«Միջազգային հանրությունը սպասում է Արցախում հազարներով մարդիկ մեռնեն» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն այսօր ասել է, որ «Արցախում իրավիճակն օրհասական է»։
«Մեկ ամիս շարունակ Արցախն ամբողջությամբ կտրված է հումանիտար հասանելիությունից՝ բառի բուն իմաստով պաշարված Ադրբեջանի կողմից։ Հունիսի 15-ից սննդի, կենսական նշանակության ապրանքների ներկրումների դիտավորյալ ամբողջական արգելափակումը սպառնում է 120 000 մարդու կյանքին։ Ադրբեջանը երեկվանից արգելափակել է նաև Կարմիր խաչ միջազգային կոմիտեի կողմից դեպի Արցախ դեղորայքի ներկրումները և բուժառուների փոխադրումները։
Խաղաղապահներն իրենց պահպանման համար ուղղաթիռներով ներկրումներ են անում, այնինչ Արցախի ամբողջ բնակչությունը մատնվում է սովի, իսկ միջազգային դերակատաները հայտարարություններից բացի այլ քայլեր չեն ձեռնարկում։
Միջազգային հանրությունը սպասում է հազարներով մարդիկ մեռնեն, որպեսզի հետո երկերեսանիորեն ափսոսանքներ արտահայտի։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից պահանջում եմ վառել մարդկանց ցեղասպանվելու վտանգի ահազանգի կարմիր կոճակը։ Դուք դա կարող եք անել։

“The international community waits for thousands of people to die in Artsakh” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Human Rights Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan stated today that "the situation in Artsakh is critical.”
“For a month, Artsakh has been completely cut off from humanitarian access, being literally besieged by Azerbaijan. Since June 15, the intentional and total ban on transportation of food and essential goods by Azerbaijan threatens the lives of 120,000 people of Artsakh. Since yesterday, Azerbaijan has also blocked the two-way transportation of patients and medicines by the ICRC (International Committee of the Red Cross).
The Russian peacekeepers transport cargo for their maintenance by helicopters, while the entire population of Artsakh is under the threat of starvation, and the international actors do not take any steps other than statements.
The international community waits for thousands of people to die to then hypocritically express its regret.
I demand from the International Committee of the Red Cross to light the red alarm button of the danger of genocide. You can do it. My people are betrayed by everyone’s criminal indifference.