Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանը Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ներկայությամբ շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը սովահարության միջոցով ցեղասպանության ենթարկելու քաղաքականությունը»:
«Դրա հիմնական նպատակն է ԼՂ տարածքն ազատել հայերից: Այս հրեշավոր ծրագրի զարգացման սցենարներից մեկը հետեւյալն է՝ Ադրբեջանը ծրագրում է հումանիտար ճգնաժամի ամենասուր հատվածում միակողմանիորոն բացել Լաչինի միջանցքը, այսինքն՝ ԼՂ-ից թույլատրել մարդկանց ելքը եւ թույլ չտալ նրանց վերադարձը:
Ստեղծված իրավիճակի ելքը տեսնում եմ միջազգային մեխանիզմի շրջանակում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով։ Միջազգային մեխանիզմը կենսականորեն անհրաժեշտ է։ Հակառակ դեպքում, ինչպես համոզվել ենք, Բաքուն բոլոր հնարավոր միջոցներով վիժեցնում է երկխոսության հնարավորությունը»,- կառավարության նիստում ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ պետք է շարունակել ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրություն կենտրոնացնելուն ուղղված ջանքերը:
«Պետք է առաջ մղենք Լաչինի միջանցք եւ ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու գաղափարը, որովհետեւ հատկապես հիմա դա բացարձակ անհրաժեշտություն է»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ «առաջնահերթ խնդիրը մնում է ԼՂ հրատապ հումանիտար բեռների մուտքի ապահովումը»՝ հիշեցնելով, որ Կոռնիձորի հատվածում ԼՂ մուտք գործելուն է սպասում հումանիտար բեռներով 30-ից ավելի բեռնատար:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Азербайджан в присутствии российских миротворческих сил продолжает политику геноцида армян Нагорного Карабаха посредством голода».
«Ее главная цель - освободить территорию Нагорного Карабаха от армян. Один из сценариев развития этого чудовищного проекта таков: Азербайджан планирует в одностороннем порядке открыть Лачинский коридор в самый острый период гуманитарного кризиса, то есть разрешить выезд людей из Нагорного Карабаха и предотвратить их возвращение.
Выход из создавшейся ситуации в рамках международного механизма я вижу в диалоге Баку-Степанакерт. Международный механизм жизненно необходим. В противном случае, как мы уже убедились, Баку всеми возможными способами срывает возможность диалога»,- заявил Пашинян на заседании правительства.
По его словам, необходимо продолжить усилия, направленные на привлечение международного внимания к гуманитарному кризису, сложившемуся в Нагорном Карабахе.
«Необходимо продвигать идею отправки международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, потому что это абсолютная необходимость, особенно сейчас», - сказал он.
Пашинян отметил, что «приоритетным вопросом остается въезд в Нагорный Карабах срочных гуманитарных грузов», напомнив, что в Корнидзорском районе ожидают более 30 грузовиков с гуманитарной помощью.