Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «կանցնեն տարիներ, կբացվի Արցախի հարցի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի բովանդակությունը եւ կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը փոխվել է, ծռվել է 2015 թվականի աշնանը եւ 2016-ի ձմռանը»:
Այս մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ պատասխանելով պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին, թե ինչո՞ւ է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հարցազրույցում մեղադրում ներկայիս իշխանությանը բանակցային գործընթացը տապալելու համար եւ իրականում ինչո՞ւ խաթարվեց բանակցային գործընթացը:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է բացահայտումներ անել, թող բարի լինի պատմել մարդկանց 2015-ի եւ 2016-ի իրադարձությունների մասին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների բովանդակության փոփոխությունն ապացուցող փաստաթղթեր կան, որոնց հետ ինքն աշխատել է 2018 թվականին՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո:
«Երբ կանցնեն տարիներ ու կբացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, բոլորս կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որտեղ նշված է, որ ենթադրվող հանրաքվեն ԼՂ ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտման հնարավորություն պիտի լինի, բայց Սերժ Սարգսյանը մտահոգություն ունի, թե որքան ադրբեջանցի է այս իմաստով համարվելու ԼՂ բնակիչ: Այս փաստից իմանում ենք, որ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն նաեւ ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիներ: Հարց, ըստ Սերժ Սարգսյանի հղման, ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիները որտե՞ղ պետք է բնակվեին: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետեւ երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է «5+2» ձեւաչափին՝ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է. «Եկեք խոստովանենք, որ այդպիսի հնարավորություն չի եղել, քանի որ դեռեւս 2016-ին տված իր հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը խոսում է 7 շրջանների մասին»:

Yerevan /Mediamax/. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today has said that "years later, when certain documents on the Artsakh peace talks are disclosed, we will see that the essence of the negotiations became distorted in the fall of 2015 and the winter of 2016.”
He has made this remark at the National Assembly, answering MP Tigran Urikhanyan’s question as to why President of Armenia Serzh Sargsyan accuses the current government of failing the negotiation process and why the negotiation process was actually disrupted.
“If Serzh Sargsyan has decided to make revelations, he should tell people about the events of 2015 and 2016,” said Pashinyan.
According to him, there are documents that prove there was a change in the essence of the talks, with which he worked after assuming the position of Prime Minister in 2018.
“Years later, when certain negotiation documents are disclosed, we will all know that Serzh Sargsyan once wrote a letter to the mediators stating that referendum in NK had to express the free will of its entire population, but that he was concerned as to how many Azerbaijanis would be considered residents of NK. We know from this fact that the Azerbaijanis who had lived in Nagorno-Karabakh were to take part in the potential referendum. I have a question to Mr. Sargsyan: where in Nagorno-Karabakh did he think those Azerbaijanis would be living? In this regard, I would like to thank the reject for giving me the opportunity to disclose this information, because when I was talking about Shushi months ago, they said there was never such a topic in the negotiation process,” added Nikol Pashinyan.
Touching on the “5+2” format, the acting PM has said: “Let us state clearly that there was no such possibility, because back in 2016, Serzh Sargsyan talked in an interview about 7 regions.”