Մոսկվան ակնկալում է, որ եռակողմ խումբը կվերսկսի աշխատանքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվան ակնկալում է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի եռակողմ աշխատանքային խումբը առաջիկայում կվերսկսի իր աշխատանքը:
Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք ակնկալում ենք, որ եռակողմ աշխատանքային խումբը մոտ ժամանակներս կվերսկսի իր գործունեությունը՝ առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածության համաձայն», - ասել է նա:
Զախարովան հույս է հայտնել, որ տարածաշրջանում կարագանա ականազերծման գործընթացը:
«Ականազերծումը ցանկացած զինված բախման հետեւանքներից ամենավտանգավոր  եւ դժվար գործընթացներից մեկն է: Ռուսաստանը զգալի ներդրում ունի Լեռնային Ղարաբաղում եւ հարակից շրջաններում հետհակամարտային ականազերծման գործընթացում», - նշել է նա։
Հունիսի 1-ին Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ եռակողմ խմբի աշխատանքը դադարեցվել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերից հետո:

Москва рассчитывает на возобновление работы трехсторонней группы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Москва рассчитывает, что трехсторонняя рабочая группа России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху в ближайшее время возобновит свою работу.
Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы рассчитываем, что трехсторонняя рабочая группа в ближайшее время возобновит свою деятельность, в соответствии с трехсторонними договоренностями лидеров», - сказала она.
Захарова также выразила надежду на ускорение процесса разминирования в регионе.
«Разминирование является одним из наиболее опасных и трудно устранимых последствий любого вооруженного конфликта. И Россия вносит существенный вклад в процесс постконфликтного разминирования в Нагорном Карабахе и прилегающих к нему районах», - отметила она.
1 июня исполняющий обязанности вице-премьера Армении Мгер Григорян заявил, что работа трехсторонней группы была приостановлена после инцидентов на границе Армении и Азербайджана.