Արցախի պետնախարարը մեղադրել է Մեծ Բրիտանիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը գրառում է արել, որում քննադատել է Մեծ Բրիտանիայի վարած քաղաքականությունը։
Ներկայացնում ենք գրառումն ամբողջությամբ․
«Ի՞նչ կապ ունի Մեծ Բրիտանիան Արցախի ու ՌԴ անվտանգային երաշխիքների դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետ...
Այս օրերին, երբ Ադրբեջանը հերթական անգամ բռնազավթում է Արցախի բնակավայր ու ռազմավարական նշանակության բարձունք, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը այցելում է Բաքու, իսկ Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանի հետ քննարկում են ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Բրիտանական բացահայտ աջակցությունը Ադրբեջանին տեսել ենք 2020թ. ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ: Հիմա էլ, Փառուխի ու Քարագլխի օկուպացիայի պայմաններում, Մեծ Բրիտանիան չի էլ թաքցնում իր ռազմավարական աջակցությունը, իսկ թե վարագույրներից այն կողմ ինչ ծավալի ու տեսակի իրական աջակցություն է տրվում, կարող ենք միայն գուշակել:
Դա կատարվում է և՛ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի դիրքերը տարածաշրջանում ամրացնելու, և՛ հատկապես հիմա Ռուսաստանի կենսական շահերին հարվածելու նպատակով, ինչի հետևանքով ոտնատակ են տրվում Արցախի բնիկ ժողովրդի կյանքն ու անվտանգությունը:
Իսկ Արևմուտքի կողմից «գովերգվող» մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը ամենևին կարևոր չեն աշխարհաքաղաքական այսպիսի կեղտոտ խաղերում»:

Госминистр Арцаха выступил с критикой Великобритании и Запада - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Республики Арцаха Артак Бегларян написал пост в Фейсбук, в котором подверг критике политику Великобритании и Запада в целом.
Артак Бегларян заявил:
«Какое отношение имеет Великобритания к последней агрессии Азербайджана против Арцаха и гарантий безопасности РФ?
В эти дни, когда Азербайджан в очередной раз оккупирует один из населенных пунктов и стратегически важную высоту Арцаха, министр обороны Великобритании посещает Баку, а с послом Азербайджана в Лондоне обсуждают карабахский конфликт.
Открытую британскую поддержку Азербайджану мы видели в 2020 году во время азербайджано-турецкой агрессии. Даже сейчас, во время оккупации Паруха и Караглуха, Великобритания не скрывает своей стратегической поддержки, а какой объем и вид реальной поддержки по ту сторону завес, можем только гадать.
Это делается для того, чтобы укрепить позиции азербайджано-турецкого тандема в регионе, с целью нанести удар по жизненно важным интересам России, в результате чего попираются жизнь и безопасность коренного народа Арцаха.
А права и демократия человека, «восхваляемые» Западом, отнюдь не важны в таких грязных геополитических играх».