Պուտինն ասել է, որ «ոչ թե Ռուսաստանը, այլ Հայաստանն է լքել Ղարաբաղը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «Ռուսաստանը չէ, որ հրաժարվել է Լեռնային Ղարաբաղից, այլ Հայաստանն է Ադրբեջանի մաս ճանաչել ԼՂ-ն»:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այնտեղ բարդ գործընթացներ են տեղի ունենում Ղարաբաղի հետ կապված։ Սա բոլորս հասկանում ենք։ Սակայն մենք չէինք, որ լքեցինք Ղարաբաղը: Նրանք դա արել են, մեզ առանձնապես չեն էլ տեղեկացրել, որ նման որոշում է նախապատրաստվում»,- ասուլիսի ժամանակ նշել է Վլադիմիր Պուտինը։
Նրա խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակն ունի «դրական ու բացասական կողմեր, գործընթացները բարդ են, ներքաղաքական»։
«Հայաստանի շահերից չի բխում ԱՊՀ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի անդամակցությունից հրաժարվելը։ Սա, ի վերջո, պետության ընտրությունն է: Ինչ վերաբերում է ընդհանուր միջոցառումներին ՀՀ վարչապետի բացակայությանը, ապա ինչպես գիտենք, պայմանավորված է Հայաստանում տեղի ունեցող որոշ գործընթացներով եւ կապված չէ ցանկության կամ դրա բացակայության հետ` շարունակելու աշխատանքներն ինտեգրացիոն կառույցներում»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը։

Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said today that “it was not Russia that gave up Nagorno-Karabakh, but Armenia, which has recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan.”
“As for Armenia, complex processes are taking place there in connection with Karabakh. We all understand this. However, we were not the ones who abandoned Karabakh. They did it, they had not even informed us that such a decision was going to be made,” Vladimir Putin said at a news conference.
According to him, the created situation has “positive and negative sides, the processes are complicated and inner political.”
“It is not in the interests of Armenia to withdraw membership from the CIS, EAEU, CSTO. This is, after all, the state’s choice. As for the absence of the Armenian Prime Minister at the general events, as we know, it is due to some processes taking place in Armenia and is not related to the desire or lack of desire to continue the work in the integration structures,” Vladimir Putin said.