Գերմանիայի կանցլերը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ասել է, որ Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը զգալի ազդեցության ունի Հայաստանի ու Հարավային Կովկասի վրա:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Օլաֆ Շոլցն այդ մասին ասել է մարտի 2-ին Բեռլինում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Ես գիտակցում եմ, որ հատկապես Հայաստանի վրա զգացվում է այս ազդեցությունը: Այդ պատճառով առավել կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը քայլ առ քայլ երկարաժամկետ լուծման գնան: Վարչապետն ինձ ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումները, մենք մտահոգված ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին անկայունությամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ: Ստատուս քվոն չի կարող շարունակվել եւ պետք է հանգել երկարաժամկետ լուծման` ի բարօրություն մարդկանց:
Այս առումով, անհրաժեշտ է հասնել խաղաղ հանգուցալուծման Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման տեսանկյունից: Ընդ որում, այս բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են», - ասել է Գերմանիայի կանցլերը:

Канцлер Германии упомянул тему самоопределения граждан Нагорного Карабаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Канцлер Германии Олаф Шольц заявил, что продолжающаяся война на Украине оказывает значительное влияние на Армению и Южный Кавказ.
Пресс-служба правительства Армении сообщает, что Олаф Шольц заявил об этом 2 марта в Берлине на совместной пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Я понимаю, что это влияние особенно ощущается и на Армении. Именно поэтому очень важно, чтобы Армения и Азербайджан шаг за шагом шли к долгосрочному решению. Премьер-министр представил мне последние развития вокруг Нагорного Карабаха, мы обеспокоены нестабильностью на границе Армении и Азербайджана и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Статус-кво не может продолжаться, и необходимо найти долгосрочное решение во благо людей.
В этом контексте необходимо достичь мирного решения с точки зрения территориальной целостности Армении и Азербайджана, а также самоопределения граждан Нагорного Карабаха. Причем все эти принципы равноценны», - сказал канцлер Германии.