Ռուբեն Վարդանյան. Պետք է վերլուծենք ու պայքարենք, իսկ պայքարել կարելի է անվերջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ձեռներեց եւ հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ անկախ նրանից՝ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը վատ է, թե ոչ, «ամեն ինչ պետք է անենք, որ անտարբերությունը, ատելությունն ու իրար չհասկանալը չլինի»։
Ներկայացնում ենք Ստեփանակերտում Ռուբեն Վարդանյանի մամուլի ասուլիսի առավել ուշագրավ հատվածները:
Արցախի հետ կապը
Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ Հայաստանում ապրողները գան տեսնեն Արցախը՝ երեխաներից սկսած, մինչեւ ծնողներ, որ տեսնեն, թե որ հողի համար են մարդիկ իրենց կյանքը տվել: Նույն կերպ ամեն ինչ անելու ենք, որ արցախցիները չմտածեն, թե մենակ են այստեղ։
Թշնամին քայլ առ քայլ իր գործն անում է։ Պետք է հասկանանք, վերլուծենք ու պայքարենք։ Ամեն ձեւով պետք է պաշտպանենք, որ ճանապարհը շարունակի գործել, որ Արցախի հետ Հայաստանի կապն ուժեղանա, ոչ թե կորի։
Այնպես չէ, որ ամենավատ վիճակը մերն է, պետք է նայենք մյուս երկրների ամենալավ փորձը եւ փորձենք այն իրականացնել Արցախում ու Հայաստանում։
Երկարաժամկետ խաղաղություն
Աշխարհում չկա ոչ մի երկիր կամ ինստիտուտ, որ կարող է ապահովել անվտանգությունը կամ խաղաղությունը, ասելով՝ «վերջ, ամեն ինչ լավ է լինելու»։ Ցավոք, մտել ենք մի դարաշրջան, ինչպես 1914-1945 թիվը, երբ աշխարհը փոխվում է։ Նման շրջաններում հաճախ լինում են մեծ պատերազմներ ու զոհեր։ Հիմա լուրջ անհանգստություն կա եւ մարդկանց մի մասը մտածում է, որ համաշխարհային պատերազմի շանսը մեծ է։
Արցախի անկախության մասին
Արցախի անկախության լեգիտիմացումը, որ պետք է ընդունվի համաշխարհային տարբեր կազմակերպությունների կողմից, երկար ճանապարհ է, եւ դա պետք է անել շատ պրոֆեսիոնալ, քայլ առ քայլ, պահանջվում է մեծ աշխատանք ու ժամանակ։
Այնպես չէ, որ մարտի դաշտում պարտվեցիր ու վերջ, կարող ես տարբեր ձեւերով անվերջ պայքարել։ Եթե բոլորս գիտենք, թե պատերազմի դեպքում ով ուր է գնալու, ինչ է անելու, պատրաստված ենք, գիտենք, որ ոչ թե զինվորներն ու սպան են մեզ պաշտպանելու, այլ մենք բոլորս ենք` ապա պատերազմ չի լինի։
Արցախում մնալու մասին
Ես աշխարհի մարդ եմ եւ տարբեր երկրներում նախագծեր ունեմ, բայց այս իրավիճակում ժամանակիս մեծ մասն անցկացնելու եմ Արցախում։ Նոյեմբերից ավելի հստակ կլինի, որովհետեւ մինչեւ հոկտեմբերի վերջ նախապես գծված ծրագրեր, պայմանավորվածություններ ունեմ։ Անելու եմ ամեն ինչ, որ մարդիկ այստեղ գան, ովքեր չեն գալիս Արցախ, գան Գորիս, որ տեսնեն՝ ինչ սքանչելի երկիր է Արցախը, ինչ կարեւոր է Սյունիքը բոլորի համար։
Փորձելու եմ շատ ժամանակ անցկացնել Արցախում ու Հայաստանում: Բայց ես այն հազվագյուտ մարդկանցից եմ, որ կարող եմ Արցախի ու Հայաստանի մասին պատմելով՝ ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացնել։ Դրա համար կարեւոր են մեր ծրագրերը ինֆորմացիոն, կրթության, առողջապահության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի դաշտում, Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ զբոսաշրջության ստեղծելու ծրագրերի հարցում։
Հավատքն ու հավատը ամենախորքային խնդիրն են
Կամ մենք հավատում ենք, որ այս մարդիկ հայրենասեր են, կամ մենք սխալվում ենք: Հայաստանում եւ Արցախում ունենք սուտ հայրենասերներ: Չգիտենք «Հայր մերը», եկեղեցի չենք գնում, բայց ասում ենք՝ առաջին քրիստոնյա ազգն ենք, ընտանիքն ենք կարեւորում, բայց ընտանիքը քանդվում է, ասում ենք, որ հայերենն ամենակարեւոր լեզուն է, բայց հայերեն չգիտենք, պետությունը կարեւորում ենք, բայց որքան պետությունը թույլ է, այնքան մեզ ավելի լավ է: Այս բոլորը պետք է կոտրել:
Ինձ համար առաջնահերթն է, որ մարդիկ հավատան, որ Արցախում կա ապագա: Կարեւորը մարդն է, կրթությունը: Հայաստանում եւ Արցախում IT ոլորտն այսօր շատ բան է փոխում:
Հանգիստ աշխատում եմ
Ես պատժամիջոցների տակ չեմ, հանգիստ աշխատում եմ, պտտվում եմ աշխարհով մեկ:
Եթե ես ցանկանայի «սանկցիաներից» ազատվել, կգնայի այլ երկիր, ոչ թե՝ Արցախ: Եթե հնարավորություն ունենայի հրաժարվել Հայաստանի քաղաքացիությունից եւ ապրեի միայն Արցախի անձնագրով, դա էլ կանեի: Ես Արցախի անձնագիր ունեմ 2016 թվականից եւ կարող եմ շատ հանգիստ նայել արցախցների աչքերին:

Рубен Варданян: Бороться можно бесконечно - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Социальный предприниматель и общественный деятель Рубен Варданян заявил сегодня, что «независимо от того, хороша или плоха дорога, соединяющая Арцах с Арменией, мы должны сделать все, чтобы искоренить равнодушие, ненависть и недопонимание».
