AFD-ի պատգամավորը պահանջում է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում AFD խմբակցության պատգամավոր Շտեֆեն Կոտրեն ասել է, որ «հայերը ինքնապաշտպանական պատերազմ են վարում»:
Շտեֆեն Կոտրեն օրեր առաջ կուսակիցների հետ եղել էր Արցախում:
«Հայերը ինքնապաշտպանական պատերազմ են վարում ի տարբերություն հարձակում գործած Ադրբեջանի, որը միջազգայնորեն արգելված կասետային ռազմամթերքով նպատակային նշանառությամբ հարվածում է խաղաղ բնակչությանը: Ադրբեջանցիները գնդակահարում են հայ ռազմագերիներին, գլխատում նրանց, բացեիբաց խոսում հայերին Ղարաբաղից արտաքսելու, ոչնչացնելու մասին», - ասել է պատգամավորը:
Նա հիշատակել է ավտորիտար Ադրբեջանի ռեպրեսիվ հատկանիշները եւ շեշտել, որ Լեռնային Ղարաբաղում կայանում են ազատ ընտրություններ. «Արցախը թեկուզ երիտասարդ, բայց ժողովրդավարությո՛ւն է»:
«Լեռնային Ղարաբաղում ամենուր հայկական հնագույն մշակութային հուշարձաններ են, հայերը դարեր ի վեր ապրում են այդտեղ որպես բնիկ մեծամասնություն: Այնտեղ կան պարսկական ծագմամբ հատուկենտ մզկիթներ, որոնք խնամված վիճակում են», - ասել է Շտեֆեն Կոտրեն:
Դիմելով գործընկերներին՝ նա ասել է. «Ի տարբերություն ձեզ՝ մենք եղանք Ղարաբաղում եւ գիտենք այնտեղի օրհասական վիճակը: Չեզոքությունը հիմա նշանակում է կատարվողին համամիտ լինել: Խոսքերը չեն օգնի այլեւս:»
Նա կառավարությունից պահանջել է դադարեցնել ամեն տեսակի աջակցությունը Թուրքիային եւ շտապ կիրառել կոշտ պատժամիջոցներ:

Ереван /Медиамакс/. Член фракции AFD в Бундестаге Германии Штефен Котре заявил, что «армяне ведут войну в целях самообороны».
Он сказал об этом 29 октября во время обсуждения темы Арцаха в Бундестаге.
Некоторое время назад Штефен Котре с другими членами партии посещал Арцах.
«Армяне ведут войну в целях самообороны, в отличие от Азербайджана, который целенаправленно атакует мирных жителей с применением запрещенных кассетных боеприпасов. Азербайджанцы расстреливают армянских военнопленных, обезглавливают их, открыто говорят о депортации и уничтожении армян Карабаха», - сказал он.
Он упомянул репрессивность авторитарного Азербайджана и подчеркнул, что в Нагорном Карабахе проходят свободные выборы: «А в Арцахе хоть и молодая, но демократия».
«В Нагорном Карабахе на каждом шагу есть памятники древнейшей армянской культуры, армяне веками жили там и представляли коренное большинство. Есть несколько мечетей персидского происхождения, которые находятся в хорошем состоянии», - сказал Штефен Котре.
Обращаясь к коллегам, он сказал: «В отличие от вас, мы были в Карабахе и знаем, что ситуация, царящая там, ужасна. Нейтралитет теперь - это согласие с тем, что происходит. И слова уже не помогут».
Штефен Котре призвал правительство прекратить любую поддержку Турции и ввести жесткие санкции в отношении этой страны.