Գերմանիայի կանցլերը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ասել է, որ Ուկրաինայում ընթացող պատերազմը զգալի ազդեցության ունի Հայաստանի ու Հարավային Կովկասի վրա:
ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Օլաֆ Շոլցն այդ մասին ասել է մարտի 2-ին Բեռլինում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
«Ես գիտակցում եմ, որ հատկապես Հայաստանի վրա զգացվում է այս ազդեցությունը: Այդ պատճառով առավել կարեւոր է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը քայլ առ քայլ երկարաժամկետ լուծման գնան: Վարչապետն ինձ ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղում վերջին զարգացումները, մենք մտահոգված ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին անկայունությամբ եւ Լեռնային Ղարաբաղում սրվող հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ: Ստատուս քվոն չի կարող շարունակվել եւ պետք է հանգել երկարաժամկետ լուծման` ի բարօրություն մարդկանց:
Այս առումով, անհրաժեշտ է հասնել խաղաղ հանգուցալուծման Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման տեսանկյունից: Ընդ որում, այս բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են», - ասել է Գերմանիայի կանցլերը:

Yerevan /Mediamax/. German Chancellor Olaf Scholz said that the ongoing war in Ukraine has a considerable impact on Armenia and the South Caucasus.
Government’s press service reports that Scholz said this at a joint news conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Berlin on March 2.
“I realize that Armenia particularly feels this impact. That is why it is more important that Armenia and Azerbaijan go step by step to a long-term solution. The Prime Minister presented me with the latest developments in Nagorno Karabakh, we are concerned about the instability on the border of Armenia and Azerbaijan and the worsening humanitarian situation in Nagorno Karabakh. The status quo cannot continue and a long-term solution should be achieved for the good of the people.
In this regard, it is necessary to reach a peaceful settlement from the point of view of the territorial integrity of Armenia and Azerbaijan, as well as the self-determination of the citizens of Nagorno-Karabakh. Moreover, all these principles are equal,” the German Chancellor said.