Արայիկ Հարությունյանն Արցախը հայտարարել է աղետի գոտի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 24-ի երեկոյան հրատապ առցանց մամուլի ասուլիս է հրավիրել միջազգային եւ սփյուռքի շուրջ լրագրողների համար եւ ներկայացրել Արցախում ստեղծված վիճակը:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Արայիկ Հարությունյանի խոսքից.
Ադրբեջանի նպատակները.
Արցախի շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը հետապնդում է մի շարք նպատակներ՝ ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից՝ իրականացնելով Արցախի ամբողջական էթնիկ զտում եւ ուժի միջոցով փակելով հակամարտության էջը: Բռնի կերպով հպատակեցնել Արցախի ժողովրդին, կազմաքանդել Արցախը եւ դրա դիմադրողականության համակարգերը, Արցախի բնակչությանը մղել արտագաղթի, փլուզել տնտեսությունը, ձեռք բերել լրացուցիչ ճնշման միջոց Հայաստանի վրա, մասնավորապես, Ադրբեջանի ու Նախիջեւանի միջեւ Հայաստանի տարածքով արտատարածքային ճանապարհ ձեռք բերելու նպատակով:
Անդառնալիության կետը
Շրջափակման հետեւանքով այսօր գտնվում ենք հումանիտար աղետի պայմաններում, որը դրսեւորվում է կյանքի բոլոր ոլորտներում: Արդեն արձանագրվում են շրջափակման ուղղակի ու անուղղակի հետեւանքով մարդկային մահեր՝ նորածին երեխաներից մինչեւ տարեց քրոնիկ հիվանդներ:
Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով ստեղծում է Արցախի ժողովրդի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ, որոնք ուղղված են Արցախի ժողովրդի լրիվ կամ մասնակի ոչնչացմանը։ Միջազգային իրավունքը որակում է նման քաղաքականությունը որպես ցեղասպանություն եւ պարտավորեցնում միջազգային հանրության բոլոր պետություններին քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու ցեղասպանության հանցագործությունը։
Արցախը միշտ բաց է եղել
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բանակցությունների միջոցով։ Արցախը միշտ բաց է եղել Ադրբեջանի հետ բանակցությունների համար՝ հասնելու հակամարտության հավասարակշռված, արդար եւ արժանապատիվ կարգավորման: Բանակցությունները պետք է անցկացվեն համապատասխան մանդատով օժտված, համաձայնեցված միջազգային ձեւաչափի շրջանակներում: Դա թույլ կտա ապահովել միջազգային հանրության գործուն մասնակցությունը բանակցային գործընթացին եւ դրա լեգիտիմությունը:
Խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերից մեկը եղել եւ շարունակում է մնալ Արցախի կարգավիճակի հարցը, որը, միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, շարունակում է մնալ չլուծված: Մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եւ ցեղասպանության կանխարգելման անհրաժեշտությունը անառարկելի հիմք են ապահովում արտաքին ինքնորոշման ապահովման ու ճանաչման համար՝ «անջատում հանուն փրկության» կոնցեպտի հիման վրա: Այդ սկզբունքն իր կարեւոր տեղն է ունեցել 1991 թվականին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի եւ Շահումյանի շրջանի խորհուրդները հռչակել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ միջազգային իրավունքի եւ ԽՍՀՄ օրենսդրության հիման վրա:
Արցախը՝ աղետի գոտի
Հաշվի առնելով առկա ծանրագույն վիճակը եւ ահագնացող սպառնալիքները մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության դեմ՝ այսօր Արցախը հայտարարում եմ աղետի գոտի՝ ակնկալելով միջազգային հրատապ արձագանք եւ անվտանգային, քաղաքական ու հումանիտար աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ կոլեկտիվ եւ անհատական կերպով:
Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որեւէ հումանիտար օգնության ու միջազգային ներկայության: Եթե նույնիսկ աղետի գոտի հայտարարելու պայմաններում միջազգային հրատապ աջակցություն չլինի, ապա Արցախը կարելի է հանգիստ կերպով համարել որպես համակենտրոնացման ճամբար՝ իր բոլոր հետեւանքներով հանդերձ:
Առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից ու հատկապես Ռուսաստանից ունենք պահանջներ՝ կատարելու անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունները, իսկ հատկապես Հայաստանից էլ պահանջում ենք, որ զերծ մնա Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որեւէ հայտարարությունից ու գործողությունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Պահանջում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից դրսեւորել բարոյական եւ քաղաքական պատասխանատվություն եւ առաջնորդություն՝ միջազգային հանրությանը զգուշացնելու Արցախի ժողովրդի ծանր վիճակի մասին։
Պահանջում եմ պարոն Գուտերեշից առանց հապաղելու եւ առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը այս ճգնաժամը լուծելու համար:

Ереван /Медиамакс/. Вечером 24 июля президент Арцаха Араик Арутюнян провел срочную онлайн-пресс-конференцию для иностранных журналистов и представил ситуацию в Арцахе.
