Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունն այսօր հայտարարել է, որ մտահոգ է Ստեփանակերտում գազի մատակարարման նոր խափանման մասին հաղորդմամբ:
«Մարտի 8-ին՝ գազամատակարարման առաջին խափանումից հետո ԵՄ-ը խրախուսել էր Ադրբեջանին ակտիվ ներգրավվածությունը սույն հարցում, ինչը հանգեցրեց նորոգման աշխատանքների իրականացմանը եւ գազամատակարարման վերականգնմանը՝ մարտի 19-ին։
Հրատապ անհրաժեշտություն կա անհապաղ վերականգնել գազամատակարարումը ազդակիր տեղաբնակչությանը, մասնավորապես՝ սոսկալի եղանակային պայմանների համատեքստում։ ԵՄ-ը կոչ է անում վերահսկում իրականացնող իշխանություններին թույլ տալ, որպեսզի դա տեղի ունենա։
Եվրոպական միությունը ուշադրությամբ հետեւում է այս եւ տարածաշրջանում տեղի ունեցող այլ զարգացումներին եւ կշարունակի իր ներգրավվածությունը՝ հանուն հարատեւ խաղաղության եւ կայունության Հարավային Կովկասում»,- ասված է ԵՄ հայտարարության մեջ:

EU urges to ensure immediate resumption of gas supply to Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The European Union has stated today that it is concerned about reports of a renewed disruption of the gas supply to Stepanakert.
“Following the first disruption of the supply on 8 March the EU encouraged Azerbaijan’s active engagement on the matter, which led to repair works and the resumption of the gas supply on 19 March.
There is an urgent need to ensure the immediate resumption of the gas supply to the affected local population, in particular in the context of the dire weather conditions, and the EU calls on the authorities in control to allow this to happen.
The European Union is closely following this and other developments in the region and will continue its engagement towards sustainable peace and stability for the South Caucasus,” the EU said in a statement.