Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Ստեփանակերտում սկսել են քանդել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության շենքը։
Ադրբեջանական Trend գործակալությունը գրում է.
«Այն փաստը, որ շենքի քանդումը սկսվեց այսօր, խորհրդանշական է։ Սեպտեմբերի 2-ին նշվու, էր ինքնահռչակ ռեժիմի հռչակման տարեդարձը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում։ Այս շենքում նախկինում հանդիպումներ էին անցկացվում օկուպացված տարածքներ այցելող արտասահմանյան հայամետ քաղաքական գործիչների հետ, օտարերկրյա լրագրողներին տրամադրվում էին անօրինական մուտքի վիզաներ եւ հավատարմագրեր։ Այս ամենը Ադրբեջանի պետական ինքնիշխանության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսեւորում էր։
Այս շենքում նստած Դավիթ Բաբայանը եւ Ադրբեջանի դեմ ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող այլ անձինք, որոնց դատավարությունն այսօր շարունակվում է Բաքվում, հայտարարում էին, որ ադրբեջանական դրոշը Ղարաբաղում կարող է ծածանվել միայն մեկ դեպքում՝ դեսպանատան բացման ժամանակ»։
Trend նշում է, որ «քանդված շենքի տեղում կկառուցվի նոր եռահարկ վարչական շենք՝ ժամանակակից ճարտարապետական ոճով՝ Քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության պետական կոմիտեի ենթակայության տակ գտնվող Ղարաբաղի շրջանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության գլխավոր վարչության համար»։

В Степанакерте сносят здание министерства иностранных дел НКР - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Степанакерте начали сносить здание министерства иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики.
«Тот факт, что снос здания начался именно сегодня, символичен. Ведь 2 сентября отмечалась годовщина провозглашения самопровозглашенного режима на оккупированных территориях Азербайджана. В этом здании ранее проводились встречи с иностранными проармянскими политиками, посещавшими оккупированные территории, выдавались незаконные визы на въезд и аккредитации иностранным журналистам. Все это было проявлением неуважения к государственному суверенитету Азербайджана.
Сидя в этом здании, Давид Бабаян и другие лица, обвиняемые в военных преступлениях против Азербайджана, суд на которыми сегодня продолжается в Баку, заявляли, что азербайджанский флаг может развеваться в Карабахе только в одном случае – при открытии посольства», - пишет агентство Trend.
Оно отмечает, что «на месте снесенного здания будет построено выполненное в современном архитектурном стиле новое трехэтажное административное здание для Главного управления архитектуры и градостроительства Карабахского региона при Государственном комитете градостроительства и архитектуры».