Представляем отрывки из выступления Араика Арутюняна.
Цели Азербайджана
Посредством блокады Арцаха Азербайджан преследует ряд целей: избавиться от народа Арцаха, осуществив полную этническую чистку Арцаха и силовым путем закрыть страницу конфликта. Силовым путем подчинить себе народ Арцаха, уничтожить Арцах и его системы сопротивления, подтолкнуть народ Арцаха к эмиграции, развалить экономику, получить дополнительные средства давления на Армению, в частности, с целью получения экстерриториальной дороги между Азербайджаном и Нахичеванью через территорию Армении.
Точка невозврата
В результате блокады сегодня мы находимся в условиях гуманитарной катастрофы, которая проявляется во всех сферах жизни. В результате блокады - как прямом, так и косвенном - уже зарегистрированы смерти людей - от новорожденных детей до пожилых хронических больных.
Азербайджан намеренно создает условия жизни, направленные на полное или частичное уничтожение народа Арцаха. Международное право квалифицирует такую политику как геноцид и обязывает все государства международного сообщества принимать меры для его предотвращения.
Арцах всегда был открыт
Азербайджано-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем переговоров. Арцах всегда был открыт для переговоров с Азербайджаном для достижения сбалансированного, справедливого и достойного урегулирования конфликта. Переговоры должны проходить в рамках согласованного международного формата, наделенного соответствующим мандатом. Это позволит обеспечить активное участие международного сообщества в переговорном процессе и его легитимность.
Одним из ключевых вопросов мирного процесса был и остается вопрос статуса Арцаха, который с точки зрения международного права остается нерешенным. Право нашего народа на самоопределение и необходимость предотвращения геноцида составляют бесспорную основу для обеспечения и признания внешнего самоопределения на основе концепции «отделения во имя спасения». Этот принцип имел важное значение в 1991 году, когда советы Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумяновского района провозгласили Нагорно-Карабахскую Республику на основе международного права и законодательства СССР.
Арцах - зона бедствия
Учитывая нынешнюю тяжелую ситуацию и растущие угрозы физическому существованию нашего народа, я объявляю Арцах зоной бедствия, ожидая немедленной международной реакции, а также коллективной и индивидуальной поддержки со стороны международного сообщества в политической, гуманитарной и в сфере безопасности.
Арцах сейчас единственная территория в мире, которая находится в полной изоляции и осаде, без какой-либо гуманитарной помощи и международного присутствия. Если даже в условиях объявления Арцаха зоной бедствия не будет экстренной международной поддержки, то Арцах можно рассматривать как концлагерь со всеми вытекающими последствиями.
Система ООН должна быть задействована без колебаний
Существуют требования сторон трехсторонней декларации от 9 ноября 2020, и мы требуем от России выполнения обязательства гаранта безопасности. Требование к Армении - уважая право народа Арцаха на самоопределение, воздержаться от любых заявлений и действий по признанию Арцаха частью Азербайджана.
От Генерального секретаря ООН требуем проявить моральную и политическую ответственность и лидерство, чтобы предупредить международное сообщество о бедственном положении народа Арцаха.
Мы требуем, чтобы господин Гутерриш немедленно и без колебаний задействовал систему ООН для разрешения этого кризиса.