Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահի պաշտոնակատար Դավիթ Իշխանյանն այսօր սթափության կոչ է արել արցախցիներին:
Նա նշել է, որ սեպտեմբերի 9-ին Արցախի Սահմանադրության համաձայն՝ Ազգային ժողովն ընտրելու է Հանրապետության նախագահ:
Արցախի ժողովրդին ուղղված Դավիթ Իշխանյանի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Երկրի ղեկավար ընտրելու իրավունքն ու պարտականությունը Սահմանադրությամբ դրված է խորհրդարանի վրա: Ստեղծված ոչ սովորական իրավիճակում այս քայլին ենք գնում ամեն օր ավելացող մարտահրավերներին արագ արձագանքելու, երկրի ներքին կյանքն արդյունավետորեն կազմակերպելու եւ արտաքին մարտահրավերներին հավուր պատշաճի դիմագրավելու նպատակով:
Նկատի ունենալով վերջին օրերին հանրային տրամադրություններում զարգացող որոշակի վտանգավոր միտումները՝ այս պատասխանատու պահին, ինձ վերապահված իրավունքով, սթափության կոչ եմ անում բոլորին ու հորդորում չտրվել ժողովրդին պառակտող սադրանքներին, չենթարկվել նեղ խմբային շահերին եւ հանուն ընդհանուր շահի մի կողմ թողնել անձնական նախապատվությունները:
Ոչ ոք իրավունք չունի մեր հանրությանը, նրա առանձին խմբերի տանել արկածախնդրության մեզ համար ճակատագրական այս ժամանակահատվածում: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել եւ վստահեցնել ձեզ, որ ներքին կայունությունը խաթարող բոլոր գործողությունները կկասեցվեն օրենքի ուժով:
Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները՝ ի չիք դարձնելու Արցախի պետական ինստիտուտները կազմալուծելու Ադրբեջանի ցանկությունը եւ որեւէ գործողությամբ չպետք է նպաստենք ադրբեջանական հանցավոր նպատակների իրագործմանը»:

Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности президента Арцаха Давид Ишханян призвал сегодня народ Арцаха к здравомыслию.
Он отметил, что завтра, 9 сентября, согласно Конституции Республики Арцах, Национальное собрание изберет президента республики.
В обращении Давида Ишханяна к народу Арцаха, в частности, говорится:
«Право и обязанность избирать главу государства закреплены Конституцией за парламентом. Мы идем на этот шаг в создавшейся необычной ситуации, чтобы оперативно реагировать на увеличивающиеся с каждым днем вызовы, эффективно организовать внутреннюю жизнь страны и достойно противостоять внешним вызовам.
Принимая во внимание некоторые опасные тенденции в общественных настроениях в последние дни, в этот ответственный момент, я по праву, закрепленным за мной, призываю всех к здравомыслию и прошу не поддаваться на провокации, ведущие к расколу народа, оставить в стороне личные предпочтения во имя общего блага.
Никто не имеет права вовлекать наше общество, его отдельные группы в авантюру в этот судьбоносный для нас период. Хочу особо подчеркнуть и заверить вас, что все действия, подрывающие внутреннюю стабильность, будут пресекаться силой закона.
У нас есть все возможности не позволить Азербайджану демонтировать государственные институты Республики Арцах, и мы не должны своими действиями способствовать реализации его преступных целей».