Ռաֆայել Բարխուդարյանը
Ֆիզմաթ կրթությամբ ընտանիքն ու հայտնի մաթեմատիկոսների (Գալուա, Օյլեր, Գաուս, Վիներ) մասին պատմություններն են Ռաֆայել Բարխուդարյանին ոգեշնչել ընտրել մաթեմատիկան: Նա սեփական փորձով ասում է, որ մաթեմատիկան սիրելու համար լավ ուսուցիչներ ու հաջողության օրինակներ են պետք:
«Հայաստանում, օրինակ, ամենահայտնի մաթեմատիկոսը Սերգեյ Մերգելյանն է: Ես երբեք նրան չեմ հանդիպել, բայց նա այն մաթեմատիկոսն է, որ կարող է ոգեշնչել մարդուն։ Այսօրինակ մարդիկ հիմք են տալիս մտածելու, որ եթե քո հայրենակցի մոտ ստացվել է հաջողության հասնել մաթեմատիկայում, գուցե քեզ մոտ էլ ստացվի: Ինձ այս ընտրությունը կատարելու հարցում շատ ոգեշնչեց նաեւ եղբայրս, ով ինձանից մեծ էր եւ եզակի հաջողություններ ուներ»,- ասում է Ռաֆայել Բարխուդարյանը, ով 2014 թվականից ղեկավարում է ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտը:
Մաթեմատիկայի գեղեցկությունը բառերով արտահայտելի չէ
Մաթեմատիկան, որպես գիտություն, շատ հետաքրքիր է, եւ դժվար է այն բացատրել: Նույնիսկ դասական դարձած ամենաֆանտաստիկ արդյունքները հասկանալու համար, հավանաբար, պետք է մաթեմատիկոս դառնալ (ծիծաղում է- հեղ.):
Ռաֆայել Բարխուդարյանը Ռաֆայել Բարխուդարյանը
Ասածս այն է, որ մաթեմատիկայի ողջ գեղեցկությունը միայն մաթեմատիկոսը կարող է գնահատել եւ դա բառերով արտահայտելի չէ, կամ մաթեմատիկական հանրությունը չի կարողանում բացատրել: Որոշակի փորձեր կան հանրամատչելի տերմիններով բացատրել այդ արդյունքները, սակայն ինչ-որ ժամանակ անց այդ  փորձերն էլ են սկսում պակասել: Մյուս կողմից՝ խորհրդավորությունն էլ է գրավում մարդկանց: Շատերը գուցե չկարողանան կամ չփորձեն բացատրել մաթեմատիկայում լուրջ բարձունքների հասած մարդկանց արդյունքները, բայց դրանք առանց այդ բացատրությունների էլ գնահատվում են:
Մեզ մոտ մաթեմատիկային ավելի շատ որպես բանաձեւերի են վերաբերվում: Հավանաբար, այդպես ավելի հեշտ են սկսում տիրապետել, բայց հենց այդտեղ է կորում մաթեմատիկայի գեղեցկությունը: Եթե մի քիչ ավելի հին ժամանակներ գնանք՝ շատ բանաձեւեր չկային: Իսկ մեր դպրոցական եւ համալսարանական մակարդակներում ենթադրվում է, որ եթե մաթեմատիկա է, ապա պիտի բանաձեւեր լինեն, եթե դրանք չկան, ապա մաթեմատիկա չէ: Դա այդպես չէ:
Մաթեմատիկան եւ աբստրակտ օբյեկտները
Մաթեմատիկայի սկզբունքն աբստրակցիան է: Մարդկությունն ուզում էր իրական կյանքի պրոցեսները նկարագրել մաթեմատիկական օբյեկտներով: Այդ մաթեմատիկական աբստրակտ (անիրական), առաջին հայացքից կյանքի հետ որեւէ ընդհանրություն չունեցող օբյեկտներն էլ շատ լավ սկսեցին նկարագրել իրական կյանքի պրոցեսները:
Եթե խոսում ենք մաթեմատիկական օբյեկտների մասին, ապա դրանք մեր կյանքից չեն: Մոտեցումները, իրականում, տարբեր են: Օրինակ, ըստ Պլատոնի, կա աշխարհ, որտեղ մենք ենք ապրում, կա աշխարհ, որտեղ այդ աբստրակտ օբյեկտներն են ապրում։ Իրենք մեզանից անկախ կան, մենք իրենց բացահայտում ենք: Մյուս կողմից՝ եթե մենք չբացահայտենք, դրանք, երեւի թե, չեն էլ լինեի: Թեկուզ եւ դիտարկենք թվերը, դրանք աբստրակտ են, չկան: Դուք երբեք 3-ի չեք հանդիպի, 3 ոչխարի կամ 3 աթոռի կհանդիպեք, բայց հենց 3 թվին, որպես այդպիսին՝ ոչ:
Իմ կարծիքով, մարդը, ով բնության մաս է, իր կողմից ստեղծագործած բոլոր արդյունքներն էլ լինելու են բնության հետ կապի մեջ։ Մաքուր աբստրակտ գաղափար հնարավոր չէ ստեղծել, շուտ կամ ուշ կգտնվի նաեւ նրա կապը իրական աշխարհի հետ, սա բազմիցս ապացուցվել է գիտության զարգացման ընթացքում։
