Արայիկ Հարությունյանն Արցախը հայտարարել է աղետի գոտի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 24-ի երեկոյան հրատապ առցանց մամուլի ասուլիս է հրավիրել միջազգային եւ սփյուռքի շուրջ լրագրողների համար եւ ներկայացրել Արցախում ստեղծված վիճակը:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Արայիկ Հարությունյանի խոսքից.
Ադրբեջանի նպատակները.
Արցախի շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը հետապնդում է մի շարք նպատակներ՝ ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից՝ իրականացնելով Արցախի ամբողջական էթնիկ զտում եւ ուժի միջոցով փակելով հակամարտության էջը: Բռնի կերպով հպատակեցնել Արցախի ժողովրդին, կազմաքանդել Արցախը եւ դրա դիմադրողականության համակարգերը, Արցախի բնակչությանը մղել արտագաղթի, փլուզել տնտեսությունը, ձեռք բերել լրացուցիչ ճնշման միջոց Հայաստանի վրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի ու Նախիջեւանի միջեւ Հայաստանի տարածքով արտատարածքային ճանապարհ ձեռք բերելու նպատակով:
Անդառնալիության կետը
Շրջափակման հետեւանքով այսօր գտնվում ենք հումանիտար աղետի պայմաններում, որը դրսեւորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում: Արդեն արձանագրվում են շրջափակման ուղղակի ու անուղղակի հետեւանքով մարդկային մահեր՝ նորածին երեխաներից մինչեւ տարեց քրոնիկ հիվանդներ:
Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն եւ պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու ցեղասպանության հանցագործությունը։
Արցախը միշտ բաց է եղել
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բանակցությունների միջոցով։ Արցախը միշտ բաց է եղել Ադրբեջանի հետ բանակցությունների համար՝ հասնելու հակամարտության հավասարակշռված, արդար եւ արժանապատիվ կարգավորման: Բանակցությունները պետք է անցկացվեն համապատասխան մանդատով օժտված, համաձայնեցված միջազգային ձեւաչափի շրջանակներում: Դա թույլ կտա ապահովել միջազգային հանրության գործուն մասնակցությունը բանակցային գործընթացին եւ դրա լեգիտիմությունը:
Խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերից մեկը եղել եւ շարունակում է մնալ Արցախի կարգավիճակի հարցը, որը, միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, շարունակում է մնալ չլուծված: Մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եւ ցեղասպանության կանխարգելման անհրաժեշտությունը անառարկելի հիմք են ապահովում արտաքին ինքնորոշման ապահովման ու ճանաչման համար՝ «անջատում հանուն փրկության» կոնցեպտի հիման վրա: Այդ սկզբունքն իր կարեւոր տեղն է ունեցել 1991 թվականին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի եւ Շահումյանի շրջանի խորհուրդները հռչակել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ միջազգային իրավունքի եւ ԽՍՀՄ օրենսդրության հիման վրա:
Արցախը՝ աղետի գոտի
Հաշվի առնելով առկա ծանրագույն վիճակը եւ ահագնացող սպառնալիքները մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության դեմ՝ այսօր Արցախը հայտարարում եմ աղետի գոտի՝ ակնկալելով միջազգային հրատապ արձագանք եւ անվտանգային, քաղաքական ու հումանիտար աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ կոլեկտիվ եւ անհատական կերպով:
Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որեւէ հումանիտար օգնության ու միջազգային ներկայության: Եթե նույնիսկ աղետի գոտի հայտարարելու պայմաններում միջազգային հրատապ աջակցություն չլինի, ապա Արցախը կարելի է հանգիստ կերպով համարել որպես համակենտրոնացման ճամբար՝ իր բոլոր հետեւանքներով հանդերձ:
Առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից ու հատկապես Ռուսաստանից ունենք պահանջներ՝ կատարելու անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունները, իսկ հատկապես Հայաստանից էլ պահանջում ենք, որ զերծ մնա Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որեւէ հայտարարությունից ու գործողությունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Պահանջում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից դրսեւորել բարոյական եւ քաղաքական պատասխանատվություն եւ առաջնորդություն՝ միջազգային հանրությանը զգուշացնելու Արցախի ժողովրդի ծանր վիճակի մասին։
Պահանջում եմ պարոն Գուտերեշից առանց հապաղելու եւ առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը այս ճգնաժամը լուծելու համար:

Yerevan /Mediamax/. On the evening of July 24, Artsakh President Arayik Harutyunyan held an urgent online press conference for international and diaspora journalists tp present the situation in Artsakh.
Here are some extracts from his speech:
Azerbaijan’s goals
Through the blockade of Artsakh, Azerbaijan pursues a number of goals: to get rid of the people of Artsakh, carry out a complete ethnic cleansing of Artsakh, closing the page of the conflict by force, to subjugate the people of Artsakh by force, to destroy Artsakh and its resistance systems, to make the people of Artsakh emigrate, to ruin the economy, to get an additional means of pressure on Armenia for obtaining an extraterritorial road between Azerbaijan and Nakhichevan through the territory of Armenia.
The point of irreversibility
As a result of the blockade, today we are in the conditions of a humanitarian disaster, which is manifested in all spheres of life. Human deaths are already recorded as a direct and indirect result of the blockade, from newborn children to elderly patients.
Azerbaijan deliberately creates such living conditions to completely destroy the people of Artsakh. International law qualifies such a policy as genocide and obliges all states to take steps to prevent the crime of genocide.
Artsakh has always been open
The Azerbaijani-Karabakh conflict should be settled through negotiations. Artsakh has always been open to negotiations with Azerbaijan to achieve a balanced, fair and dignified settlement of the conflict. The negotiations should be held within the framework of an agreed international format endowed with an appropriate mandate. This will allow ensuring the active participation of the international community in the negotiation process and its legitimacy.
One of the key issues of the peace process was and continues to be the issue of the status of Artsakh, which, from the point of view of international law, remains unresolved. Our people’s right to self-determination and the need to prevent genocide provide an indisputable basis for securing and recognizing external self-determination based on the concept of “secession for salvation”. That principle was crucial in 1991, when the councils of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast and the Shahumyan region declared the Nagorno-Karabakh Republic on the basis of international law and USSR legislation.
Artsakh: a disaster zone
Taking into account the current grave situation and the growing threats to the physical existence of our people, today I declare Artsakh a disaster zone, expecting an urgent international response and political and humanitarian support from the international community in collective and individual form.
Artsakh is now the only area in the world that is in complete isolation and siege, without any humanitarian aid and international presence. Even if there is no urgent international support after Artsakh is declared a disaster zone, it can be considered a concentration camp with all its consequences.
Operate UN system without hesitation
We have demands from the parties of the trilateral statement of November 9, 2020 and especially from Russia, to fulfill the obligations as the security guarantor, and especially from Armenia to refrain from making any statements and actions recognizing Artsakh as part of Azerbaijan. We demand from Armenia to respect the right of Artsakh people to self-determination.
I demand from the Secretary General of the United Nations to demonstrate moral and political responsibility to warn the international community about the plight of the people of Artsakh.
I demand that Mr. Guterres immediately and without hesitation operate the UN system to solve this crisis.