Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է Արցախում շուրջ 110 մլրդ դրամի բնակարանաշինության եւ անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագիր իրականացնելու որոշման մասին:
Հայաստանի եւ Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում նա առաջարկել է ծրագիրն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով եւ ֆինանսավորել հետեւյալ համամասնությամբ՝ այս պահին հիմնադրամի հաշիվներում կա վերջին դրամահավաքի արդյունքներով գոյացած շուրջ 58 մլրդ դրամ եւ Հայաստանի կառավարությունը կտրամադրի 52 մլրդ դրամ:
«Այսօր քննարկելու ենք անվտանգային միջավայրին եւ ապագայի շուրջ մեր ռազմավարական պատկերացումների վերաբերյալ հարցեր»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ նշել է. «Մոտ 4 հազար տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, եւ առաջիկա ամիսների ընթացքում եւս 2 հազար տուն կառուցելու նախագծեր կմշակենք»

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил сегодня о решении реализовать в Арцахе программу строительства жилья и инфраструктур объемом около 110 млрд драмов.
На совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха он предложил реализовать программу через Всеармянский фонд «Айастан» и профинансировать ее в следующих пропорциях: на счетах фонда в результате недавнего сбора средств остается около 58 млрд драмов, правительство Армении выделит еще 52 млрд драмов.
«Сегодня мы обсудим вопросы, связанные со сферой безопасности, а также нашим стратегическим видением будущего»,- сказал Никол Пашинян.
Президент Арцаха Араик Арутюнян сказал: «Уже разработаны предварительные планы по строительству около 4 тысяч домов, также проведены некоторые работы, и в ближайшие месяцы мы разработаем планы по строительству еще 2 тысяч домов».