Ռուբեն Վարդանյան. Պետք է վերլուծենք ու պայքարենք, իսկ պայքարել կարելի է անվերջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ձեռներեց եւ հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ասել է, որ անկախ նրանից՝ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը վատ է, թե ոչ, «ամեն ինչ պետք է անենք, որ անտարբերությունը, ատելությունն ու իրար չհասկանալը չլինի»։
Ներկայացնում ենք Ստեփանակերտում Ռուբեն Վարդանյանի մամուլի ասուլիսի առավել ուշագրավ հատվածները:
Արցախի հետ կապը
Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ Հայաստանում ապրողները գան տեսնեն Արցախը՝ երեխաներից սկսած, մինչեւ ծնողներ, որ տեսնեն, թե որ հողի համար են մարդիկ իրենց կյանքը տվել: Նույն կերպ ամեն ինչ անելու ենք, որ արցախցիները չմտածեն, թե մենակ են այստեղ։
Թշնամին քայլ առ քայլ իր գործն անում է։ Պետք է հասկանանք, վերլուծենք ու պայքարենք։ Ամեն ձեւով պետք է պաշտպանենք, որ ճանապարհը շարունակի գործել, որ Արցախի հետ Հայաստանի կապն ուժեղանա, ոչ թե կորի։
Այնպես չէ, որ ամենավատ վիճակը մերն է, պետք է նայենք մյուս երկրների ամենալավ փորձը եւ փորձենք այն իրականացնել Արցախում ու Հայաստանում։
Երկարաժամկետ խաղաղություն
Աշխարհում չկա ոչ մի երկիր կամ ինստիտուտ, որ կարող է ապահովել անվտանգությունը կամ խաղաղությունը, ասելով՝ «վերջ, ամեն ինչ լավ է լինելու»։ Ցավոք, մտել ենք մի դարաշրջան, ինչպես 1914-1945 թիվը, երբ աշխարհը փոխվում է։ Նման շրջաններում հաճախ լինում են մեծ պատերազմներ ու զոհեր։ Հիմա լուրջ անհանգստություն կա եւ մարդկանց մի մասը մտածում է, որ համաշխարհային պատերազմի շանսը մեծ է։
Արցախի անկախության մասին
Արցախի անկախության լեգիտիմացումը, որ պետք է ընդունվի համաշխարհային տարբեր կազմակերպությունների կողմից, երկար ճանապարհ է, եւ դա պետք է անել շատ պրոֆեսիոնալ, քայլ առ քայլ, պահանջվում է մեծ աշխատանք ու ժամանակ։
Այնպես չէ, որ մարտի դաշտում պարտվեցիր ու վերջ, կարող ես տարբեր ձեւերով անվերջ պայքարել։ Եթե բոլորս գիտենք, թե պատերազմի դեպքում ով ուր է գնալու, ինչ է անելու, պատրաստված ենք, գիտենք, որ ոչ թե զինվորներն ու սպան են մեզ պաշտպանելու, այլ մենք բոլորս ենք` ապա պատերազմ չի լինի։
Արցախում մնալու մասին
Ես աշխարհի մարդ եմ եւ տարբեր երկրներում նախագծեր ունեմ, բայց այս իրավիճակում ժամանակիս մեծ մասն անցկացնելու եմ Արցախում։ Նոյեմբերից ավելի հստակ կլինի, որովհետեւ մինչեւ հոկտեմբերի վերջ նախապես գծված ծրագրեր, պայմանավորվածություններ ունեմ։ Անելու եմ ամեն ինչ, որ մարդիկ այստեղ գան, ովքեր չեն գալիս Արցախ, գան Գորիս, որ տեսնեն՝ ինչ սքանչելի երկիր է Արցախը, ինչ կարեւոր է Սյունիքը բոլորի համար։
Փորձելու եմ շատ ժամանակ անցկացնել Արցախում ու Հայաստանում: Բայց ես այն հազվագյուտ մարդկանցից եմ, որ կարող եմ Արցախի ու Հայաստանի մասին պատմելով՝ ավելի մեծ հետաքրքրություն առաջացնել։ Դրա համար կարեւոր են մեր ծրագրերը ինֆորմացիոն, կրթության, առողջապահության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի դաշտում, Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ զբոսաշրջության ստեղծելու ծրագրերի հարցում։
Հավատքն ու հավատը ամենախորքային խնդիրն են
Կամ մենք հավատում ենք, որ այս մարդիկ հայրենասեր են, կամ մենք սխալվում ենք: Հայաստանում եւ Արցախում ունենք սուտ հայրենասերներ: Չգիտենք «Հայր մերը», եկեղեցի չենք գնում, բայց ասում ենք՝ առաջին քրիստոնյա ազգն ենք, ընտանիքն ենք կարեւորում, բայց ընտանիքը քանդվում է, ասում ենք, որ հայերենն ամենակարեւոր լեզուն է, բայց հայերեն չգիտենք, պետությունը կարեւորում ենք, բայց որքան պետությունը թույլ է, այնքան մեզ ավելի լավ է: Այս բոլորը պետք է կոտրել:
Ինձ համար առաջնահերթն է, որ մարդիկ հավատան, որ Արցախում կա ապագա: Կարեւորը մարդն է, կրթությունը: Հայաստանում եւ Արցախում IT ոլորտն այսօր շատ բան է փոխում:
Հանգիստ աշխատում եմ
Ես պատժամիջոցների տակ չեմ, հանգիստ աշխատում եմ, պտտվում եմ աշխարհով մեկ:
Եթե ես ցանկանայի «սանկցիաներից» ազատվել, կգնայի այլ երկիր, ոչ թե՝ Արցախ: Եթե հնարավորություն ունենայի հրաժարվել Հայաստանի քաղաքացիությունից եւ ապրեի միայն Արցախի անձնագրով, դա էլ կանեի: Ես Արցախի անձնագիր ունեմ 2016 թվականից եւ կարող եմ շատ հանգիստ նայել արցախցների աչքերին:

