Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը կարծում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի:
«Նրանք կարեւոր ներդրում են ունեցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների մշակման գործում, որոնցից շատերը
արտացոլվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Դա վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանները Ադրբեջանին վերադարձնելուն, փախստականների վերադարձին, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միջանցքի պահպանմանը, անվտանգության ապահովմանը, խաղաղապահ գործողությանը, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը»,- ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
«Համապարփակ քաղաքական կարգավորման հասնելու խնդիրը, որը, ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշումների համաձայն, դրված է Մինսկի խմբի համանախագահների վրա, շարունակում է պահանջված մնալ: «Եռյակը» միջազգային ուժեղ աջակցություն ունի եւ կարող է օգտակար լինել հետագա քայլերի, այդ թվում ՝ կարգավիճակի վերաբերյալ հարցերի, փոխընդունելի մոտեցումների մշակման համար: Բայց զգուշորեն, առանց շտապելու, երբ գա ժամանակը:
Հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ նրա համանախագահները կարող են ակտիվ լինել հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ վստահության ամրապնդման գործում: Քաղաքացիական հասարակության շրջանակներում երկխոսության զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր բարելավմանը եւ քաղաքական ուղղությամբ հետագա քայլերի նախադրյալների ստեղծմանը», - նշել է դիվանագետը:

Ереван /Медиамакс/. Россия считает, что деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ должна быть продолжена.
«Они внесли важный вклад в выработку базовых принципов урегулирования карабахского конфликта, многие из которых нашли отражение в заявлении от 9 ноября 2020 года. Это относится и к возвращению Азербайджану районов, расположенных вокруг Нагорного Карабаха, возврату беженцев, сохранению коридора, связывающего Нагорный Карабах с Арменией, обеспечению безопасности, миротворческой операции, разблокированию всех экономических и транспортных связей в регионе», - сказал в интервью ТАСС замминистра иностранных дел России Андрей Руденко.
«По-прежнему остается востребованной задача достижения всеобъемлющего политического урегулирования, которое в соответствии с решениями Будапештского саммита ОБСЕ возложено на сопредседателей Минской группы. «Тройка» имеет мощную международную поддержку и может быть полезной в выработке взаимоприемлемых подходов к дальнейшим шагам, в том числе по статусным вопросам. Но осторожно, не спеша, когда придет время.
Сейчас Минская группа ОБСЕ, ее сопредседатели могли бы проявить активность в вопросах укрепления мер доверия между армянами и азербайджанцами. Развитие диалога в рамках гражданского общества будет способствовать общему оздоровлению ситуации в регионе и созданию предпосылок для дальнейших шагов на политическом направлении», - отметил дипломат.