Մնացականյանը միջնորդ երկրների հետ քննարկել է կարգավիճակի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ հեռախոսազրուցով քննարկել է եռակողմ հայտարարությանը հաջորդած իրադրությունները:
Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ վերոնշյալ հայտարարությունն ուղղված է հրադադարի հաստատմանը եւ Արցախում խաղաղապահների տեղակայմանը եւ չի կարող համարվել ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ հանգուցալուծում:
Նա ասել է, որ ԼՂ խաղաղ գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը ենթակա են քննարկման բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, եւ հենց այս ձեւաչափում է, որ լիարժեքորեն հասցեագրվելու են արցախահայության շահերը:
Որպես առաջնահերթություն՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է Արցախի կարգավիճակի եւ արցախահայության համապարփակ անվտանգության լիարժեք երաշխավորման անհրաժեշտությունը:

Мнацаканян обсудил вопрос статуса Арцаха со странами-посредниками - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян обсудил в телефонной беседе с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, министром иностранных дел Франции Жан-Ивом Ле Дрианом и заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом ситуацию, сложившуюся после подписания трехстороннего заявления.
Зограб Мнацаканян отметил, что вышеупомянутое заявление направлено на установление режима прекращения огня и размещение миротворцев в Арцахе и не может рассматриваться как всеобъемлющее решение нагорно-карабахского конфликта.
По его словам, все вопросы, связанные с мирным процессом в Нагорном Карабахе, подлежат обсуждению исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и именно в этом формате интересы арцахских армян будут полностью учтены.
В качестве приоритета министр иностранных дел подчеркнул необходимость полноценной гарантии статуса Арцаха и безопасности арцахских армян.