Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը կարծում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի:
«Նրանք կարեւոր ներդրում են ունեցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մշակման գործում, որոնցից շատերը
արտացոլվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանները Ադրբեջանին վերադարձնելուն, փախստականների վերադարձին, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգության ապահովմանը, խաղաղապահ գործողությանը, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը»,- ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
«Համապարփակ քաղաքական կարգավորման հասնելու խնդիրը, որը, ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշումների համաձայն, դրված է Մինսկի խմբի համանախագահների վրա, շարունակում է պահանջված մնալ: «Եռյակը» միջազգային ուժեղ աջակցություն ունի եւ կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի, այդ թվում ՝ կարգավիճակի վերաբերյալ հարցերի, փոխընդունելի մոտեցումների մշակման համար: Բայց զգուշորեն, առանց շտապելու, երբ գա ժամանակը:
Հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ նրա համանախագահները կարող են ակտիվ լինել հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ վստահության ամրապնդման գործում: Քաղաքացիական հասարակության շրջանակներում երկխոսության զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր բարելավմանը եւ քաղաքական ուղղությամբ հետագա քայլերի նախադրյալների ստեղծմանը», - նշել է դիվանագետը:

Yerevan /Mediamax/. Russia believes that the activity of OSCE Minsk Group co-chairs should continue.
“They have made an important contribution to establishment of basic principles for the settlement of the Karabakh conflict, many of which are reflected in the 9 November 2020 statement. This concerns the return to Azerbaijan of the regions surrounding NK, the return of refugees, maintenance of the corridor connecting NK and Armenia, maintenance of security and peacekeeping operation, and un-blocking of all economic and transport communications in the region,” Deputy FM of Russia Andrey Rudenko said in the interview to TASS.
“The task of achieving a comprehensive political settlement, which is upon the co-chairs by the decisions of OSCE’ Budapest summit, is still relevant. This format has a powerful international support and can be useful in development of mutually acceptable approaches for further action, including the status issue. However, it should be done gradually, when the time comes.
Currently, the Minsk Group and its co-chairs could be active in strengthening trust between Armenians and Azerbaijanis. Development of a dialogue in the framework of civil society can facilitate general improvement of the situation in the region and create pre-conditions for further actions in political sphere,” he said.