Սամանթա Փաուեր. Անհրաժեշտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղում «անկախ աչքեր» լինեն - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) տնօրեն Սամանթա Փաուերն այսօր Կոռնիձորում ասել է, որ բացարձակ անհրաժեշտություն է, որպեսզի անկախ դիտորդները եւ հումանիտար կազմակերպությունները կարողանան հասանելիություն ստանալ եւ տեղում աջակցություն ցուցաբերեն ծանր կարիքների մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին։
Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մուտք գործող սահմանային հատվածում տված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա ընդգծել է, որ շատ քաղաքացիական անձինք կան Լեռնային Ղարաբաղում, որոնք տարհանման կարիք ունեն եւ «անհրաժեշտ է, որպեսզի նրանց տարահանումն անմիջապես կազմակերպվի Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»։
«Ծանր է լսել, տեսնել, այն ամենն, ինչի միջով անցնում են այս ընտանիքները։ Շատերն իրենց համայնքներից հեռացել են հրետակոծության ներքո։ Շատերը, որ հասել են այստեղ, ինչպես մեզ ասացին բժիշկները, ծանր թերսնուցումից են տառապում»,- ասել է նա։
Սամանթա Փաուերն ընդգծել է, որ տեղահանված անձինք ցանկություն են հայտնել իրենց տներ եւ իրենց հարազատների շիրիմներին այցելելու հնարավորություն ունենալ եւ «այդ տեղաշարժի ազատությունը բացարձակապես անհրաժեշտություն է»։
«Ես հանդիպեցի մարդկանց, որոնք տեղյակ չեն, թե որտեղ են գտնվում նրանց ընտանիքի անդամները։ Կան առանց ծնողների ուղեկցության Հայաստան ժամանած երեխաներ եւ խիստ անհրաժեշտ է, որպեսզի նրանք հնարավորինս շուտ կարողանան գտնել իրենց ընտանիքներին։ Թեպետ այս պահին մեր ուշադրության կենտրոնում զրկանքների միջով անցնող մարդկանց առաջին անհրաժեշտության հարցերն են, սակայն միաժամանակ պետք է անդրադառնալ միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կարիքներին»,- ասել է Սամանթա Փաուերը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահի հանձնարարականով տեղում է զրուցելու Հայաստանի իշխանությունների, հասարակական կազմակերպությունների եւ «ամենակարեւորն այն մարդկանց հետ, որոնք Լեռնային Ղարաբաղից դուրս ենք գալիս, փախուստի են դիմում այդ սոսկալի իրավիճակից»։
«Հաշվի առնելով այն կարիքները, որ այժմ ունեն ԼՂ բնակիչները՝ հայտարարում եմ, որ ԱՄՆ կառավարությունը հումանիտար օգնության նպատակով $‌11,5 մլն է հատկացնում է: Այս միջոցները կուղղվեն սննդամթերքից մինչեւ սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ապահովվմանը»,- ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք այն, ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, կարող է բնութագրել որպես էթնիկ զտումներ, Սամանթա Փաուերը պատասխանել է․
«Ականատեսներից լսում ենք բռնության, զրկանքների պատմություններ, Ադրբեջանի իշխանությունների հանդեպ ունեցած վախի մասին։ Մեզ համար խիստ անհրաժեշտ է, որ միջազգային հանրությունը հնարավորություն ունենա լինել Լեռնային Ղարաբաղում, որովհետեւ այս պահին դեռեւս կան տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայեր, որոնք դժվարին պայմաններում են։ Դուք արդեն ականատեսն եք բռնությունից եւ զրկանքներից, Ադրբեջանի իշխանության ենթակայությամբ ապրելու վախով  փախած մարդկանց վկայությունների հավաքագրմանը։ Մեզ համար այս պահին առաջնայինն առավել խոցելի վիճակում հայտնված մարդկանց անհրաժեշտ աջակցության ցուցաբերումն է եւ ապահովումը, որպեսզի ովքեր ցանկանում են, կարողանան ապահով դուրս գալ։ Մենք շատ անհանգստացնող հաղորդումներ ենք ստացել քաղաքացիական անձանց դեմ ուղղված գործողությունների, բռնության վերաբերյալ։ Ստացված հաղորդումները վերստին շեշտում եւ ընդգծում են, որ անհրաժեշտ է, որ անկախ աչքեր լինեն ԼՂ տարածքում եւ դա լինի հիմա»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկելու ԱՄՆ-ն որպես արձագանք Ադրբեջանի գործողություններին, նա նշել է, որ հնարավոր քայլերի լայն շրջանակ է դիտարկվում։ Ըստ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարի՝ թե ինքը, թե նախագահ Բայդենը շատ են կարեւորում, թե ինչ հետեւանքներ կունենա այս ամենն Ադրբեջանի համար։ Կոնկրետ ինչ տարբերակն է կիրառվելու, որոշվելու է ամերիկյան պատվիրակության վերադարձից եւ իրավիճակն ու վկայությունները ներկայացնելուց հետո։

Samantha Power stresses the need of having “independent eyes” in Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. USAID Administrator Samantha Power said today in Kornidzor that it is absolutely critical that independent observers and humanitarian organizations get access and provide support on the ground to the people of Nagorno-Karabakh who still have dire needs.
During a news conference at the border section between Nagorno-Karabakh and Armenia, she emphasized that there are many civilians in Nagorno-Karabakh who need to be evacuated and “their evacuation should be immediately organized by the Azerbaijani authorities.”
“It’s hard to hear, to see, everything that these families are going through. Many of them fled their villages under shelling. Many people who arrived here suffer from severe malnutrition, according to doctors,” she said.
Samantha Power emphasized that the displaced persons expressed their desire to have the opportunity to visit their homes and the graves of their relatives and that “freedom of movement is an absolute necessity”.
“I met people who do not know where their family members are. There are children who arrived in Armenia without their parents and it is very necessary for them to be able to find their families as soon as possible. Although at the moment our focus is on the basic needs of people going through deprivation, we must also address the medium and long-term needs,” Samantha Power said.
She noted that at the instructions of the U.S. president, she will speak on the ground with the Armenian authorities, non-governmental organizations and “most importantly, the people who are leaving Nagorno-Karabakh and are fleeing from that dreadful situation.”
“Given the scale of the needs that the people in Nagorno-Karabakh are facing, the United States will provide $‌11.5 million in humanitarian assistance. This assistance will be used to provide everything from food to social-psychological support,” she said.
When asked whether what is happening in Nagorno-Karabakh can be characterized as ethnic cleansing, Samantha Power replied:
“We hear from the witnesses stories about violence, deprivation, and fear of the Azerbaijani authorities. It is very necessary for us that the international community gets the opportunity to be in Nagorno-Karabakh, as at the moment there are still tens of thousands of ethnic Armenians who are in difficult conditions. You have already witnessed the collection of testimonies from people who fled from violence and deprivation, fearing to live under the rule of Azerbaijan. The priority for us at the moment is to provide the necessary support to the most vulnerable people, so that those who want to can get out safely. We have received very disturbing reports about actions and violence against civilians. The received reports once again prove the need to have independent eyes in the territory of Nagorno-Karabakh and it should be now,” she said.
Referring to the question on what steps the U.S. will take in response to Azerbaijan’s actions, Power noted that a wide range of possible steps is being considered. According to the head of USAID, both President Biden and she attach great importance to what consequences all this will have for Azerbaijan. The exact option to be used will be decided after the U.S. delegation returns and presents the situation and collected testimonies.