Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը չի որոշում Արցախի վերջնական կարգավիճակը:
Մշակույթի, մարզական ոլորտի եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նախագահը նշել է, որ հնարավորինս արագ պետք է վերականգնվի Մինսկի գործընթացը:
«Հարցի կարգավորման տեսլականը հետեւյալն է՝ վերադառնալ Արցախի հարցի կարգավորման բանակցություններին: Հնարավորինս արագ պետք է վերականգնվի Մինսկի գործընթացը: Բայց սա բավարար չէ: Որպեսզի այդ բանակցությունները հաջողության հասնեն, դրանց հետեւում պետք է կանգնած լինեն ուժեղ եւ հզոր Արցախն ու Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը»,- ասել է նախագահը:
Նրա խոսքով՝ ուժեղ դառնալու համար ռազմական առումով ճանապարհը ժամանակակից բանակ ունենալն է. «Մեր առջեւ խնդիր է դրվում կարճ՝ մի քանի տարվա ընթացքում Հայաստանը դարձնել ժամանակակից տեխնոլոգիաների երկիր»:

The ceasefire statement does not determine Artsakh’s status, says President Sarkissian - Mediamax.am
1980 views
The ceasefire statement does not determine Artsakh’s status, says President Sarkissian
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian today has stated that the trilateral statement on ceasefire does not determine the final status of Artsakh.
During the meeting with culture figures, sportspeople and representatives of non-governmental organizations, the President has noted that the Minsk Group process should be restored as soon as possible.
“The vision for the settlement of the issue is the following: to return to the negotiations on the settlement of the Artsakh issue. The Minsk process must resume as soon as possible. However, this is not enough. For these talks to succeed, a strong and powerful Artsakh and Armenia and the Armenian people must stand behind them,” he said.
According to him, the way to become strong militarily is to have a modern army.
“We have a task to make Armenia a country of modern technologies in a few years,” said President Sarkissian.