Արցախի պետնախարարը մեղադրել է Մեծ Բրիտանիային - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը գրառում է արել, որում քննադատել է Մեծ Բրիտանիայի վարած քաղաքականությունը։
Ներկայացնում ենք գրառումն ամբողջությամբ․
«Ի՞նչ կապ ունի Մեծ Բրիտանիան Արցախի ու ՌԴ անվտանգային երաշխիքների դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետ...
Այս օրերին, երբ Ադրբեջանը հերթական անգամ բռնազավթում է Արցախի բնակավայր ու ռազմավարական նշանակության բարձունք, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարը այցելում է Բաքու, իսկ Լոնդոնում Ադրբեջանի դեսպանի հետ քննարկում են ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Բրիտանական բացահայտ աջակցությունը Ադրբեջանին տեսել ենք 2020թ. ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ժամանակ: Հիմա էլ, Փառուխի ու Քարագլխի օկուպացիայի պայմաններում, Մեծ Բրիտանիան չի էլ թաքցնում իր ռազմավարական աջակցությունը, իսկ թե վարագույրներից այն կողմ ինչ ծավալի ու տեսակի իրական աջակցություն է տրվում, կարող ենք միայն գուշակել:
Դա կատարվում է և՛ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի դիրքերը տարածաշրջանում ամրացնելու, և՛ հատկապես հիմա Ռուսաստանի կենսական շահերին հարվածելու նպատակով, ինչի հետևանքով ոտնատակ են տրվում Արցախի բնիկ ժողովրդի կյանքն ու անվտանգությունը:
Իսկ Արևմուտքի կողմից «գովերգվող» մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը ամենևին կարևոր չեն աշխարհաքաղաքական այսպիսի կեղտոտ խաղերում»:

Artsakh State Minister accuses the UK
Yerevan /Mediamax/. State Minister of Artsakh Artak Beglaryan wrote a Facebook post criticizing the policy carried out by the United Kingdom.
The post runs as follows:
“What relation does the UK have with the recent aggression of Azerbaijan against the security guarantees of Artsakh and Russia…?
These days, when Azerbaijan is again occupying a settlement and a hill that is of strategic importance for Artsakh, the British Secretary of State for Defense is visiting Baku, and the Karabakh conflict is being discussed with the Azerbaijani ambassador in London.
We saw the open British support to Azerbaijan during the Azerbaijani-Turkish aggression in 2020. And now, when Parukh and Karaglukh are occupied, the United Kingdom is not even hiding its strategic support, and we can only guess the amount and type of real support beyond the curtains.
It is done both to strengthen the position of the Azerbaijani-Turkish tandem in the region, and especially now to strike at the vital interests of Russia, as a result of which the life and security of the native people of Artsakh are trampled.
And the human rights and democracy “praised” by the West are not important at all in such dirty geopolitical games.”