Ռուբեն Վարդանյան. Մենք չենք ենթարկվելու ծրագրին, որն ուզում է իրագործել Ադրբեջանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ աշխարհը պետք է հասկանա, որ «մենք չենք ենթարկվելու այն ծրագրին, որն ուզում է իրագործել Ադրբեջանը»:
«Դա միայն Արցախի իշխանության դիրքորոշումը չէ, այլ՝ ողջ ժողովրդի, որը պատրաստ է պայքարել իր իրավունքների համար: Կարեւոր է, որ այդ դիրքորոշումը հնչի, Հայաստանը, հայկական աշխարհը միանան դրան»,- ասել է նա հունիսի 1-ին «Արցախի անվտանգության եւ զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հիմնադիր ժողովին:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ նախաձեռնողները շարժումը սկսել են, որ  համախմբվեն գաղափարի շուրջ՝ «հաղթահարելով վտանգավոր ապատիան եւ անտարբերությունը»:
«Ինչպես նաեւ հանրային շարժման միջոցով ազդեն կառավարության կողմից ընդունվող որոշումների վրա: Եվ այդ ճնշումը լինի առողջ եւ օգտակար, ոչ թե քանդող ու վնասակար»,- նշել է նա:
Համաժողովի ընթացքում գաղտնի քվեարկությամբ ընտրվել է Շարժման Խորհրդի կազմը, ընդունվել է հայ ժողովրդին ուղղված դիմում:
«Արցախի ժողովուրդը եւ Արցախը հայտնվել են գոյաբանական լրջագույն մարտահրավերների առջեւ: Ցավալի է փաստել, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները, ճանաչելով Ադրբեջանի 86 600 քառ.կմ տարածքային ամբողջականությունը, բացեիբաց Արցախը հանձնում են թշնամուն: Պահը ճակատագրական է, հապաղումը հանգեցնելու է անդառնալի հետեւանքների:
Մեր պատմության այս կործանարար ընթացքը հնարավոր է կասեցնել միայն 1988-ի ազգային զարթոնքի ոգին վերականգնելով եւ պայքարելով»,- ասված է ուղերձում:

Рубен Варданян: Мы не подчинимся тому плану, который хочет реализовать Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян заявил, что мир должен понять, что «мы не подчинимся тому плану, который хочет реализовать Азербайджан».
«Это позиция не только правительства Арцаха, но и всего народа, который готов бороться за свои права. Важно, чтобы эта позиция была услышана, чтобы к ней присоединились Армения и армянский мир»,- сказал он на учредительном собрании общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха» 1 июня.
Рубен Варданян подчеркнул, что инициаторы начали движение, чтобы объединиться вокруг идеи, «преодолев опасную апатию и равнодушие».
«А также влиять на принимаемые правительством решения через общественное движение. И это давление должно быть здоровым и полезным, а не разрушительным и вредным», - отметил он.
В ходе конференции тайным голосованием был избран состав Совета движения и принято обращение, адресованное армянскому народу.
«Народ Арцаха столкнулся с серьезными онтологическими вызовами. Грустно констатировать, что нынешние власти Армении, признавая территориальную целостность Азербайджана площадью 86,6 тыс. квадратных километров, открыто сдают Арцах врагу. Момент роковой, промедление приведет к необратимым последствиям.
Этот разрушительный ход нашей истории можно остановить только путем восстановления духа национального пробуждения 1988 года и борьбы», - говорится в обращении.