Ruben Vardanyan: You can fight endlessly in different ways - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Social entrepreneur and public figure Ruben Vardanyan said today that regardless of whether the road connecting Artsakh to Armenia is bad or not, “we must do everything to eliminated indifference, hatred and misunderstanding.”
Here are the remarkable extracts from Ruben Vardanyan’s news conference in Stepanakert:
The connection with Artsakh
We will do our best to bring people living in Armenia to see Artsakh, both children and parents, for them to see for which land people gave their lives. In the same way, we will do everything to show people of Artsakh that they are not alone here.
The enemy is doing its work step by step. We must understand, analyze and fight. We must protect it in every possible way and ensure that the road continues to function, that Armenia’s connection with Artsakh is strengthened and not lost.
It is not that the worst situation is ours, we should look at the best experience of other countries and try to do so in Artsakh and Armenia.
Lasting peace
There is no country or institution in the world that can ensure security or peace by saying “that’s it, everything will be fine.” Unfortunately, we have entered an era, like the ear of 1914-1945, when the world is changing. During such periods very often large wars and casualties take place. Now people are seriously concerned with some of them thinking that the chances of a new world war are very high.
About Artsakh’s independence
The legitimization of the independence of Artsakh, which must be accepted by various world organizations, is a long way, and it must be done very professionally, step by step, it requires huge work and time.
It’s not like you lost on the battlefield and that’s it – you can fight endlessly in different ways. If in case of war we all know who will be where and what will do, it means we are prepared, we know that it is not the soldiers and officers who will protect us, but we all. In this case there will be no war.
About staying in Artsakh
I am a person of the world and I have projects in different countries, but in this situation I will spend most of my time in Artsakh. It will be clearer from November, because I have pre-planned programs and arrangements until the end of October. I will do everything for people to come to Artsakh, to come to Goris, to see what a wonderful country Artsakh is, how important Syunik is for everyone.
I will try to spend a lot of time in Artsakh and Armenia. But I am one of those rare people who can arouse greater interest by telling about Artsakh and Armenia. That is why our programs in the field of information, education, healthcare, technology, culture, and tourism between Armenia and Artsakh are important.
Faith and belief are the key problems
Either we believe that these people are patriots or we are wrong. We have false patriots in Armenia and Artsakh. We don’t know “Our Lord”, we don’t go to church, but we say that we are the first Christian nation, we value the family, but the family is falling apart, we say that Armenian is the most important language, but we don’t know Armenian, we value the state, but the weaker it is, the better for us. We must break all this.
The most important thing for me is people’s belief in the future of Artsakh. The important thing is the person, the education. The IT sector in Armenia and Artsakh is changing a lot today.
I work calmly
I am not under sanctions, I work calmly, I travel around the world.
If I wanted to get rid of “sanctions”, I would move to another country, not Artsakh. If I had the opportunity to renounce Armenian citizenship and live only with an Artsakh passport, I would do so. I have an Artsakh passport since 2016 and I can look in the eyes of the people of Artsakh very calmly.