«Միջազգային հանրությունը սպասում է Արցախում հազարներով մարդիկ մեռնեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախում իրավիճակն օրհասական է»։
«Մեկ ամիս շարունակ Արցախն ամբողջությամբ կտրված է հումանիտար հասանելիությունից՝ բառի բուն իմաստով պաշարված Ադրբեջանի կողմից։ Հունիսի 15-ից սննդի, կենսական նշանակության ապրանքների ներկրումների դիտավորյալ ամբողջական արգելափակումը սպառնում է 120 000 մարդու կյանքին։ Ադրբեջանը երեկվանից արգելափակել է նաև Կարմիր խաչ միջազգային կոմիտեի կողմից դեպի Արցախ դեղորայքի ներկրումները և բուժառուների փոխադրումները։
Խաղաղապահներն իրենց պահպանման համար ուղղաթիռներով ներկրումներ են անում, այնինչ Արցախի ամբողջ բնակչությունը մատնվում է սովի, իսկ միջազգային դերակատաները հայտարարություններից բացի այլ քայլեր չեն ձեռնարկում։
Միջազգային հանրությունը սպասում է հազարներով մարդիկ մեռնեն, որպեսզի հետո երկերեսանիորեն ափսոսանքներ արտահայտի։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից պահանջում եմ վառել մարդկանց ցեղասպանվելու վտանգի ահազանգի կարմիր կոճակը։ Դուք դա կարող եք անել։

«Международное сообщество ждет гибели тысяч людей в Арцахе» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян заявил сегодня, что «ситуация в Арцахе критическая».
«В течение месяца Арцах полностью отрезан от гуманитарного доступа и в буквальном смысле осажден Азербайджаном. Намеренный и тотальный запрет на перевозку продуктов питания и товаров первой необходимости, наложенный Азербайджаном с 15 июня, угрожает жизни 120 000 жителей Арцаха. Со вчерашнего дня Азербайджан также заблокировал двустороннюю перевозку пациентов и лекарств Международным Комитетом Красного Креста (МККК).
Российские миротворцы перевозят грузы для собственного содержания на вертолетах, в то время как все население Арцаха находится под угрозой голода, а международные субъекты не предпринимают никаких шагов, кроме заявлений.
Международное сообщество ждет, когда погибнут тысячи людей, чтобы затем лицемерно выразить свое сожаление.
Я требую от МККК зажечь красную кнопку тревоги об опасности геноцида. Вы можете это сделать. Мой народ предан всеобщим преступным безразличием. Повторяю - ситуация в Арцахе критическая», - заявил Гегам Степанян.