Արմեն Գրիգորյանը հաստատել է, որ ՀՀ ստորաբաժանումները դուրս են բերվում Արցախից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը «տրամաբանական» է անվանել ՌԴ խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումից հետո ՀՀ Զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերումը Լեռնային Ղարաբաղից:
«Պատերազմի ընթացքում ՀՀ ԶՈւ մի շարք ստորաբաժանումներ օգնության են հասել ԼՂ Պաշտպանության բանակին: Հրադադարի հաստատումից եւ ԼՂ-ում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայումից հետո ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումների դուրսբերումը ԼՂ-ից տրամաբանական է», - ասել է նա՝ Արմենպրեսին տված հարցազրույցում:
«Հրադադարի հաստատումից հետո նրանք վերադառնում են Հայաստանի Հանրապետություն: Այս գործընթացը մոտ է ավարտին եւ սեպտեմբերին կավարտվի: Ինչ վերաբերում է Պաշտպանության բանակին, այն Լեռնային Ղարաբաղում է եղել եւ շարունակում է այնտեղ մնալ», - հավելել է Արմեն Գրիգորյանը:
Նա նաեւ ասել է, որ Հայաստանից ԼՂ Պաշտպանության բանակ պայմանագրայիններ չեն զորակոչվում: «Ըստ անհրաժեշտության՝ ԼՂ-ն տեղում է կազմակերպում պայմանագրային զինծառայողների ներգրավում», - նշել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:

Armenian Armed Forces are withdrawn from Artsakh, Armen Grigoryan confirms - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Secretary of the Armenian Security Council Armen Grigoryan described as “logical” the withdrawal of the units of the Armenian Armed Forces from Nagorno Karabakh after the deployment of the Russian peacekeeping contingent.
“During the war, a number of units of the Armenian Armed Forces helped the Defense Army of Nagorno Karabakh. After the establishment of ceasefire and the deployment of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, the withdrawal of the units of the Armenian Armed Forces from Nagorno Karabakh is logical,” he said in an interview with Armenpress.
“After the establishment of ceasefire, they are returning to the Republic of Armenia. This process is nearing completion and will end in September. As for the Defense Army, it has been and continues to be in Nagorno-Karabakh,” said Armen Grigoryan.
He also noted that contract servicemen from Armenia are not drafted to the Nagorno Karabakh Defense Army. “Nagorno Karabakh organizes the involvement of contract servicemen on spot if necessary,” Secretary of the Armenian Security Council stated.