Հայաստանն ԱՄՆ-ին կոչ է անում զսպել ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան - Mediamax.am
Այսպես է վերնագրել Newsweek ամսագրի կայքում հրապարակված հոդվածը ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը:
«Ամենասկզբում Ամերիկան պետք է միանա մեր պահանջին առ այն, որ Ադրբեջանը առանց նախապայմանների վերադարձնի մոտ 200 ռազմագերիներին: Առանց այս մարդասիրական քայլի երկխոսությունն ու բանակցությունները չեն կարող հաջողել:
Երկրորդը. Բայդենի վարչակազմը կարող է դադարեցնել աջակցությունը Ադրբեջանի զինված ուժերին: 2018-ին եւ 2019–ին Թրամփի վարչակազմը ավելի քանի 100 միլիոն դոլարի ռազմական եւ անվտանգային աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին եւ այդ միջոցներն, ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվել են հայ զինվորների եւ քաղաքացիական անձանց դեմ:
Ավելին, դեպի Ադրբեջան եւ Թուրքիա սպառազինության արտահանման լիցենզիաները պետք է մերժվեն, Էրդողանի եւ Ալիեւի կառավարությունների դեմ պետք է գլոբալ տնտեսական եւ քաղաքական պատժամիջոցներ սահմանել:
ՍՄՆ Կոնգրեսը պետք է հետեւի Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների եւ մի շարք եվրոպական խորհրդարանների օրինակին, որոնք քվեարկվել են Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի օգտին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ ԱՄՆ-ին կոչ ենք անում սատարել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների դեօկուպացիային: Սա ներառում է Արցախի տեղահանված բնակչության անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձը իրենց տներ:
Վերջապես, Միացյալ Նահանգները պետք է ընդդիմանան Թուրքիայի որեւէ դերակատարությանը խաղաղապահ կամ խաղաղ գործընթացներում: Միջազգային հանրությունը չի կարող պարգեւատրել Անկարային բացահայտ ագրեսիայի համար, որը խաթարում է գլոբալ մանդատ ունեցող խաղաղ գործընթացը:
Եթե Ադրբեջանին եւ Թուրքիային թույլատրվի առեւանգել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացը, նրանք կանգ չեն առնի», - գրել է Հայաստանի դեսպանը:

Yerevan /Mediamax/. “America Must Contain Azeri-Turkish Aggression” – this is how Armenian Ambassador to the USA Varuzhan Nersisyan has titled his opinion piece for the Newsweek magazine.
“As a starting point, America must join us in demanding that Azerbaijan unconditionally return an estimated 200 Armenian prisoners of war. Absent this basic humanitarian gesture, dialogue and negotiation cannot succeed.
Second, the Biden administration can cut off foreign assistance to Azerbaijan's military. In FY 2018 and 2019, the Trump administration provided more than USD 100 million in military and security aid to Azerbaijan—resources that were likely used against Armenian civilians and soldiers.
Further, all arms export licenses to Turkey and Azerbaijan must be rejected. Global economic and political sanctions need to be imposed on the Erdogan and Aliyev governments.
The U.S. Congress should follow the principled example of both houses of the French Parliament and a number of other European parliaments, which have voted in favor of the self-determination of the Republic of Artsakh.
As part of its co-chairmanship of the OSCE Minsk Group, we urge the United States to support de-occupation by Azerbaijan of the territories of Nagorno-Karabakh. This includes the safe and dignified return of the recently displaced population of Artsakh to their homes.
Finally, the United States must oppose any role for Turkey in either peacekeeping or the peace process in Artsakh. The international community cannot reward Ankara for outright aggression that undermines a globally mandated peace process.
If Azerbaijan and Turkey are allowed to hijack the OSCE Minsk Group peace process, they will not stop,” wrote Ambassador Nersisyan.