Թերթերի խմբագիրներն առաջարկում են օրենքի վիճահարույց հոդվածի խնդիրը լուծել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման միջոցով - Mediamax.am
11824 դիտում
Թերթերի խմբագիրներն առաջարկում են օրենքի վիճահարույց հոդվածի խնդիրը լուծել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման միջոցով
Բագրատ Եսայանը, Արամ Աբրահամյանն ու Արման Բաբաջանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: "Առավոտ”, "Երկիր” եւ "Ժամանակ” օրաթերթերի գլխավոր խմբագիրներ Արամ Աբրահամյանը, Բագրատ Եսայանն ու Արման Բաբաջանյանն այսօր կոչ են արել հայ օրենսդիրներին վերանայել վիրավորանքն ու զրպարտությունն ապաքրեականացնող օրենսդրական փոփոխությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Արամ Աբրահամյանն ասել է, որ “վիրավորանքի ու զրպարտության ապաքրեականացումն ընդհանուր առմամբ ճիշտ էր, սակայն դա տեղի է ունեցել հապճեպ, ինչը թույլ տվեց “իշխանավորներին վրեժ լուծել ԶԼՄ-ից ցանկացած քննադատության համար”:
“1-2 մլն դրամը մեծ գումար է թերթերի համար: Անհրաժեշտ է, որպեսզի զգալիորեն իջեցվի պատժի գումարի չափը, իսկ հոդվածում հստակեցվի “վիրավորանք” եւ “զրպարտություն” հասկացությունները”,- ասել է Արամ Աբրահամյանը:
Իր հերթին Արման Բաբաջանյանը նկատել է, որ  ներկայումս ակնհայտ արշավ է սկսվել թերթերի դեմ, եւ իրենք հավատում են, որ մի շարք թերթերի գլխավոր խմբագիրների` վիճարկվող օրենսդրական փոփոխության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանին ուղղված հայտարարությունը կընդունվի:
“Երկիր” օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Եսայանի կարծիքով, խնդիրը լուծելու համար ԶԼՄ-ները  պետք է համախմբվեն, մշակեն ու ընդունեն ինքնակարգավորման մեխանիզմներ եւ վարքագծի ընդհանուր կանոններ, որոնք չեն սահմանափակի խոսքի ազատությունը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 19-ին  «Առավոտ», «Երկիր», “Ժամանակ”, “Ժողովուրդ”, “Հայկական ժամանակ”, «Հրապարակ», “168 ժամ” եւ “Չորրորդ ինքնիշխանություն” թերթերի գլխավոր խմբագիրները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ նշել են, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի հոդված 1087.1-ով սահմանված դրույթները եւ դրանց դատական կիրառումը համարում են հակասահմանադրական, «որի հեռահար նպատակը ՀՀ քաղաքացիներին տեղեկատվական տպագիր այլընտրանքներից զրկելն է»:

Редакторы газет предлагают решить проблему спорной статьи закона посредством саморегулирования СМИ - Mediamax.am
11392 просмотров
Редакторы газет предлагают решить проблему спорной статьи закона посредством саморегулирования СМИ
Баграт Есаян, Арам Абрамян и Арман Бабаджанян
Ереван/Медиамакс/. Главные редакторы газет «Аравот», «Еркир» и «Жаманак» Арам Абрамян, Баграт Есаян и Арман Бабаджанян призвали сегодня парламентариев пересмотреть законодательные изменения, декриминализирующее оскорбление и клевету.
Как сообщает Медиамакс, в ходе сегодняшней встречи с журналистами Арам Абрамян заявил, что «декриминализация оскорбления и клеветы, в основном, правильна, однако это произошло поспешно, что позволило «властям мстить СМИ за любую критику».
«1-2 млн драмов штрафа - это большая сумма для газет. Необходимо значительно снизить размер штрафа, а в статье уточнить понятия «оскорбление» и «клевета»»,- сказал Арам Абрамян.
В свою очередь, Арман Бабаджанян заметил, что против газет началась «явная кампания», но они верят, что заявление главных редакторов нескольких газет в адрес Конституционного суда по поводу пересмотра законодательных изменений будет принято.
По мнению главного редактора газеты «Еркир» Баграта Есаяна, для решения проблемы СМИ должны объединиться, разработать и принять механизмы саморегулирования и общие правила поведения, которые не ограничат свободу слова.
Медиамакс напоминает, что 19 октября главные редакторы газет “Аравот”, “Еркир”, “Жаманак”,  “Жоговурд”, “Айкакан Жаманак”, “Грапарак”, “168 Жам” и “Чоррорд Инкнишханутюн” подписали совместное заявление, в котором отметили, что считают установленные статьей 1087.1 Гражданского кодекса Армении нормы и их судебное применение неконституционными, “целью которых является лишение граждан Армении альтернативной прессы”.