Մաթեմատիկան շատ ջանք է պահանջում
Դպրոցական եւ բարձրագույն մաթեմատիկաներն իրարից սկզբունքորեն տարբեր են: Երբ ընդունվում էի ԵՊՀ Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, չէի պատկերացնում, որ էլ ոչ մի առնչություն չեմ ունենալու այն մաթեմատիկայի հետ, որը դպրոցում ինձ դուր էր գալիս։ Եթե խոսենք դպրոցական մակարդակում եւ օլիմպիադաներում հաջողության հասած ուսանողների մասին, նրանք չեն պատկերացնում, թե ինչ է բարձրագույն մաթեմատիկան: Այսինքն՝ ես չեմ ճանաչում մի մաթեմատիկոսի, ով իմացել է, թե ուր է գալիս։ Բոլորն ինչ-որ այլ ակնկալիքներով են ընտրել այս մասնագիտությունը: Մի մասի մոտ ուսման առաջին տարիներին հիասթափություն է լինում, մյուս մասը՝ հակառակը, շարունակում է եւ հաջողություններ է գրանցում: Սկզբում չի ստացվում, բայց պետք է ջանքեր գործադրել, երբեմն շատ ավելի, քան պատկերացնում ենք:
Բացի պահանջվող ջանքերից՝ համալսարանական տարիներին զգալի է դասախոսների դերը: Կան դասախոսներ, որոնք ֆորմալ մոտենալով առարկային, վանում են ուսանողներին: Շատ փայլուն մաթեմատիկոսների գիտեմ, ում հետ զրուցելով, ինձ համար անակնկալ պարզել եմ, որ երկրորդ-երրորդ կուրսերում փորձել են թողնել մաթեմատիկան եւ զբաղվել այլ գործունեությամբ։
Բարեբախտաբար նրանք դա չեն արել,  շարունակել են եւ, հանդիպելով դասախոսների, որոնք կարողացել են հետաքրքրել իրենց առարկայով, դարձել են հայտնի մասնագետներ:
Ես էլ եմ դասավանդում՝ ԵՊՀ-ում, իսկ վերջին տարիներին նաեւ Ամերիկյան համալսարանում: Ուսանողական տարիներին շատ կարեւոր են դասախոսները, որոնք կարողանում են հետաքրքրություն սերմանել դեպի իրենց առարկան, այլապես մարդիկ կարող են ուղղակի գրքեր կարդալով սովորել: Ամեն ինչ, ըստ էության, գրքերում գրված է, կարելի է ինքնուրույն սովորել: Ի դեպ, այդպես շատերն են սովորել: Բայց դասախոսական ջիղն է՝ կարողանալ մարդկանց հետաքրքրել։
Ուսանողներից էլ է կախված մաթեմատիկայում հաջողելը, ինտենսիվ պետք է աշխատել հենց ուսանողական տարիներին: Մաթեմատիկայում հաջողության հասնելու համար, իհարկե, առաջնային է համառությունը, բայց միայն դա քիչ է: Անհրաժեշտ է նաեւ սեր, զգացում, որ այդ գործը քոնն է, բնածին շնորհք:
Մաթեմատիկան զարգացնելու բանաձեւը պարզ է
Միակ հնարավորությունն ու եղանակը կամայական ոլորտ զարգացնելու հարցում, այդ ոլորտում ներդրումներ անելն է, ուրիշ որեւէ բանաձեւ չկա։ Իհարկե, կարելի է ոլորտը ֆինանսավորել վատ ձեւով եւ չհասնել հաջողության, բայց ճիշտ ներդրումները բերում են լավ արդյունքների։
Հիմնարար գիտությունը բոլոր ժամանակներում զարգացել է պետության հովանավորչությամբ, այլ ֆինանսներ այստեղ չեն հայտնվում։ Եվ այդ զարգացումը կախված է մի ամբողջ համակարգից՝ նախադպրոցական կրթությունից մինչեւ գիտություն, ֆինանսավորում եւ գիտական արդյունքի կիրառում:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, օրինակ, գերակա է հռչակված, բայց մեծ հաշվով այն ենթադրում է մաթեմատիկական մտածելակերպ եւ հիմնված է մաթեմատիկական գիտելիքի վրա։ Այդ ոլորտը զարգացնելու համար պետությունը պետք է բոլոր ուղղություններին հավասար ուշադրություն հատկացնի։

Rafael Barkhudaryan was born to a family of mathematicians and physicists. Stories about foremost mathematicians such as Galois, Euler, Gauss and Vinner have inspired him to choose math as a profession. Based on his own experience he believes that to love mathematics you need to have good teachers and good examples of success.
