Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ շարունակելու է աշխատանքները Արցախում՝ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության միջոցով:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ իր նպատակը չի փոխվել. պետք է ամեն ինչ անել անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական Արցախ ունենալու համար։
«Շատերի համար պայքարը պատերազմ է: Իմ ընկալմամբ՝ պայքարն այն է, երբ ճիշտ ես գնահատում քո ուժեղ ու թույլ կողմերը, գիտես՝ ինչ պետք է անել այդ թույլ կողմերից բխող վտանգը նվազագույնի հասցնելու, իսկ ուժեղ կողմերն ամրապնդելու ու ճիշտ օգտագործելու համար: Իմ համար պայքարը դա է՝ ամեն առավոտ արթնանալով, ինքդ քեզ հարց տալ՝ ի՞նչ ես արել այդ ուղղությամբ»:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ առանձնացվել է պայքարի 8 ուղղություն, որոնց թվում են.
Սուբյեկտայնության ամրապնդումը,
Անվտանգության ու պաշտպանական, այդ թվում՝ քաղաքացիական պաշտպանության հուսալի համակարգի ստեղծումը,
Կենսունակ տնտեսական համակարգի ստեղծումը,
Հիբրիդային պատերազմի դիմակայումը,
Որակյալ ու մրցունակ կրթական համակարգը:
«Մեր առջեւ կանգնած խնդիրները համակարգված աշխատանք ու բոլոր ուժերի կենտրոնացում են պահանջում: Միայն կառավարությունն ի զորու չէ իրականացել այդ աշխատանքները. սա հնարավոր է անել բոլոր՝ մասնավոր, հանրային ռեսուրսների համախմբման, հայկական աշխարհի ներուժի ներգրավման միջոցով: Մենք՝ որպես հասարակություն, չենք կարող հաղթահարել մեր մարտահրավերները, եթե չհամախմբվենք: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք իրար վստահելու համար», - շեշտել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ թափանցիկությունն իր կողմից որդեգրվել էր որպես հիմնական սկզբունք, քանի որ թափանցիկ գործելաոճն է արդարության հիմքը.
«Մնալով Արցախում՝ ես շատ հետեւողական եմ լինելու, որպեսզի այդ սկզբունքները պահպանվեն»:
Այս համատեքստում նա անդրադարձել է սոցիալական նոր արտոնություններ (կոմունալ վճարումների եւ այլնի մասով) տրամադրելու շուրջ քննարկումներին՝ նշելով, որ նման որոշումների կայացումը պետք է լինի թափանցիկ, հանրությունը պետք է տեղեկանա, թե ինչ միջոցների հաշվին է դա իրականացվելու՝ հատկապես այն դեպքում, երբ բյուջեն հաստատվել է պակասուրդով, իսկ նախորդ սոցիալական ծրագրերն ու պարտավորությունները դեռեւս չեն կատարվել:

Ереван /Медиамакс/. Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян представил те сферы, на которые будут нацелены проекты, осуществляемые основанным им фондом «Мы - наши горы».
Рубен Варданян подчеркнул, что его цель остаётся неизменной: делать всё, чтобы иметь безопасный, свободный, достойный армянский Арцах.
«Для многих борьба – это война. В моём понимании бороться, это когда ты правильно оцениваешь свои сильные и слабые стороны, знаешь, что нужно сделать, чтобы минимизировать исходящую от слабых сторон угрозу, а сильные стороны укрепить, сделать преимуществом и суметь их использовать», - отметил он.
Рубен Варданян выделил 8 направлений, в числе которых:
Укрепление субъектности;
Безопасность и оборона, в том числе, создание надёжной системы гражданской обороны;
Создание жизнеспособной экономической системы;
Противостояние гибридной войне;
Качественная и конкурентоспособная система образования.
«Стоящие перед нами проблемы требуют слаженной работы и консолидации всех сил. Одно только правительство не в состоянии выполнить эти работы, это возможно сделать, если объединить все ресурсы: и частные, и общественные, посредством привлечения потенциала армянского мира. Мы как общество не сможем преодолеть наши вызовы, если не объединимся. Мы должны сделать всё, чтобы доверять друг другу», - заметил он.
Рубен Варданян отметил, что принял принцип прозрачности в качестве основного принципа своей деятельности, поскольку прозрачный образ действий – основа справедливости:
«Оставаясь в Арцахе, я буду очень последовательным, чтобы эти принципы соблюдались».
В этом контексте он коснулся темы введения новых социальных льгот (по части коммунальных услуг и др.). Рубен Варданян отметил, что принятие подобных решений должно быть прозрачным, и общественность должна быть осведомлена, за счёт каких средств это будет реализовано в условиях, когда имеется бюджетный дефицит, а предыдущие социальные программы и обязательства ещё не выполнены.