Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է Արցախում շուրջ 110 մլրդ դրամի բնակարանաշինության եւ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագիր իրականացնելու որոշման մասին:
Հայաստանի եւ Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում նա առաջարկել է ծրագիրն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով եւ ֆինանսավորել հետեւյալ համամասնությամբ՝ այս պահին հիմնադրամի հաշիվներում կա վերջին դրամահավաքի արդյունքներով գոյացած շուրջ 58 մլրդ դրամ եւ Հայաստանի կառավարությունը կտրամադրի 52 մլրդ դրամ:
«Այսօր քննարկելու ենք անվտանգային միջավայրին եւ ապագայի շուրջ մեր ռազմավարական պատկերացումների վերաբերյալ հարցեր»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ նշել է. «Մոտ 4 հազար տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, եւ առաջիկա ամիսների ընթացքում եւս 2 հազար տուն կառուցելու նախագծեր կմշակենք»

AMD 110 billion will be allocated to programs in Artsakh, PM says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today has announced that around AMD 110 billion will be allocated to construction of housing and other necessary infrastructure in Artsakh.
At the joint session of Security Councils of Armenia and Artsakh, Pashinyan has suggested implementing the aid program with money from Hayastan All Armenian Fund and distribute the funding by the following proportion: combine around AMD 58 billion that the fund still has left from previous donations with AMD 52 billion from the Armenian state budget.
“Today we shall discuss security matters and our strategic perceptions for the future,” said the Prime Minister.
President of Artsakh Arayik Harutyunyan has said: “Preliminary design, planning and certain works have already been done for construction of around 4,000 houses, and in the coming months, we will have design for 2,000 more houses.”