Արմեն Գրիգորյանը հաստատել է, որ ՀՀ ստորաբաժանումները դուրս են բերվում Արցախից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «տրամաբանական» է անվանել ՌԴ խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումից հետո ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից:
«Պատերազմի ընթացքում ՀՀ ԶՈւ մի շարք ստորաբաժանումներ օգնության են հասել ԼՂ Պաշտպանության բանակին: Հրադադարի հաստատումից եւ ԼՂ-ում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումից հետո ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների դուրսբերումը ԼՂ-ից տրամաբանական է», - ասել է նա՝ Արմենպրեսին տված հարցազրույցում:
«Հրադադարի հաստատումից հետո նրանք վերադառնում են Հայաստանի Հանրապետություն: Այս գործընթացը մոտ է ավարտին եւ սեպտեմբերին կավարտվի: Ինչ վերաբերում է Պաշտպանության բանակին, այն Լեռնային Ղարաբաղում է եղել եւ շարունակում է այնտեղ մնալ», - հավելել է Արմեն Գրիգորյանը:
Նա նաեւ ասել է, որ Հայաստանից ԼՂ Պաշտպանության բանակ պայմանագրայիններ չեն զորակոչվում: «Ըստ անհրաժեշտության՝ ԼՂ-ն տեղում է կազմակերպում պայմանագրային զինծառայողների ներգրավում», - նշել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Армен Григорян подтвердил, что подразделения ВС Армении покидают Арцах - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян считает «закономерным» вывод подразделений Вооруженных сил Армении из Арцаха после размещения там миротворческого контингента Российской Федерации.
«Во время войны ряд частей ВС Армении пришли на помощь Армии обороны Арцаха. После установления режима прекращения огня и размещения там миротворческого контингента РФ вполне закономерен вывод подразделений ВС Армении из Арцаха», - сказал он в интервью Арменпресс.
«После прекращения огня подразделения ВС возвращаются в Армению. Этот процесс близок к завершению и завершится в сентябре. Что касается Армии обороны, то она была в Нагорном Карабахе и продолжает там оставаться»,- сказал Григорян.
Он также отметил, что контрактников из Армении в Армию обороны Арцаха не призывают. «При необходимости Арцах организует привлечение контрактников на месте»,- заявил секретарь Совбеза Армении.