ՀՀ ԱԳՆ. Ֆրանսիայի քայլերը նպաստում են խնդրի արդարացի լուծմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ Արցախի ճանաչման անհրաժեշտության մասին Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից ընդունված բանաձեւը խորհրդանշում է ֆրանսիացիների վճռական բողոքի ձայնն ընդդեմ Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացրած ագրեսիայի, էթնիկ զտման ու ցեղասպան քաղաքականության։
«Մենք կարեւորում ենք միջազգային հանրության նման քայլերը՝ ի նպաստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ԼՂ-ի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծմանը եւ Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչմանը, ինչն այսօր դարձել է արցախահայության անվտանգության ապահովման գլխավոր հրամայականներից մեկը»,- մեկնաբանել է խոսնակը:
Նա նշել է, որ բանաձեւում արձանագրվում են նաեւ խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու եւ ԼՂ-ում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների եւ վարձկանների տեղակայման փաստերը։

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сказала сегодня, что принятая Национальным Собранием Франции резолюция о необходимости признания Арцаха символизирует решительный протест французского народа против агрессии и этнических чисток против народа Арцаха, а также политики, содержащей геноцидальные стремления.
«Мы придаем большую значимость подобным действиям международного сообщества в пользу окончательного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, признания статуса Арцаха на основе права на самоопределение, которое стало одним из главных требований обеспечения безопасности армян Арцаха», - сказала пресс-секретарь МИД.
Она отметила, что резолюцией зафиксирована необходимость гарантий безопасности мирного населения Арцаха, факты саботирования мирного процесса военным путем со стороны Азербайджана и размещения при содействии Турции террористических группировок и наемников в Нагорном Карабахе.