Լուսանկարը` Ե.Թալալյանի արխիվից
Այս անգամ «Պահոցում» ներկայացնում ենք մի յուրահատուկ նամակ-«ղետատոմս», որը տասնամյակներ առաջ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, 20-րդ դարի ականավոր թավջութակահար, դիրիժոր, հասարակական գործիչ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը ուղարկել էր իր մտերիմ ընկերոջը՝ թավջութակի հայկական դպրոցի հիմնադիր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Գերոնտի Թալալյանին:
Պատմում է Գերոնտի Թալալյանի դուստրը՝ Ելենա Թալալյանը
Առաջին անգամ եմ խոսում հայրիկիս մասին: Երկար ժամանակ չէի հաշտվում այն մտքի հետ, որ նա այլեւս չկա ու երբ ինձ հարցեր էին տալիս, չէի կարողանում պատասխանել՝ հուզվում էի:
Ավելի «մասշտաբային», խարիզմատիկ եւ ժողովրդական մարդ ես չեմ հանդիպել: Նա անհավանական մեծ հոգու տեր էր՝ բոլորի կողմից պաշտված: Փողոցում Գերոնտի Թալալյանին հնարավոր չէր տեսնել միայնակ, նա մշտապես մարդկանցով էր շրջապատված: Հայրս մի հիանալի ձիրք ուներ՝ նա կարողանում (եւ սիրում էր) մեծարել մարդկանց, յուրահատուկ միջավայր էր ստեղծում եւ նրա կողքին մարդիկ իրենց լավ էին զգում, լիներ դա տաքսու վարորդ, երաժիշտ, թե «թաղային հեղինակություն»: Ուսանողներին հայրս վերաբերվում էր ինչպես հարազատ երեխաներին, հետեւում էր յուրաքանչյուրի ճակատագրին, օգնում աշխատանք գտնելու հարցում: Նրանցից շատերի հետ շարունակում էր ընկերություն անել ուսման ավարտից շատ տարիներ անց:
Գերոնտի Թալալյանի եւ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչի ամուր բարեկամությունը սկիզբ է առնում Մոսկվայի Պետական կոնսերվատորիայում անցկացրած ուսանողական տարիներից՝ նրանք սովորում էին հայր եւ դուստր Կոզոլուպովների դասարանում: Այդ ընկերությունը պահպանվեց մինչեւ Գերոնտիի մահը:
Երկուսն էլ մեծ հումորի տեր մարդիկ էին, ծաղրերգության, իմպրովիզացիաներ խաղարկելու վարպետներ: Ընկերների յուրաքանչյուր հանդիպումն անմոռանալի էր դառնում՝ ուրախ պատմություններով եւ արկածներով համեմված:
Այս ընկերությունը ոչ միայն անձնական էր, այլեւ՝ ստեղծագործական եւ շատ դեպքերում հենց դրա շնորհիվ կամրջվեց հայ-ռուսական կատարողական արվեստը եւ հնարավորություն ստեղծվեց ներկայացնել մեր թավջութակի դպրոցը Հայաստանի եւ ԽՍՀՄ-ի սահմաններից դուրս: Հայրս իր ուսանողներին Մոսկվա էր տանում, այլ երաժիշտների հետ էր ծանոթացնում: Հենց հայրիկիս միջոցով Ռոստրոպովիչի հետ ծանոթացան մեր երաժշտական հանրության ներկայացուցիչներից շատերը:
Գերոնտի Թալալյանը, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը եւ Ալեքսանդր Հարությունյանը Գերոնտի Թալալյանը, Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը եւ Ալեքսանդր Հարությունյանը
Լուսանկարը` Է.Թալալյանի արխիվից
