Փաշինյան. ԼՂ-ն պետք է պաշտպանի Պաշտպանության բանակը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի Զինված ուժերի խնդիրը ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանումն է, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ապահովելու համար կա Պաշտպանության բանակ»։
«Բայց կարծում եմ, որ ԼՂ անվտանգությունը պետք է ապահովել՝ դիվանագիտական ճանապարհներն օգտագործելով: ԼՂ-ում ՊԲ ունենալն ինքնանպատակ չէ. Ադրբեջանն ագրեսիվ, սպառնալից քաղաքականություն է իրականացնում»,- ավելացրել է նա:
«ՀՀ Զինված ուժերի գործառույթը Հայաստանի սահմանադրությամբ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ապահովելն է»,- ասել է Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ՀՀ բանակը հնարավոր պատերազմի դեպքում պատրա՞ստ է արդյոք պաշտպանել Արցախի հայրենակիցների անվտանգությունը:
Նրա խոսքով, «մենք նոր պատերազմ չենք ուզում եւ ամեն ինչ պետք է անենք, որ չլինի նոր պատերազմ»:
«Պետք է ամեն ինչ անել, որ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնվի խաղաղ գործընթացի միջոցով սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացով»,- եզրափակել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «задачей Вооруженных сил Армении является защита территориальной целостности Республики Армения, а для обеспечения безопасности Нагорного Карабаха существует Армия обороны».
«Однако, я считаю, что безопасность Нагорного Карабаха должна обеспечиваться по дипломатическим каналам. Наличие АО в Нагорном Карабахе не является самоцелью: Азербайджан проводит агрессивную и угрожающую политику», - добавил он.
«Функция Вооруженных Сил Республики Армения, согласно Конституции, заключается в обеспечении территориальной целостности», - сказал Пашинян, отвечая на вопрос журналиста, готова ли армянская армия защищать безопасность арцахских соотечественников в случае возможной войны.
По его словам, «мы не хотим новой войны и должны сделать все, чтобы не допустить ее».
«Необходимо сделать все, чтобы восстановить территориальную целостность посредством мирного процесса, а также демаркации и делимитации», - заключил он.