Փաշինյան. ԼՂ-ն պետք է պաշտպանի Պաշտպանության բանակը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի Զինված ուժերի խնդիրը ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանումն է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ապահովելու համար կա Պաշտպանության բանակ»։
«Բայց կարծում եմ, որ ԼՂ անվտանգությունը պետք է ապահովել՝ դիվանագիտական ճանապարհներն օգտագործելով: ԼՂ-ում ՊԲ ունենալն ինքնանպատակ չէ. Ադրբեջանն ագրեսիվ, սպառնալից քաղաքականություն է իրականացնում»,- ավելացրել է նա:
«ՀՀ Զինված ուժերի գործառույթը Հայաստանի սահմանադրությամբ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ապահովելն է»,- ասել է Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ՀՀ բանակը հնարավոր պատերազմի դեպքում պատրա՞ստ է արդյոք պաշտպանել Արցախի հայրենակիցների անվտանգությունը:
Նրա խոսքով, «մենք նոր պատերազմ չենք ուզում եւ ամեն ինչ պետք է անենք, որ չլինի նոր պատերազմ»:
«Պետք է ամեն ինչ անել, որ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնվի խաղաղ գործընթացի միջոցով սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացով»,- եզրափակել է նա:

Pashinyan says Defense Army is to defend Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the task of the Armed Forces of Armenia is to protect the territorial integrity of the Republic of Armenia, and there is Defense Army to ensure the security of Nagorno-Karabakh.”
“But I think that the security of Nagorno-Karabakh should be ensured by using diplomatic channels. Having Defense Army in Nagorno-Karabakh is not an end in itself: Azerbaijan carries out an aggressive and threatening policy,” he added.
“The function of the Armed Forces of Armenia, according to the country’s Constitution, is to ensure the territorial integrity of the Republic of Armenia,” Pashinyan said, in response to the question whether Armenian army is ready to protect the security of Artsakh compatriots in the event of a possible war.
He noted that “we do not want a new war and must do everything to prevent it.”
“Everything should be done to restore the territorial integrity peacefully, through the process of demarcation and delimitation,” he concluded.