Представляем некоторые отрывки из сегодняшней пресс-конференции Рубена Варданяна в Степанакерте.
Связь с Арцахом
Мы сделаем все возможное, чтобы люди, живущие в Армении – начиная с детей и заканчивая родителями - увидели Арцах, поняли, за какую землю люди отдали свои жизни. Также мы сделаем все, чтобы арцахцы не думали, что они остались одни.
Враг делает свою работу шаг за шагом. Мы должны понять, проанализировать и бороться дальше. Мы должны защищать дорогу любой ценой, чтобы она продолжала функционировать, чтобы связь Армении с Арцахом укреплялась.
У нас не самая плохая ситуация, мы должны изучать опыт других стран и пытаться внедрить его в Арцахе и Армении.
Долгосрочный мир
В мире нет ни одной страны или института, которые могли бы обеспечить безопасность или мир, сказав: «Все, теперь все будет хорошо». К сожалению, мы вступили в эпоху, подобную периоду между 1914-м и 1945-м, когда мир менялся. В такие времена часто бывают большие войны и жертвы. Сейчас тоже есть серьезные опасения, и многие считают, что вероятность мировой войны высока.
О независимости Арцаха
Легитимизация независимости Арцаха, которая должна быть принята различными мировыми организациями, - это долгий путь и должен осуществляться очень профессионально, шаг за шагом, что требует много труда и времени.
Если ты проиграл на поле боя, это еще не конец, бороться можно бесконечно и по-разному. Если все мы будем знать, кто куда пойдет и кто чем будет заниматься в случае войны, если мы будем готовы, будем осознавать, что нас будут защищать не только солдаты и офицеры, а мы сами, то войны не будет.
О пребывании в Арцахе
Я «человек мира» и у меня есть проекты в разных странах, но в этой ситуации большую часть времени я буду проводить в Арцахе. С ноября все станет конкретнее, поскольку до конца октября у меня есть заранее запланированные проекты и договоренности. Я сделаю все, чтобы люди, которые не приезжают в Арцах, приехали сюда, посещали Горис, увидели, какая замечательная страна Арцах, как важен для нас Сюник.
Я постараюсь проводить как можно больше времени в Арцахе и в Армении. Но я из тех немногих людей, которые могут вызвать еще больший интерес, рассказывая об Арцахе и Армении. Именно поэтому важны наши программы в области информации, образования, здравоохранения, технологий, культуры, а также в сфере создания туризма между Арменией и Арцахом.
Вера и доверие - самые глубинные проблемы
Либо мы верим в патриотизм этих людей, либо ошибаемся. В Армении и Арцахе есть лжепатриоты. Мы не знаем «Отче наш», не ходим в церковь, однако говорим, что мы - первая христианская нация, мы придаем важность семье, но семьи разваливаются, мы говорим, что армянский язык - самый важный, но не знаем армянского, ценим государство, но чем слабее государство, тем лучше для нас. Все это надо переломить.
Для меня приоритетом является то, чтобы люди верили, что у Арцаха есть будущее. Главное - человек, образование. IT-сектор в Армении и Арцахе сегодня многое меняет.
Спокойно работаю
Я не нахожусь под санкциями, спокойно работаю, езжу по миру. Если бы я хотел «избавиться» от санкций, то поехал в другую страну, а не в Арцах. Если бы у меня была возможность отказаться от армянского гражданства и жить лишь с арцахским паспортом, я бы сделал и это. С 2016 года у меня есть арцахский паспорт, я могу спокойно смотреть в глаза арцахцам.