Հայաստանն ԱՄՆ-ին կոչ է անում զսպել ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան - Mediamax.am
Այսպես է վերնագրել Newsweek ամսագրի կայքում հրապարակված հոդվածը ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը:
«Ամենասկզբում Ամերիկան պետք է միանա մեր պահանջին առ այն, որ Ադրբեջանը առանց նախապայմանների վերադարձնի մոտ 200 ռազմագերիներին: Առանց այս մարդասիրական քայլի երկխոսությունն ու բանակցությունները չեն կարող հաջողել:
Երկրորդը. Բայդենի վարչակազմը կարող է դադարեցնել աջակցությունը Ադրբեջանի զինված ուժերին: 2018-ին եւ 2019–ին Թրամփի վարչակազմը ավելի քանի 100 միլիոն դոլարի ռազմական եւ անվտանգային աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին եւ այդ միջոցներն, ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվել են հայ զինվորների եւ քաղաքացիական անձանց դեմ:
Ավելին, դեպի Ադրբեջան եւ Թուրքիա սպառազինության արտահանման լիցենզիաները պետք է մերժվեն, Էրդողանի եւ Ալիեւի կառավարությունների դեմ պետք է գլոբալ տնտեսական եւ քաղաքական պատժամիջոցներ սահմանել:
ՍՄՆ Կոնգրեսը պետք է հետեւի Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների եւ մի շարք եվրոպական խորհրդարանների օրինակին, որոնք քվեարկվել են Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի օգտին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ ԱՄՆ-ին կոչ ենք անում սատարել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների դեօկուպացիային: Սա ներառում է Արցախի տեղահանված բնակչության անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձը իրենց տներ:
Վերջապես, Միացյալ Նահանգները պետք է ընդդիմանան Թուրքիայի որեւէ դերակատարությանը խաղաղապահ կամ խաղաղ գործընթացներում: Միջազգային հանրությունը չի կարող պարգեւատրել Անկարային բացահայտ ագրեսիայի համար, որը խաթարում է գլոբալ մանդատ ունեցող խաղաղ գործընթացը:
Եթե Ադրբեջանին եւ Թուրքիային թույլատրվի առեւանգել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացը, նրանք կանգ չեն առնի», - գրել է Հայաստանի դեսպանը:

Армения призывает США сдержать азербайджано-турецкую агрессию - Mediamax.am
Так озаглавил свою статью, опубликованную на сайте журнала Newsweek, посол Армении в США Варужан Нерсисян.
«Прежде всего, Америка должна присоединиться к нашему требованию о том, чтобы Азербайджан вернул без предварительных условий около 200 военнопленных. Без этого гуманитарного шага диалог и переговоры не могут увенчаться успехом.
Во-вторых, администрация Байдена может прекратить оказывать поддержку вооруженным силам Азербайджана. В 2018 и 2019 годах администрация Трампа предоставила Азербайджану военную помощь и помощь в области безопасности на сумму более 100 миллионов долларов, и эти средства, скорее всего, были использованы против армянских солдат и мирных жителей.
Более того, лицензии на экспорт оружия в Азербайджан и Турцию должны быть признаны недействительными, а на правительства Эрдогана и Алиева следует наложить глобальные экономические и политические санкции.
Конгресс США должен последовать примеру двух палат французского парламента и ряда европейских парламентов, проголосовавших за право Республики Арцах на самоопределение.
Мы призываем США – как сопредседателя Минской группы ОБСЕ - поддержать деоккупацию территорий Нагорного Карабаха. Это включает безопасное и достойное возвращение населения, перемещенного из Арцаха, в свои дома.
Наконец, Соединенные Штаты должны выступить против какой-либо роли Турции в миротворческом или мирном процессе в Арцахе. Международное сообщество не должно поощрять Анкару за открытую агрессию, подрывающую мирный процесс, обладающим глобальным мандатом.
Если Азербайджану и Турции позволить похитить процесс Минской группы ОБСЕ, они на этом не остановятся», - заявил посол Армении.