Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործումը «չի կարող օգտագործվել ԼՂ կարգավիճակի փոփոխման համար», պնդում են միջնորդները - Mediamax.am
Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործումը «չի կարող օգտագործվել ԼՂ կարգավիճակի փոփոխման համար», պնդում են միջնորդները
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի օդանավակայանի շահագործումը «չի կարող օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի փոփոխման պահանջներին աջակցելու համար» եւ կոչ են արել կողմերին գործել միջազգային օրենքի եւ իրենց տարածքի վրայով թռիչքների իրականացման գործող պրակտիկայի համաձայն:
Այդ մասին ասվում է դեսպաններ Ռոբերտ Բրադկեի, Իգոր Պոպովի եւ Ժակ Ֆորի հայտարարության մեջ, որ հրապարակվել է հուլիսի 13-ին` Երեւան, Ստեփանակերտ եւ Բաքու նրանց կատարած այցի արդյունքներով:
«Բոլոր հանդիպումների ժամանակ համանախագահները վերահաստատեցին իրենց երկրների վճռական նվիրվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես ընդգծված էր եռանախագահ երկրների առաջնորդների կողմից Լոս-Կաբոսում հուլիսի 18-ին ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ», - ասվում է միջնորդների հայտարարության մեջ:
«Համանախագահները հայտնել են իրենց խորը մտահոգությունը շփման գծում եւ սահմանում վերջին դեպքերի կապակցությամբ եւ կրկին ընդգծել, որ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք, ինչը կարող է լավագույնս արտահայտվել մաքսիմալիստական դիրքորոշումներից զերծ մնալուց, 1994թ. զինադադարի պայմանագիրը հարգելուց եւ թշնամական հռետորությունից ձեռնպահ մնալուց:
Ինչ վերաբերում է օդանավակայանի բացման թեմային վերաբերվող հրապարակումներին, համանախագահները կողմերից ստացան նոր երաշխիքներ այն մասին, որ նրանք մերժում են ուժի կիրառման սպառնալիքները քաղաքացիական օդանավերի դեմ, կանդրադառնան այդ հարցին միայն դիվանագիտական քայլերի միջոցով եւ զերծ կմնան խնդիրը քաղաքականացնելուց: Համանախագահները վերահաստատեցին, որ օդանավակայանը չի կարող օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի փոփոխման պահանջներին աջակցելու համար եւ կոչ արեցին կողմերին գործել միջազգային օրենքի եւ իրենց տարածքի վրայով թռիչքների իրականացման գործող պրակտիկայի համաձայն», - ասված է հայտարարության մեջ:
Եռանախագահները նախատեսում են կրկին առանձին հանդիպումներ անցկացնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ, որպեսզի նախապատրաստեն համատեղ հանդիպում սեպտեմբերին:

Operation of the airport in Stepanakert “cannot be used to support any claim of a change in the status of Nagorno-Karabakh”, mediators said - Mediamax.am
3207 views
Operation of the airport in Stepanakert “cannot be used to support any claim of a change in the status of Nagorno-Karabakh”, mediators said
Photo: The office of the NKR president
Yerevan /Mediamax/. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group said that the operation of the airport in Nagorno-Karabakh "cannot be used to support any claim of a change in the status of Nagorno-Karabakh, and urged the sides to act in accordance with international law and consistent with current practice for flights over their territory”.
Ambassadors Robert Bradtke of the United States, Igor Popov of the Russian Federation,  and Jacques Faure of France issued the statement July 13 after their visits to Baku, Nagorno-Karabakh, and Yerevan.
“In all their meetings, the Co-Chairs reaffirmed their countries' resolute commitment to a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, as the Presidents of the three Co-Chair countries emphasized in their June 18 joint statement at Los Cabos”, statement said.
“The Co-Chairs expressed their deep concern over recent incidents along the frontlines, and reiterated that the sides' political will to achieve peace is best demonstrated by refraining from maximalist positions, respecting the 1994 ceasefire agreement, and abstaining from hostile public rhetoric.
Regarding reports of the planned opening of an airport in Nagorno-Karabakh, the Co-Chairs received renewed assurances from the sides that they will reject any threat or use of force against civil aircraft, pursue the matter through diplomatic steps, and refrain from politicizing the issue.  The Co-Chairs reaffirmed that operation of this airport cannot be used to support any claim of a change in the status of Nagorno-Karabakh, and urged the sides to act in accordance with international law and consistent with current practice for flights over their territory”, mediators stated.
The Co-Chairs plan to meet again separately with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in order to prepare for a joint meeting of the Ministers in September.