Այս սիրողական լուսանկարն արվել է 1970-ականների կեսերին`Ռոստրոպովիչի հերթական այցի ժամանակ: Իր թանկագին ընկերոջ յուրաքանչյուր գալուն հայրս հատուկ կերպով պատրաստվում էր՝ մեծ ընդունելություններ էր կազմակերպում, կանչում էր բազմաթիվ ընկերներին: Մայրս սեղաններ էր գցում, որտեղ հաճախ իր տեղն ուներ խաշը, քանի որ Ռոստրոպովիչը այն շատ էր սիրում, եւ ուտում էր նույնիսկ համերգից առաջ:
Գերոնտի Թալալյանը եւ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը Գերոնտի Թալալյանը եւ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը
Չնայած նրան, որ հետագայում երկու ընկերների հանդիպումները ավելի հազվադեպ դարձան, նրանք երբեք կապը չէին կորցնում եւ միշտ հավատարիմ էին միմյանց:
Այն տարիներին, երբ Ռոստրոպովիչը համարվում էր «անցանկալի անձ» եւ նրա անունը նախընտրում էին չբարձրաձայնել, հայրիկիս տանը, երեւացող տեղում փակցված էր նրա եւ Ռոստրոպովիչի համատեղ լուսանկարը:
Իհարկե, ժամանակի ընթացքում այս փաստը հասցրեցին ՊԱԿ-ի աշխատակիցներին: Հորս հրավիրեցին ՊԱԿ եւ «առաջարկեցին» հանել այդ լուսանկարը: Հայրս, իհարկե, հրաժարվեց դա անել`ասելով. «Այսօր Ձեր պաշտոնը կա, վաղն այն կարող է չլինել, իսկ Սլավան՝ մեծություն է եւ կմնա ընդմիշտ»:
Կարծում եմ, այդ մերժումը պատճառներից մեկն էր, որ հայրս երկար տարիներ արտասահման մեկնելու թույլտվություն չէր ստանում, սակայն նա երբեւէ չէր զղջացել դրա համար:
Ողջ կյանքի ընթացքում հայրս առողջական խնդիրներ ուներ եւ Ռոստրոպովիչը շրջանցիկ ճանապարհներով նրան դեղորայք էր ուղարկում: Հայրս էլ այն կիսում էր Մհեր Մկրտչյանի հետ: Այն տարիներին Ռոստրոպովիչի հետ նամակագրությունը խստիվ արգելված էր, սակայն նա դեղերի հետ միշտ փոքրիկ նամակներ էր դնում, որոնց վերջում ստորագրում էր՝«Քո բժիշկ»:
Ռոստրոպովիչը նամակները գրեթե միշտ սկսում էր այսպես. «Герочка, джаник, балик- джан»: Այդ դիմելաձեւը Ռոստրոպովիչը հայրիկիցս էր փոխառել, ով իր ընկերոջը հիմնականում դիմում էր՝ «Славочка,балик-джан»:
Այդ նամակներից մեկը, որը հենց դեղատուփի վրա էր գրված, հետագայում շատ հայտնի դարձավ եւ երկար տարիներ այն արտատպում էին եւ միմյանց փոխանցում:
Ստորեւ ներկայացնում ենք հայտնի նամակի բնագիրը
(Հայաստանում տպագրվում է առաջին անգամ)
Дорогой, любимый балик джан, джаники Гера! Посылаю тебе лекарство-если не достаточно-дай знать,пришлю еще. Передай мою горячую любовь всем моим друзьям (по мединституту)-армянам. Всегда о вас, мои родные, помню.Получил приглашение от президента (премьер-министра) Турции для участия в их фестивале. Послал их в жопу из-за моей любви и преданности армянам. Может и Арарат вернем? Целую и обнимаю, твой доктор. (Подпись неразборчива).
