Նիդեռլանդները գիտի, որ Թուրքիան վարձկաններ է բերել Արցախ
Երեւան: Մեդիամաքս: Նիդեռլանդների կառավարությունը երկրի խորհրդարանին ուղղված նամակում նշել է, որ «շատ հավանական» է համարում Թուրքիայի ներգրավվածությունը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հակամարտության մեջ։
Փաստաթղթում նշված է, որ Թուրքիայի ներգրավվածության հստակ եղանակը առայժմ պարզել չի հաջողվել:
«Կառավարությունը նաեւ տեղյակ է, որ Թուրքիան ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում սիրիացի զինյալների տեղակայման գործում, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից»,- ասված է նամակում։
Նիդեռլանդերի կառավարությունը Հյուսիսատլանտյան խորհրդում բարձրաձայնել է հակամարտությանն արտաքին միջամտության անարդյունավետության մասին, եւ բոլոր երկրներին, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիային, կոչ է արել իրականացնել հրադադարի ռեժիմը։

Нидерландам известно о переброске Турцией наемников в Арцах
Ереван /Медиамакс/. Правительство Нидерландов заявило в письме парламенту страны, что считает «весьма вероятным» вовлеченность Турции в конфликт между Азербайджаном и Арменией.
В документе также говорится:
«Правительству также известно, что Турция причастна к размещению в зоне карабахского конфликта сирийских боевиков, которые воюют на стороне Азербайджана».
Правительство Нидерландов подняло в Североатлантическом совете вопрос о контрпродуктивности иностранного вмешательства и призвало все страны, включая члена НАТО Турцию, реализовать режим прекращения огня.