Տոնինո Գուերա՝ Հայաստանի պատմության թանգարանը ինձ փոշի դարձրեց
Ձեզ ենք ներկայացնում մի հատված թատերագիր, պոետ եւ արձակագիր Տոնինո Գուերային նվիրված ֆլիմից, որի ռեժիսորներներն են Ռուբեն եւ Վահե Գեւորգյանցները։
Հայաստանը միակ վայրն է, որն ինձ վերափոխել է։ Ես կասեի, ամբողջությամբ։ Իհարկե, ես աշխարի տարբեր անկյուններում շատ հրաշքներ եմ տեսել, շատ արվեստի գործեր, եւ այդ ամենը ինձ հիացմունքով էր լցնում, բայց հենց Հայաստանն է, որի ինձ վերափոխել է։
Ինչը ինձ հատկապե՞ս հիացրեց։ Ինձ հիացրեց թուլության ուժը։ Այդ վանքերը, որ կառուցվել են վանականների ձեռքերով. նրանք կարողանում էին հալեցնել ժայռերը իրենց աղոթքներով, փափկացնել դրանք։
Հայաստանի Պատմության թանգարանը ինձ ժամանակով լցրեց, ինձ փոշու վերածեց։ Ես կանգնեցի մեծ ակերով փայտե մի կառքի դիմաց։ Թանգարանի տնօրենն ինձ ասաց, որ դա սգո կառք է, որը 2 հազար տարեկան է։ Իմ տեսած ամեն իր 2 հազար տարեկան էր եւ ավելին, Քրիստոսից առնվազն 1000 տարի առաջ ստեղծված։
Հետո, երբ ճանապարհորդում էի Հայաստանով, այդ հազարամյակները իմ ուսերի ետեւում էին։ Այն դեռ ինձ հետ է՝ այդ ժամանակը, որը ես զգացի Հայաստանում։
Ես վերադարձել եմ այնտեղից 2-3 ամիս առաջ, սակայն մինչ այժմ զգում եմ Հայաստանում ապրած այդ օրերի ազդեցությունը։ Ժամանակ առ ժամանակ ընկղմվում եմ այդ տաճարների լռության, գաղտնի խոսակցության մեջ։ Այդ վանականները, ովքեր հրաշքներ էին գործում իրենց աղոթքներով, այնքան խոնարհ էին, որ յուրաքանչյուր եկեղեցի ես մտնում էի նրանց գերեզմանների վրայով, որովհետեւ նրանք թաղվել էին հենց ներս մտնողների ոտքերի տակ։
Ես, իհարկե, երբեք չեմ մոռանա այդ սպիտակ քողը՝ Արարատը, որը մշտապես հայերի աչքերի առջեւ է։
Յուրաքանչյուր եվրոպացի, յուրաքանչյուր մարդ պետք է գեթ մեկ օր լինի Հայաստանում, որպեսզի մաքրվի այդ երկրի հոգեւորության ամպերի տակ։ Հայաստանում ժամանակն է ստեղծում տարածությունը, եւ նա, ով այցելում է Հայաստան, թեկուզ մի փոքր, բայց անպայման հայ է դառնում։

Tonino Guerra: In Armenia, time creates the space
We present an extract from the film “The Sorcerer Fall” by Ruben and Vahe Gevorgyants dedicated to the Italian playwright, poet and writer Tonino Guerra.
Armenia is the only place that hanged me. I would said entirely. I had already seen, of course, magnificent cathedrals, wonders of the world, works of art in different corners of the world, and all that, I found it fascinating. But it’s really Armenia that transformed me.
What did I find especially charming? The strength of the weakness. These monasteries built by the monks who were able to melt and soften the rocks with their prayers.
The historical museum in Yerevan filled me with time, and changed me in dust. I stopped before a great wooden cart with big wheels. The director of the museum told me it was a funeral chariot and that it was 2 thousand years old. Later as I was traveling across Armenia, I had those thousands of years with me on my back. I have not lost it, it is still with me - the centuries I felt while I was in Armenia.
The ancientness is still with me, I came back 2 or 3 months ago and until now I can still feel the influence of days spent in Armenia. From time to time I go back to the silence of those temples, to their secret conversations. And those monks who built those wonders through their prayers, they are so humble that entering every church I was walking on their gravestones, because they rest right under your feet at the entrance.
I will never forget that white veil, the white veil of Ararat that is always before the eyes of the Armenians. Every European, every person has to visit Armenia, if only for a day to cleanse himself under the clouds of spirituality.
In Armenia, time creates the space and who visits Armenia becomes an Armenian if only a bit. I feel that my visit to Armenia initiated my travel upwards, my travel up to the sky.