Թերթերի խմբագիրներն առաջարկում են օրենքի վիճահարույց հոդվածի խնդիրը լուծել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման միջոցով - Mediamax.am
11824 դիտում
Թերթերի խմբագիրներն առաջարկում են օրենքի վիճահարույց հոդվածի խնդիրը լուծել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման միջոցով
Բագրատ Եսայանը, Արամ Աբրահամյանն ու Արման Բաբաջանյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: "Առավոտ”, "Երկիր” եւ "Ժամանակ” օրաթերթերի գլխավոր խմբագիրներ Արամ Աբրահամյանը, Բագրատ Եսայանն ու Արման Բաբաջանյանն այսօր կոչ են արել հայ օրենսդիրներին վերանայել վիրավորանքն ու զրպարտությունն ապաքրեականացնող օրենսդրական փոփոխությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Արամ Աբրահամյանն ասել է, որ “վիրավորանքի ու զրպարտության ապաքրեականացումն ընդհանուր առմամբ ճիշտ էր, սակայն դա տեղի է ունեցել հապճեպ, ինչը թույլ տվեց “իշխանավորներին վրեժ լուծել ԶԼՄ-ից ցանկացած քննադատության համար”:
“1-2 մլն դրամը մեծ գումար է թերթերի համար: Անհրաժեշտ է, որպեսզի զգալիորեն իջեցվի պատժի գումարի չափը, իսկ հոդվածում հստակեցվի “վիրավորանք” եւ “զրպարտություն” հասկացությունները”,- ասել է Արամ Աբրահամյանը:
Իր հերթին Արման Բաբաջանյանը նկատել է, որ  ներկայումս ակնհայտ արշավ է սկսվել թերթերի դեմ, եւ իրենք հավատում են, որ մի շարք թերթերի գլխավոր խմբագիրների` վիճարկվող օրենսդրական փոփոխության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանին ուղղված հայտարարությունը կընդունվի:
“Երկիր” օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Եսայանի կարծիքով, խնդիրը լուծելու համար ԶԼՄ-ները  պետք է համախմբվեն, մշակեն ու ընդունեն ինքնակարգավորման մեխանիզմներ եւ վարքագծի ընդհանուր կանոններ, որոնք չեն սահմանափակի խոսքի ազատությունը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հոկտեմբերի 19-ին  «Առավոտ», «Երկիր», “Ժամանակ”, “Ժողովուրդ”, “Հայկական ժամանակ”, «Հրապարակ», “168 ժամ” եւ “Չորրորդ ինքնիշխանություն” թերթերի գլխավոր խմբագիրները ստորագրել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ նշել են, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի հոդված 1087.1-ով սահմանված դրույթները եւ դրանց դատական կիրառումը համարում են հակասահմանադրական, «որի հեռահար նպատակը ՀՀ քաղաքացիներին տեղեկատվական տպագիր այլընտրանքներից զրկելն է»:

Newspaper editors offer to solve the issue of the disputable law clause through self-regulation of media - Mediamax.am
11703 views
Newspaper editors offer to solve the issue of the disputable law clause through self-regulation of media
Bagrat Yesayan, Aram Abrahamyan and Arman Babajanyan
Yerevan/Mediamax/. Chief Editors of "Aravot”, "Yerkir” and "Zhamanak” Aram Abrahamyan, Bagrat Yesayan and Arman Babajanyan called upon the MPs today to revise the legislative changes on decriminalizing offense and libel.
Aram Abrahamyan stated during his meeting with journalists today that “decriminalization of offense and libel is mainly relevant but it happened hastily which allowed the authorities to avenge media for any criticism”, Mediamax reports.
“AMD 1-2mln of penalties is rather a large sum for newspapers. The penalty amount should be considerably reduced and the concepts of “offense” and “libel” should be specified in the clause”, said Aram Abrahamyan.
In his turn, Arman Babajanyan noted that “a campaign” was obviously launched against the newspapers but they believe that the statements made by several newspapers’ chief editors on revising the legislative changes submitted to the Constitutional Court will be adopted.
Editor-in-Chief of “Yerkir” Bagrat Yesayan thinks that all the media outlets should unite to resolve the issue, work out and adopt mechanisms of self-regulation and general rules of conduct that will not restrict the freedom of expression.
Mediamax recalls that on October 19, chief editors of “Aravot”, “Yerkir”, “Zhamanak”, “Zhoghovurd”, “Haykakan Zhamanak”, “Hraparak”, “168 Zham” and “Chorrord Inknishkhanutyun” newspapers signed a joint statement reading that they consider the norms set by Armenia’s Civil Code N1087.1 clause and their court application unconstitutional which “are aimed at depriving Armenian citizens of alternative media”.