(Թանկագին, սիրելի բալիկ ջան, ջանիկի Գերա: Ուղարկում եմ դեղդ՝ եթե չհերիքի, իմաց տուր, էլի կուղարկեմ: Բոլոր հայ ընկերներիս (բժշկական համալսարանի) ջերմագույն բարեւներ փոխանցի: Մշտապես մտածում եմ ձեր մասին, իմ հարազատներ, եւ հիշում: Ստացա Թուրքիայի նախագահի ու վարչապետի հրավերքը՝ իրենց փառատոնին մասնակցելու համար, սակայն նրանց գրողի ծոցը ուղարկեցի, քանի որ սիրում եմ եւ նվիրված եմ հայերին: Գուցե եւ Արարատը ե՞տ բերենք: Համբուրում եւ գրկում եմ: Քո բժիշկ: (Ստորագրությունը անընթեռնելի է):
Ընկերների վերջին հանդիպումը տեղի ունեցավ 1999 թվականին, երբ Ռոստրոպովիչն ընդամենը մեկ օրով եկել էր Երեւան: Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպելուց առաջ նա տեսակցեց հորս: Ռոստրոպովիչը տեղյակ չէր, որ Գերան անկողնային հիվանդ է: Երբ կոնսերվատորիայում նրան ասացին, որ Թալալյանը այլեւս չի գալիս, նա պահանջեց, որպեսզի իրեն տանեն հորս մոտ, ասելով՝ «Ես պետք է տեսնեմ իմ մեծ ընկերոջը»:
Այդ ժամանակ, ԱՄՆ-ից վերադառնալուց հետո, հայրս իր ընտանիքի հետ վարձով էր ապրում: Ռոստրոպովիչը, իմանալով, որ ընկերն առանց բնակարան է մնացել, անչափ վրդովված էր: Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ նա պատրաստակամություն հայտնեց բնակարան գնել իր ընկերոջ համար, սակայն նախագահը վստահեցրեց, որ այդ հարցը անպայման լուծում կստանա: Իսկապես, որոշ ժամանակ անց հայրս բնակարան ստացավ, որտեղ այժմ բնակվում է իր որդին՝ Արամ Թալալյանը:
Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը
Հայրս չէր ուզում ԱՄՆ մեկնել եւ իր տեղը չէր գտնում (այդ ուղեւորությունը ստիպված քայլ էր՝ պայմանավորված նրա առողջական վիճակի հետ): Ամեն օր, կարոտախտով լցված, զանգում էր ընկերներին: Ինձ հետ խոսելուց հայրս ասում էր՝ «Ես պետք է հայրենիքում մահանամ, կարգին մարդն այստեղ ապրել չի կարող»:
Չնայած աստիճանաբար բարելավվող առողջական վիճակին եւ ուսանողների մեծ քանակին՝ նա վերադարձավ Հայաստան: Նման մեծագույն հոգու տեր մարդը չէր կարող մնալ առանց իր հարազատ քաղաքի, ընկերների:
Մեր վերջին խոսակցության ժամանակ նա ինձ ասաց. «Լենա, երբ իմ մասին գրում են, որ ես մեծ երաժիշտ եմ, դա մեծ չափազանցություն է: Ես երբեք երաժշտությամբ այդքան լուրջ չեմ զբաղվել: Սլավան՝ նա իսկապես մեծություն է, իսկ ինձ համար այս կյանքում ամենակարեւորը եղել է ընկերությունը»: Եվ դա իրոք այդպես էր:
Հենց ինքը՝ Ռոստրոպովիչը չափազանց բարձր կարծիքի էր Գերոնտի Թալալյանի մասին: Մեդիամաքսը ներկայացնում է 1971 թվականին նրա գրված կարծիքը.
Պատմում է Գերոնտի Թալալյանի այրին՝ Էմմա Թալալյանը
Երբ Ռոստրոպովիչը Երեւան էր ժամանում, օդակայանից անմիջապես գալիս էր մեր տուն: Շատ էր սիրում համեղ ուտել, եւ ես ամեն անգամ ինչ-որ նոր բան էի պատրաստում: Սլավան էլ, համտեսելիս, պարտադիր պետք է հարցներ. «Ինչու՞ անցյալ անգամ ինձ այս ուտեստը չես հյուրասիրել»:
Ռոստրոպովիչը շատ էր կապված Հայաստանի հետ՝ նա սիրում էի մեր մշակույթը, բնությունը, հետաքրքրվում էր մեր հոգեւոր ժառանգությամբ: Նույնիսկ վտարանդիության տարիներին երբեք չէր մոռանում Հայաստանը: Դրա մասին են վկայում Սպիտակի երկրաշարժից հետո արտերկրում տված նրա բարեգործական համերգները:
Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը հանդիպում է Վազգեն Վեհափառին, 1972թ. Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը հանդիպում է Վազգեն Վեհափառին, 1972թ.
