AFD-ի պատգամավորը պահանջում է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում AFD խմբակցության պատգամավոր Շտեֆեն Կոտրեն ասել է, որ «հայերը ինքնապաշտպանական պատերազմ են վարում»:
Շտեֆեն Կոտրեն օրեր առաջ կուսակիցների հետ եղել էր Արցախում:
«Հայերը ինքնապաշտպանական պատերազմ են վարում ի տարբերություն հարձակում գործած Ադրբեջանի, որը միջազգայնորեն արգելված կասետային ռազմամթերքով նպատակային նշանառությամբ հարվածում է խաղաղ բնակչությանը: Ադրբեջանցիները գնդակահարում են հայ ռազմագերիներին, գլխատում նրանց, բացեիբաց խոսում հայերին Ղարաբաղից արտաքսելու, ոչնչացնելու մասին», - ասել է պատգամավորը:
Նա հիշատակել է ավտորիտար Ադրբեջանի ռեպրեսիվ հատկանիշները եւ շեշտել, որ Լեռնային Ղարաբաղում կայանում են ազատ ընտրություններ. «Արցախը թեկուզ երիտասարդ, բայց ժողովրդավարությո՛ւն է»:
«Լեռնային Ղարաբաղում ամենուր հայկական հնագույն մշակութային հուշարձաններ են, հայերը դարեր ի վեր ապրում են այդտեղ որպես բնիկ մեծամասնություն: Այնտեղ կան պարսկական ծագմամբ հատուկենտ մզկիթներ, որոնք խնամված վիճակում են», - ասել է Շտեֆեն Կոտրեն:
Դիմելով գործընկերներին՝ նա ասել է. «Ի տարբերություն ձեզ՝ մենք եղանք Ղարաբաղում եւ գիտենք այնտեղի օրհասական վիճակը: Չեզոքությունը հիմա նշանակում է կատարվողին համամիտ լինել: Խոսքերը չեն օգնի այլեւս:»
Նա կառավարությունից պահանջել է դադարեցնել ամեն տեսակի աջակցությունը Թուրքիային եւ շտապ կիրառել կոշտ պատժամիջոցներ:

Bundestag member from AFD demands sanctions on Turkey - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Bundestag, AFD member Steffen Kotre has stated that “Armenians are fighting a war of self-defense.”
He has made the statement during the discussions on Artsakh, held in Bundestag on October 29.
Kotre was in Artsakh with fellow party members a few days ago.
“Armenians are waging a war of self-defense in contrast to the invading Azerbaijan, which is targeting civilians with internationally banned cluster munitions. Azeris shoot Armenian prisoners of war, behead them, speak openly about deporting and destroying Armenians from Karabakh,” he told.
The deputy has brought up the repressive qualities of the authoritarian Azerbaijani state and stressed that free elections take place in Nagorno-Karabakh. “Artsakh, though young, is a democracy,” noted Kotre.
“There are ancient Armenian cultural monuments everywhere in Nagorno-Karabakh. Armenians have lived there for centuries as an indigenous majority. There are special mosques of Persian origin that are in good condition,” said the deputy.
Addressing other members of Bundestag, he said: “Unlike you, we were in Karabakh and we know the dire situation there. Neutrality now means agreeing with what is happening. Words will not help anymore.”
Steffen Kotre has demanded from the government to cease any type of support for Turkey and impose tough sanctions urgently.