Արցախի նախագահն խոսել է ազգային համաձայնության իշխանության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հայտարարել է, որ քաղաքական խորհրդակցություններ է սկսել քաղաքական ու հասարակական լայն շրջանակների հետ՝ քննարկելու համար առկա մարտահրավերներն ու ապագայի անելիքները:
Նա ասել է, որ դրանց միջանկյալ արդյունքներով հնարավորություն է տեսնում ազգային համաձայնության իշխանություն ձեւավորելու, որով կկարողանան համատեղել բոլորի ջանքերը՝ հանուն հայրենիքի անվտանգության ու զարգացման եւ ժողովրդի բարօրության:
«Այս ճգնաժամային ու վճռորոշ պահին երկու ձեռքերս միշտ մեկնված կլինեն յուրաքանչյուրին, ով պատրաստ եւ ունակ կլինի գեթ մեկ աղյուս դնելու մեր հայրենիքի վերակառուցման որմին: Ուստի, հորդորում եմ բոլոր-բոլորին՝ համախմբվել եւ միասնական ջանքերով ոչ միայն դուրս գալ այս իրավիճակից, այլ նաեւ բռնել ճամփան երկարատեւ զարգացման ու զորացման, որը միակ ճանապարհն է արեւի տակ մեր ու գալիք սերունդների արժանապատիվ կյանքն ապահովելու համար: Ակնկալում եմ, որ մեզնից յուրաքանչյուրը մի կողմ կդնի իր անձնական ու խմբային ամբիցիաներն ու շահերը եւ ուս-ուսի կծառայենք նույն ազգային նպատակներին»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха предлагает создать правительство национального согласия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил сегодня, что начал политические консультации с политическими и общественными кругами для обсуждения текущих вызовов и будущих планов.
Он сказал, что видит возможность сформировать правительство национального согласия, которое сможет объединить усилия во имя безопасности и развития Родины и благосостояния народа.
«В этот критический и решающий момент я готов протянуть руку любому, кто готов уложить хотя бы один кирпич в стену восстановления нашей Родины. Поэтому я призываю всех объединиться и работать сообща, чтобы не только выйти из этой ситуации, но и встать на путь долгосрочного развития и укрепления, что является единственным способом обеспечить достойную жизнь для нас и будущих поколений. Надеюсь, что мы отложим в сторону личные и групповые амбиции и интересы и встанем на службу нашим общим национальным целям», - сказал Араик Арутюнян.