Ռոստրոպովիչն ու Թալալյանը շատ նման էին. երկուսն էլ կենասեր, արկածամիտ, ուրախ, իրենց գործին եւ ընկերությանը նվիրված, մարդկանց օգնելու մեծ պատրաստակամությամբ եւ սեփական սկզբունքներին երբեք չդավաճանող մարդիկ էին: Նրանց յուրաքանչյուր հանդիպումը մի ներկայացում էր, որի մասին հետո երկար խոսում էին:
Երբեք չեմ մոռանա, ինչպես Ռոստրոպովիչի հերթական այցի ժամանակ, Գերայի համերգից առաջ երկու ընկերները՝ հանդիպումից (եւ ոչ միայն) տաքացած, կախվել էին մեր բնակարանի պատուհանից եւ ողջունում էին անցորդներին: Ռոստրոպովիչը բարձր հայտարարում էր, որ համերգն անպայման կայանալու է, Թալալյանն էլ նրան ծափահարում էր: Ես էլ սարսափած նայում էի նրանց եւ մտածում, թե վերջը ինչ է լինելու: Բայց ամեն ինչ լավ ավարտվեց, հիասքանչ համերգ էր եւ անկրկնելի օր: Մինչեւ այսօր հիշում եմ նրանց դեմքերը (ծիծաղում է-հեղ.):
Ռոստրոպովիչի Մոսկվայի բնակարանում Ռոստրոպովիչի Մոսկվայի բնակարանում
Մեկ այլ անմոռանալի  հիշողություն է Սլավայի այցը Հայաստան՝ ԱՄՆ մեկնելուց առաջ: Ամբողջ գիշեր նրանք Գերայի հետ երկուսով մեր տանը նվագում էին, մենք էլ՝ լուռ լսում էինք: Շատ եմ ափսոսում, որ հնարավորություն չկար ձայնագրել այդ բացառիկ համերգը:
Հետագայում Ռոստրոպովիչը պարբերաբար առաջարկում էր ընկերոջը տեղափոխվել ԱՄՆ, սակայն ամուսինս երբեք չէր ձգտում ուրիշ տեղ ապրել՝ առանց հարազատ քաղաքի նա իր կյանքը չէր պատկերացնում: Նույնիսկ հյուրախաղերի նրան չէին թողնում, խանգարում էին: Այստեղ դեր խաղաց նաեւ Ռոստրոպովիչի հետ սերտ ընկերություն անելու գործոնը: Ժամանակ առ ժամանակ նրան կանչում էին եւ հարցնում՝ արտերկիր մեկնելու դեպքում հանդիպելու՞ է «ժողովրդի թշնամու» հետ: Գերոնտի Թալալյանն էր պատասխանում էր՝ «Իհարկե՛ հանդիպելու եմ»:
Գերոնտի Թալալյանը եւ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը ընկերների հետ Երեւանում Գերոնտի Թալալյանը եւ Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը ընկերների հետ Երեւանում
Տարիներ անց ստիպված եղանք մեկնել ԱՄՆ. ամուսնուս տեսողությունը սկսեց կտրուկ վատանալ: Քանի որ Գերան ԱՄՆ-ում բարեկամներ ուներ, որոշեցինք բուժումն այնտեղ անցկացնել: Մեկնելու համար ստիպված էինք ամեն ինչ վաճառել, այդ թվում՝ բնակարանը: ԱՄՆ-ում միայն պարզվեց, որ ախտորոշումը սխալ էր արված եւ դա սովորական կատարակտա էր…
Ապաքինվելուց հետո Գերան այդպես էլ չhամակերպվեց Ամերիկայում եւ որոշ ժամանակ անց, որդու հետ վերադարձավ Հայաստան: Գերոնտի Թալալյանը իրական հայրենասեր էր եւ համարում էր, որ մարդ պետք է ապրի հայրենիքում եւ նպաստի ազգի զարգացմանը: Որդուն՝ Արամին, նա սովորեցրեց նույն կերպ մտածել:
Արամ Թալալյանը թավջութակարար է, ՀՀ վաստակավոր արտիստ: 2009 թվականից հանդիսանում է Հենրիկ եւ Գերոնտի Թալալյանների անվան ալտի եւ թավջութակի փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը:

Фото: из архива Е. Талалян
Сегодня в рубрике мы представляем оригинальное письмо-«рецепт», которое много десятков лет назад народный артист СССР, один из величайших виолончелистов XX века, дирижер, общественный деятель Мстислав Ростропович отправил своему другу, основателю армянской виолончельной школы, народному артисту Армении, профессору Геронтию Талаляну.
Рассказывает Елена Талалян, дочь Геронтия Талаляна
Я впервые рассказываю о своем отце. Долгое время я не могла смириться с мыслью о том, что папы больше нет и когда ко мне подходили с вопросами о нем, я была не в состоянии отвечать: тут же градом текли слезы.
