Նիդեռլանդները գիտի, որ Թուրքիան վարձկաններ է բերել Արցախ
Երեւան: Մեդիամաքս: Նիդեռլանդների կառավարությունը երկրի խորհրդարանին ուղղված նամակում նշել է, որ «շատ հավանական» է համարում Թուրքիայի ներգրավվածությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հակամարտության մեջ։
Փաստաթղթում նշված է, որ Թուրքիայի ներգրավվածության հստակ եղանակը առայժմ պարզել չի հաջողվել:
«Կառավարությունը նաեւ տեղյակ է, որ Թուրքիան ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում սիրիացի զինյալների տեղակայման գործում, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից»,- ասված է նամակում։
Նիդեռլանդերի կառավարությունը Հյուսիսատլանտյան խորհրդում բարձրաձայնել է հակամարտությանն արտաքին միջամտության անարդյունավետության մասին, եւ բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիային, կոչ է արել իրականացնել հրադադարի ռեժիմը։

Yerevan /Mediamax/. The government of the Netherlands has informed the country’s parliament that it considers it “very likely” that Turkey is involved militarily in the conflict between Azerbaijan and Armenia.
The government’s note says that the exact nature of this involvement cannot yet be determined.
“The cabinet is now also aware that Turkey is indeed involved in the deployment of Syrian fighters on the Azeri side in the conflict in and around Nagorno-Karabakh,” the note reads.
The government of the Netherlands has expressed concerns in the North Atlantic Council about the counterproductive external interference in the conflict, and called on all countries, including NATO ally Turkey, to implement the ceasefire.