Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «կանցնեն տարիներ, կբացվի Արցախի հարցի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի բովանդակությունը եւ կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը փոխվել է, ծռվել է 2015 թվականի աշնանը եւ 2016-ի ձմռանը»:
Այս մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ պատասխանելով պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հարցին, թե ինչո՞ւ է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հարցազրույցում մեղադրում ներկայիս իշխանությանը բանակցային գործընթացը տապալելու համար եւ իրականում ինչո՞ւ խաթարվեց բանակցային գործընթացը:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է բացահայտումներ անել, թող բարի լինի պատմել մարդկանց 2015-ի եւ 2016-ի իրադարձությունների մասին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների բովանդակության փոփոխությունն ապացուցող փաստաթղթեր կան, որոնց հետ ինքն աշխատել է 2018 թվականին՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո:
«Երբ կանցնեն տարիներ ու կբացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, բոլորս կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որտեղ նշված է, որ ենթադրվող հանրաքվեն ԼՂ ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտման հնարավորություն պիտի լինի, բայց Սերժ Սարգսյանը մտահոգություն ունի, թե որքան ադրբեջանցի է այս իմաստով համարվելու ԼՂ բնակիչ: Այս փաստից իմանում ենք, որ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն նաեւ ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիներ: Հարց, ըստ Սերժ Սարգսյանի հղման, ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիները որտե՞ղ պետք է բնակվեին: Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետեւ երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է «5+2» ձեւաչափին՝ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է. «Եկեք խոստովանենք, որ այդպիսի հնարավորություն չի եղել, քանի որ դեռեւս 2016-ին տված իր հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը խոսում է 7 շրջանների մասին»:

Пашинян: Содержание переговоров было искажено осенью 2015 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что «пройдут годы, содержание документов переговорного процесса по арцахской проблеме будет раскрыто и мы узнаем, что содержание переговоров изменилось, было искажено осенью 2015 и зимой 2016 года».
Об этом он заявил в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата Тиграна Уриханяна, почему третий президент Армении Серж Саргсян в своем интервью обвиняет нынешнюю власть в провале переговорного процесса и почему переговорный процесс фактически был сорван.
«Если Серж Саргсян решил делать разоблачения, пусть расскажет людям о событиях 2015 и 2016 годов»,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, есть документы, подтверждающие изменение содержания переговоров, с которыми он работал в 2018 году, после вступления в должность премьер-министра.
«Когда пройдут годы, и будут раскрыты определенные переговорные документы, мы все узнаем, что Серж Саргсян однажды написал письмо посредникам, в котором говорилось, что предполагаемый референдум должен стать возможностью для свободного выражения мнения всего населения Нагорного Карабаха, однако Серж Саргсян обеспокоен тем, сколько азербайджанцев будет считатъся жителями Нагорного Карабаха. Из этого факта следует, что азербайджанцы, проживающие в Нагорном Карабахе, также должны принять участие в потенциальном референдуме. Вопрос: где по словам Сержа Саргсяна должны жить проживающие в Нагорном Карабахе азербайджанцы? В этой связи я хотел бы поблагодарить «отвергнутого» за предоставленную мне возможность, потому что, когда несколько месяцев назад я говорил о Шуши, они сказали, что в переговорном процессе никогда не было такого вопроса», - сказал Никол Пашинян.
Что касается формата «5 + 2», и.о. премьер-министра отметил։ «Давайте признаем, что такой возможности не было, потому что еще в своем интервью в 2016 году Серж Саргсян говорил о 7 районах».