Более масштабного, харизматичного и «народного» человека я не встречала. Он был человек невероятно широкой души, обожаемый всеми. На улице его невозможно было встретить одного, он всегда был окружен людьми. У папы был замечательный дар - он умел и любил возвеличивать людей, создавать вокруг себя атмосферу. В его обществе люди всегда чувствовали себя хорошо, будь то таксист, музыкант или местный «авторитет». К студентам он относился как к собственным детям, следил за судьбой каждого, устраивал на работу, дружил со многими даже спустя многие годы после окончания учебы.
Геронтий Талалян, Мстислав Ростропович и Александр Арутюнян Геронтий Талалян, Мстислав Ростропович и Александр Арутюнян
Фото: из архива Э. Талалян
Крепкая дружба отца и Ростроповича восходит к студенческим годам в Московской госконсерватории, где они учились в классе отца и дочери Козолуповых. Дружба оказалась на всю жизнь…
Оба были люди с огромным чувством юмора, большим даром пародировать и устраивать розыгрыши, импровизации. Каждая встреча друзей приправлялась веселыми историями и приключениями.
Конечно, эта была не только личная, но и творческая дружба, и во многом благодаря ей был проложен мост между армянским и русским исполнительским искусством, который дал возможность представить нашу виолончельную школу за пределами Армении и СССР.  Папа возил свои классы, вовлекал других музыкантов, это было своеобразным «окном» прорыва.
Геронтий Талалян и Мстислав Ростропович Геронтий Талалян и Мстислав Ростропович
Эта любительская фотография была сделана в середине 70-х, во время очередного приезда Ростроповича в Армению. Каждый визит своего дорогого друга отец отмечал триумфально - устраивал пышные приемы, созывал многочисленных друзей.
Моя мама накрывала столы, на которых часто присутствовал хаш, который Ростропович очень любил и ел его даже перед концертом.
Несмотря на то, что в последующие годы встречи двух друзей были нечастыми, они никогда не теряли связи и дружба оставалась такой же преданной.
В годы, когда Ростропович был «нежелательной персоной» в СССР, в доме отца, на видном месте висела их совместная фотография.
Естественно, этот факт донесли до сотрудников КГБ. Отца вызвали и предложили убрать это фото, на что он возмущенно ответил,что «сегодня ваша должность есть, завтра ее нет, а Слава - великий и останется таким навсегда». Этот отказ стал одной из причин того, что отец стал «невыездным». Впрочем, он никогда об этом не сожалел.
Папа всегда много болел, и Ростропович окольными путями высылал ему дефицитные лекарства, которыми отец, в свою очередь, делился с Фрунзиком Мкртчяном. Переписка с Ростроповичем в те годы была строго запрещена, но он всегда вкладывал в посылки с лекарствами небольшие записки, которые подписывал «Твой доктор».
А начинались письма с неизменного «Герочка, джаник, балик джан» (ласковые эпитеты были позаимствованы им у моего отца, который называл своего друга «Славочка,балик джан»).
Одно из этих писем, написанное на коробке от лекарства, в дальнейшем стало знаменитым и долгие годы с него снимали копии и передавали из рук в руки.
Вот оригинал этого письма
(В Армении публикуется впервые)
Дорогой, любимый балик джан, джаники Гера! Посылаю тебе лекарство-если не достаточно-дай знать,пришлю еще. Передай мою горячую любовь всем моим друзьям (по мединституту)-армянам. Всегда о вас, мои родные, помню.Получил приглашение от президента (премьер-министра) Турции для участия в их фестивале. Послал их в жопу из-за моей любви и преданности армянам. Может и Арарат вернем? Целую и обнимаю, твой доктор. (Подпись неразборчива).
Последняя встреча друзей состоялась в 1999 году, когда Ростропович всего на один день приехал в Армению. До встречи с президентом Армении он навестил моего отца. Ростропович не знал, что отцу плохо и он не встает с постели. Когда в консерватории ему сказали, что Гера не выходит на работу, он со словами «Я должен видеть своего великого друга» потребовал, чтобы его отвели к отцу домой.
После возвращения из США отец со своей семьей жил по найму. Ростропович, узнав, что собственной квартиры у отца больше нет, был крайне возмущен. На встрече с Робертом Кочаряном Ростропович даже заявил о готовности приобрести квартиру для Геронтия Талаляна, но президент его заверил, что этот вопрос будет непременно решен. И действительно, через некоторое время отец получил квартиру, где сегодня живет его сын Арам Талалян.
