Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանն այսօր սթափության կոչ է արել արցախցիներին:
Նա նշել է, որ սեպտեմբերի 9-ին Արցախի Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովն ընտրելու է Հանրապետության նախագահ:
Արցախի ժողովրդին ուղղված Դավիթ Իշխանյանի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Երկրի ղեկավար ընտրելու իրավունքն ու պարտականությունը Սահմանադրությամբ դրված է խորհրդարանի վրա: Ստեղծված ոչ սովորական իրավիճակում այս քայլին ենք գնում ամեն օր ավելացող մարտահրավերներին արագ արձագանքելու, երկրի ներքին կյանքն արդյունավետորեն կազմակերպելու եւ արտաքին մարտահրավերներին հավուր պատշաճի դիմագրավելու նպատակով:
Նկատի ունենալով վերջին օրերին հանրային տրամադրություններում զարգացող որոշակի վտանգավոր միտումները՝ այս պատասխանատու պահին, ինձ վերապահված իրավունքով, սթափության կոչ եմ անում բոլորին ու հորդորում չտրվել ժողովրդին պառակտող սադրանքներին, չենթարկվել նեղ խմբային շահերին եւ հանուն ընդհանուր շահի մի կողմ թողնել անձնական նախապատվությունները:
Ոչ ոք իրավունք չունի մեր հանրությանը, նրա առանձին խմբերի տանել արկածախնդրության մեզ համար ճակատագրական այս ժամանակահատվածում: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել եւ վստահեցնել ձեզ, որ ներքին կայունությունը խաթարող բոլոր գործողությունները կկասեցվեն օրենքի ուժով:
Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները՝ ի չիք դարձնելու Արցախի պետական ինստիտուտները կազմալուծելու Ադրբեջանի ցանկությունը եւ որեւէ գործողությամբ չպետք է նպաստենք ադրբեջանական հանցավոր նպատակների իրագործմանը»:

Acting president of Artsakh calls for sobriety - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Acting President of Artsakh Davit Ishkhanyan addressed the people of Artsakh, calling for sobriety.
He noted that on September 9, according to the Artsakh Constitution, the National Assembly will elect the President of the Republic.
Davit Ishkhanyan’s address particularly says:
“The right and responsibility to elect the Head of the State is assigned by the Constitution to the parliament. In this unprecedented situation, we are taking this step to quickly address the growing daily challenges, effectively organize the internal life of the country, and adequately face the external challenges.
Taking into account certain dangerous trends developing in public sentiments in recent days, at this responsible moment, with the right reserved to me, I call for sobriety to everyone and urge not to give in to the provocations that divide the people, not to succumb to narrow group interests and to put aside personal preferences for the sake of the common good.
No one has the right to take our community, its individual groups, on an adventure during this time that is fatal for us. I want to specifically emphasize and assure you that all actions that undermine internal stability will be stopped by the force of law.”