“For instance the most famous mathematician in Armenia is Sergey Mergelyan. I have never met him but he is one of those mathematicians who can motivate people. People like him make us believe that if they have managed to succeed in math maybe we will be successful too. My elder brother, who is quite successful, has inspired me to make this choice,” says Rafael Barkhudaryan, who has been the head of the Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences of Armenia since 2014.
Words can’t describe the beauty of math
As a science, mathematics is very interesting and hard to explain. Probably you have to become a mathematician to understand even the most fantastic results which have already become a classic (laughing – author).
Rafael Barkhudaryan Rafael Barkhudaryan
What I mean is that only mathematicians can appreciate the whole beauty of math and words are not enough to describe it, or mathematicians are simply unable to explain it. There have been attempts to explain these results in popular terms but some time later they don’t suffice either. On the other hand, mystery also attracts people. Many may fail or may not try to explain the results of those who have reached the pinnacle of success in mathematics, but they are valued even without explanations.
We treat math mostly as a formula. Maybe it’s easier to master it this way, but this is where the whole beauty of math is lost. If we go back in time we’ll see that many formulas didn’t even exist back then. In schools and universities we are taught that if it’s mathematics, it must have formulas, otherwise it’s not math. This is so wrong.
Math and abstract objects
The principle of math is abstraction. People wanted to describe real life processes through mathematical objects. And these mathematical abstract (phantom) objects, which at first glance have nothing in common with life, began to describe real life processes very well.
If we speak about mathematical objects, they have nothing to do with our lives. As a matter of fact, approaches differ. For example, according to Plato, there is a world we live in and there is a world these abstract objects live in. They are independent of us and we explore them.  On the other hand, if we don’t explore, they won’t even exist. Even if we take numbers: they are abstract, they don’t exist. You will never come across number 3. You can see 3 sheep or 3 chairs, but you will never see number 3 as it is.
I think the human being is part of the nature, and all the results produced by him will be in tune with nature. It’s impossible to create a pure abstract notion since sooner or later its connection with real world will be found. This has been proved repeatedly throughout the development of science.
Math takes a lot of effort
School math essentially differs from higher math. When I was applying for the Faculty of Mathematics of the Yerevan State University, I never imagined that I would no longer study the math I used to love at school. Students who were good at math at school or won Olympiads don’t realize what higher math is about. I mean I have never met a mathematician who really knew what awaited him. Everyone has got aspirations where this profession is concerned. Some get disappointed during first years, others on the contrary - they go on and succeed. At first things don’t work, but you have to make an effort, sometimes even more than you can ever imagine.
Besides making efforts, the role of professors is substantial. Some of them approach the subject formally and thus push their students off. I know some brilliant mathematicians who have told me that they have contemplated dropping math in their second or third year at the university and choosing something else. I was really surprised.
Fortunately they didn’t do it, they moved on and became famous simply because they had met professors who had managed to draw them in.
I myself teach at the YSU and the American University of Armenia. The role of professors, who can instill interest in students, is very important. Otherwise you can learn simply by reading books. Everything is written in books and you can learn on your own. By the way, many have done so, but it is the ability to get students interested that matters.
As for students, it solely depends on them whether they succeed in math or not. They should work and study hard. To succeed in math students should be persistent, but only persistence is not enough. Some innate talent is required, love and the feeling that this is what you should be doing.
The formula of developing math is simple
The only option and the way to develop volitional spheres is to invest in them. There is no other formula. Of course you can make wrong investments and fail, but the right investments bring good results.
Fundamental science has always developed under the state’s patronage. The development of the sphere depends on the whole structure - from school to science, funding and using scientific results.
The IT sphere has been declared a priority, but in most cases it implies mathematical mentality and is based on mathematical knowledge. In order to develop this sphere the state should pay equal attention to all directions.