Мстислав Ростропович и Роберт Кочарян Мстислав Ростропович и Роберт Кочарян
Отец очень не хотел ехать в Америку и сильно переживал свой отъезд. Предстоящее путешествие было вынужденным, обусловленным состоянием здоровья. Тосковал он очень сильно, каждый день звонил буквально всему городу. Мне он постоянно говорил:  «Я должен умереть у себя на Родине, приличный человек здесь жить не может».
Несмотря на большое количество студентов и налаживающееся благополучие, спустя пять лет они вернулись - папа так и не ужился в Америке. Человек с такой невероятно широкой душевной амплитудой не смог оставаться без своего города, друзей.
Во время моего последнего разговора с папой он мне сказал : «Лена, когда обо мне пишут и говорят, что я великий музыкант - это преувеличение, ведь я никогда музыкой серьезно не занимался. Вот Слава - он великий, я же всерьез занимался только дружбой». Действительно, так оно и было.
Сам Ростропович был чрезвычайно высокого мнения о Талаляне. Медиамакс представляет его отзыв, написанный в 1971 году.
Рассказывает Эмма Талалян, вдова Геронтия Талаляна
Во время своих приездов в Армению Ростропович прямо с аэропорта приезжал к нам домой. Он очень любил вкусно покушать, и я всегда старалась приготовить что-нибудь новое. Слава же каждый раз спрашивал, почему до этого я не кормила его именно этим блюдом?
Ростропович очень любил Армению, нашу культуру, природу, интересовался армянским духовным наследием. Даже в годы эмиграции он никогда не забывал Армению, о чем, например, свидетельствует ряд благотворительных концертов в помощь пострадавшим от Спитакского землетрясения.
Мстислав Ростропович и Католикос Вазген Первый, 1972г Мстислав Ростропович и Католикос Вазген Первый, 1972г
С Герой они были очень похожи характерами - веселые, озорные, преданные своему делу и дружбе, всю жизнь помогающие людям и никогда не изменяющие собственным принципам. Каждая их встреча была целым представлением, о котором потом еще долго говорили.
Никогда не забуду, как во время очередного приезда Ростроповича в Армению, перед концертом Геронтия Семеновича, двое друзей, разгоряченные встречей (и не только), вывесившись из окна, громко приветствовали прохожих, при этом Ростропович кричал, что концерт обязательно состоится, а Талалян апплодировал. Я в ужасе думала, что же будет… Но это был потрясающий концерт и уникальный день. До сих пор помню их лица (смеется-ред.).
В московской квартире Ростроповича В московской квартире Ростроповича
Еще одно незабываемое воспоминание - последний приезд Ростроповича в Армению, перед его предстоящим вылетом в Америку. Всю ночь они с Герой сидели и играли вдвоем, а мы молча слушали. Как же я сожалею, что тогда не было возможности записать этот неповторимый концерт.
В дальнейшем Ростропович периодически предлагал Геронтию Семеновичу переехать в Штаты, но Гера никогда не стремился уехать, он не представлял своей жизни без родного города.
Но даже на гастроли его не пускали, мешали. Свою роль в этом играла дружба Ростроповича и Талаляна. Периодически его вызывали и спрашивали, станет ли он за рубежом встречаться с «врагом народа» Ростроповичем? На что Геронтий Талалян отвечал: «Конечно,буду!».
Геронтий Талалян и Мстислав Ростропович с друзьями в Ереване Геронтий Талалян и Мстислав Ростропович с друзьями в Ереване
Наш отъезд в Америку много лет спустя был вынужденным: у Геронтия Семеновича начало стремительно падать зрение, и лучшие окулисты поставили ему диагноз, с которым в те годы можно было справиться только за границей. Так как у Геронтия Семеновича были в США родственники, мы решили провести лечение там. Чтобы уехать, нам пришлось все продать, в том числе и квартиру. Но в Америке оказалось, что диагноз оказался неверным, это была обыкновенная катаракта.
После выздоровления Геронтий Семенович так и не смог ужиться в Штатах и через некоторое время вместе с сыном вернулся в Армению. Гера был истинным патриотом и считал, что надо жить у себя на Родине. Сына он приучил думать точно так же.
Арам Талалян - виолончелист, заслуженный артист Армении. С 2009 года является художественным руководителем фестиваля альтистов и виолончелистов им. Генриха и Геронтия Талалянов.