Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ Կոնգրեսի՝ Թոմ Լանտոսի անվան Մարդու Իրավունքների Հանձնաժողովում սեպտեմբերի 6-ին լսումներ կանցկացվեն Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման վերաբերյալ:
Լսումների ժամանակ Արցախի ճգնաժամային իրավիճակի մասին իր փորձագիտական կարծիքը կներկայացնի Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն:
Վերջինս օգոստոսի 7-ին հրապարակել էր զեկույց, որում, վկայակոչելով, Ցեղասպանության մասին միջազգային կոնվենցիայի II հոդվածի «c» կետը, նշել էր.
«Սննդամթերքի, դեղորայքի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ պարագաների մատակարարման խոչընդոտումը զանգվածային ֆիզիկական ոչնչացման համար միտումնավոր ստեղծված պայման է եւ համարվում է ցեղասպանություն»:
Լսումներին հանդես կգա նաեւ Ջորջթաունի համալսարանի արտահաստիքային պրոֆեսոր Դէվիդ Ֆիլիփսը: Նա կներկայացնի Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի կառավարության մտադրություններին առնչվող փաստեր:
Լսումները բաց կլինեն Կոնգրեսի անդամների եւ անձնակազմի, հանրության հետաքրքրված ներկայացուցիչների եւ մամուլի համար: Դրանք կմեկնարկեն սեպտեմբերի 6-ին Վաշինգթոնի ժամանակով 13:00-ին (Հայաստանի ժամանակով՝ 21:00-ին) եւ ուղիղ կհեռարձակվեն հանձնաժողովի կայքում:

Luis Moreno Ocampo to participate in US Congress hearing on the blockade of Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The United States Congress Tom Lantos Human Rights Commission will hold a hearing on September 6 on the ongoing blockade of Nagorno-Karabakh.
During the hearing Luis Moreno Ocampo, the former Prosecutor of the International Criminal Court, will present his personal expert opinion.
On August 7 he released his personal Expert Opinion where he cited Article II, (c) of the Genocide Convention and noted that:
“Impeding access to any food, medical supplies, and other essentials should be considered a genocide.  Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction.”
David Phillips, Adjunct Professor at Georgetown University, will testify on facts relevant to gathering the intent of the government of Azerbaijan.
This hearing will be open to Members of Congress, congressional staff, the interested public, and the media. The hearing will be livestreamed via the Commission website. It will launch on September 6 at 1:00pm Washington time (9 pm Armenia time).