Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու համար, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, սահմանված ժամկետներ չկան:
Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել են, որ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը, սակայն առաջնահերթ Հայաստան են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետեւանքով տարհանված, անօթեւան մնացած եւ ծանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները:
«Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ծանրաբեռնված վիճակի ու խցանումների պատճառով ներկայում հնարավոր չէ կազմակերպել ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիրավորների տեղափոխում, անհրաժեշտ բժշկական պարագաների եւ հումանիտար բեռների ներմուծում:
Դրան զուգահեռ վառելիքի ստացման նպատակով քաղաքացիները մեծ խցանումներ են առաջացնում բենզալցակայանների մերձակա տարածքներում՝ կաթվածահար անելով քաղաքի երթեւեկն ու բնականոն կենսագործունեությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ խնդրում ենք առայժմ զերծ մնալ տեղափոխվելուց դժբախտ պատահարներից խուսափելու եւ վիրավորների կյանքը փրկելու նպատակով»,- ասված է շտաբի հայտարարությունում:

Сроков для переезда из Арцаха в Армению не установлено - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Согласно достигнутым соглашениям, сроков переезда из Арцаха в Армению не установлено.
В Информационном штабе Арцаха сообщили, что такая возможность будет предоставлена всем гражданам, желающим переехать из Арцаха в Армению, однако приоритетным будет перемещение в Армению граждан, эвакуированных в результате военных действий, оставшихся без крова и в тяжелом положении и желающих переехать в Армению.
«Из-за загруженности дороги Степанакерт-Горис и пробок на дорогах в настоящее время не представляется возможным организовать перевозку раненых, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии, а также обеспечить ввоз необходимых медикаментов и гуманитарных грузов», - говорится в сообщении.
В Информационном штабе отметили, что жители устраивают заторы около заправочных станций, парализуя движение транспорта.
«Просим во имя избежания несчастных случаев и сохранения жизни пострадавших пока воздержаться от передвижения», - говорится в сообщении штаба.