотворили это чудо своими молитвами, настолько смиренны, что в каждую церковь я входил по их могилам, потому что они похоронены именно под ногами входящих.
Я никогда не забуду, конечно, эту вуаль, белую вуаль Арарата, которая всегда перед глазами армян.
Каждый европеец, каждый человек должен хотя бы на день приехать в Армению, чтобы омыться под облаками ее духовности. В Армении время делает пространство, и тот, кто посещает Армению, даже если чуть-чуть, но обязательно становится армянином.